Dy të rinj izraelitë themelojnë një kompani dhe pas 4 vjetësh e shesin 1.1 mld USD

Yevgeny Dibrov dhe Nadir Izrael themeluan në vitin 2015 kompaninë e tyre në fushën e sigurisë kibernetike, Armis. Dje, ata e shitën kompaninë e tyre (të tipit Internet of Things) për 1.1 miliardë dollarë. Blerësi: amerikania Insight Partners.


Katër vjet më parë (në fund të 2015) dy inxhinierë të rinj izraelitë – Yevgeny Dibrov dhe Nadir Izrael – vendosën të largoheshin nga kompanitë ku punonin – Adallom dhe Google – dhe themeluan kompaninë e tyre në fushën e sigurisë kibernetike, Armis.

Dje, ata e shitën kompaninë e tyre (të tipit Internet of Things) për 1.1 miliardë dollarë. Blerësi: amerikania Insight Partners. CapitalG, dega e investimeve të Alphabet, kompania mëmë e Google, gjithashtu mori pjesë duke paguar 100 milionë dollarë.

Marrëveshja shënon blerjen më të madhe ndonjëherë për një firmë izraelite private izraelite, sipas një deklarate të kompanisë.

Softueri i zhvilluar nga firma zbulon automatikisht, monitoron dhe siguron informacione për të gjitha pajisjet – nga laptopët dhe smartfonët tradicionalë deri tek TV të zgjuar, uebsajtet, printerët, sistemet HVAC, sistemet e kontrollit industrial dhe pajisjet mjekësore – para se t’i lejoni ato të lidhen me rrjetin . Karantinon çdo pajisje të dyshimtë dhe dashakeqe.

Sot, Armis ka mbi 250 të punësuar, dhe do të vendoset në mbi 165 vende me disa nga kompanitë kryesore të botës. Ata gjurmojnë mbi 110 milionë pajisje të lidhura me databazën e kompanisë.

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Izraeli do të përdorë teknologjinë antiterror për të luftuar ‘armikun e padukshëm koronavirus’

Si pjesë e përpjekjeve për të frenuar shpërthimin e koronavirusit, qeveria izraelite "shumë shpejt do të fillojë të përdorë mjete…

SHQIPËRI

Investime izraelite në Shqipëri, “Big Mall Group” bashkëpunim me “Hysenbelliu Group”

Grupi izraelit “Big Mall Group” po bashkëpunon me “Hysenbelliu Group”, për të realizuar investime Shqipëri: në infrastrukturë, sektorin e energjisë…

KOSOVA

Arun Chaudhary, amerikano-hebreu që ndihmoi Albin Kurtin të bëhej Kryeministër

Arun Chaudhary ishte një nga strategët e Kurtit në videokomunikimet me qytetarët e Kosovës gjatë fushatës. Chaudhary, i cili ishte…

INTERVISTA

Ambasadori Gendler: Izraeli me projekte të rëndësishme në Shqipëri

Ambasadori i Izraelit në Shqipëri Noah Gal Gendler ka qenë i ftuar në emisionin ‘PASSPORT’ të gazetarit Arbër Hitaj në…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

MicroLite, avioni futuristik izraelit për mbikëqyrje, i pari i këtij lloji në botë

Kompania ushtarake izraelite, Rafael Advanced Defense Systems, do të prezantojë në panairin 2020 Official Singapore Airshow (11-16 shkurt), avionin MICROLITE.