Dy të rinj izraelitë themelojnë një kompani dhe pas 4 vjetësh e shesin 1.1 mld USD

Yevgeny Dibrov dhe Nadir Izrael themeluan në vitin 2015 kompaninë e tyre në fushën e sigurisë kibernetike, Armis. Dje, ata e shitën kompaninë e tyre (të tipit Internet of Things) për 1.1 miliardë dollarë. Blerësi: amerikania Insight Partners.


Katër vjet më parë (në fund të 2015) dy inxhinierë të rinj izraelitë – Yevgeny Dibrov dhe Nadir Izrael – vendosën të largoheshin nga kompanitë ku punonin – Adallom dhe Google – dhe themeluan kompaninë e tyre në fushën e sigurisë kibernetike, Armis.

Dje, ata e shitën kompaninë e tyre (të tipit Internet of Things) për 1.1 miliardë dollarë. Blerësi: amerikania Insight Partners. CapitalG, dega e investimeve të Alphabet, kompania mëmë e Google, gjithashtu mori pjesë duke paguar 100 milionë dollarë.

Marrëveshja shënon blerjen më të madhe ndonjëherë për një firmë izraelite private izraelite, sipas një deklarate të kompanisë.

Softueri i zhvilluar nga firma zbulon automatikisht, monitoron dhe siguron informacione për të gjitha pajisjet – nga laptopët dhe smartfonët tradicionalë deri tek TV të zgjuar, uebsajtet, printerët, sistemet HVAC, sistemet e kontrollit industrial dhe pajisjet mjekësore – para se t’i lejoni ato të lidhen me rrjetin . Karantinon çdo pajisje të dyshimtë dhe dashakeqe.

Sot, Armis ka mbi 250 të punësuar, dhe do të vendoset në mbi 165 vende me disa nga kompanitë kryesore të botës. Ata gjurmojnë mbi 110 milionë pajisje të lidhura me databazën e kompanisë.

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Izraeli lëshon me sukses satelitin e ri spiun për të monitoruar armiqtë

Ministria e Mbrojtjes e Izraelit ka njoftuar për nisjen e suksesshme të një sateliti të ri spiun, i cili do…

SHQIPËRI

“The Jerusalem Post”: Shqipëria nderon vendasit që shpëtuan hebrenjtë gjatë Holokaustit me një Memorial

Gazeta e madhe izraelite "The Jerusalem Post" shkruan për Memorialian e Holokaustit të inauguruar pak ditë më parë në Tiranë:…

KOSOVA

Kosova thellon bashkëpunimin me Izraelin, ministrja Haradinaj pret ambasadoren Alona Fisher-Kamm

Ministrja e Jashtme e Kosovës, Meliza Haradinaj-Stublla priti sot në Prishtinë Ambasadoren e Izraelit me mision në Beograd, Alona Fisher-Kamm.

INTERVISTA

Ambasadori i Izraelit, Gendler: Shqipëria po dëshmon vlerat e saj edhe në kohën e koronavirusit

Ambasadori i Izraelit në Tiranë, Noah Gal Gendler, dha një intervistë për gazetarin Genc Mlloja të gazetës shqiptare në gjuhën…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Izraeli lëshon me sukses satelitin e ri spiun për të monitoruar armiqtë

Ministria e Mbrojtjes e Izraelit ka njoftuar për nisjen e suksesshme të një sateliti të ri spiun, i cili do…