Ambasadori Canaj pret rektorin Nimani: Mbështetje bashkëpunimeve akademike Kosovë-Izrael

Ambasadori i Shqipërisë në Izrael, Dr. Bardhyl Canaj, priti ekipin akademik nga Universiteti i Gjakovës “Fehmi Agani” në Kosovë, i kryesuar nga Rektori Prof. Ass.Dr. Artan Nimani, të cilët po zhvillojnë një vizitë pune në Izrael.


Ambasadori i Shqipërisë në Izrael, Dr. Bardhyl Canaj, priti ekipin akademik nga Universiteti i Gjakovës “Fehmi Agani” në Kosovë, i kryesuar nga Rektori Prof. Ass.Dr. Artan Nimani, të cilët po zhvillojnë një vizitë pune në Izrael.

“Ne ambientet e Ambasadës patëm kënaqësinë te mirëprisnim një ekip akademik nga Universiteti i Gjakoves “Fehmi Agani” i kryesuar nga Rektori Prof. Ass.Dr. Artan Nimani, ne te cilin benin pjese Prof. Ass. Dr. Vjollca Dibra, Sekretarja e Përgjithshme, Linda Dula Halilabazi dhe Drejtori për Marrëdhëniet me jashtë, Denis Spahija.

Gjate takimit, u vlerësuan kontaktet e përbashkëta akademike te vendosura me universitetet izraelite, Tel Aviv University dhe Bar-Ilan, universitete prestigjioze dhe me eksperience ne fushen e kërkimit shkencor. Nje iniciative e tille bashkëpunimi ne fushën akademike, pritet te sjelle ne te ardhmen programe shkembimi kurikulash, studentesh si dhe marrëveshje mirëkuptimi mes paleve per te intensifikuar shkëmbimet e njohurive ne fushat e përbashkëta me interes si mjekësia, energjia e rinovueshme, inovacioni etj.

Ambasadori Canaj ofroi mbështetjen e tij per intensifikimin e kontakteve dhe arritjen e marrëveshjeve te mesiperme”, thuhet në njoftimin e ambasadës shqiptare në rrjetet sociale.

 

Ne ambjentet e Ambasades patem kenaqesine te mireprisnim nje ekip akademik nga Universiteti I Gjakoves "Fehmi Agani" I…

Posted by Ambasada Izrael on Monday, January 20, 2020

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Izraeli lëshon me sukses satelitin e ri spiun për të monitoruar armiqtë

Ministria e Mbrojtjes e Izraelit ka njoftuar për nisjen e suksesshme të një sateliti të ri spiun, i cili do…

SHQIPËRI

“The Jerusalem Post”: Shqipëria nderon vendasit që shpëtuan hebrenjtë gjatë Holokaustit me një Memorial

Gazeta e madhe izraelite "The Jerusalem Post" shkruan për Memorialian e Holokaustit të inauguruar pak ditë më parë në Tiranë:…

KOSOVA

Kosova thellon bashkëpunimin me Izraelin, ministrja Haradinaj pret ambasadoren Alona Fisher-Kamm

Ministrja e Jashtme e Kosovës, Meliza Haradinaj-Stublla priti sot në Prishtinë Ambasadoren e Izraelit me mision në Beograd, Alona Fisher-Kamm.

INTERVISTA

Ambasadori i Izraelit, Gendler: Shqipëria po dëshmon vlerat e saj edhe në kohën e koronavirusit

Ambasadori i Izraelit në Tiranë, Noah Gal Gendler, dha një intervistë për gazetarin Genc Mlloja të gazetës shqiptare në gjuhën…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Izraeli lëshon me sukses satelitin e ri spiun për të monitoruar armiqtë

Ministria e Mbrojtjes e Izraelit ka njoftuar për nisjen e suksesshme të një sateliti të ri spiun, i cili do…