Ambasadori Canaj pret rektorin Nimani: Mbështetje bashkëpunimeve akademike Kosovë-Izrael

Ambasadori i Shqipërisë në Izrael, Dr. Bardhyl Canaj, priti ekipin akademik nga Universiteti i Gjakovës “Fehmi Agani” në Kosovë, i kryesuar nga Rektori Prof. Ass.Dr. Artan Nimani, të cilët po zhvillojnë një vizitë pune në Izrael.


Ambasadori i Shqipërisë në Izrael, Dr. Bardhyl Canaj, priti ekipin akademik nga Universiteti i Gjakovës “Fehmi Agani” në Kosovë, i kryesuar nga Rektori Prof. Ass.Dr. Artan Nimani, të cilët po zhvillojnë një vizitë pune në Izrael.

“Ne ambientet e Ambasadës patëm kënaqësinë te mirëprisnim një ekip akademik nga Universiteti i Gjakoves “Fehmi Agani” i kryesuar nga Rektori Prof. Ass.Dr. Artan Nimani, ne te cilin benin pjese Prof. Ass. Dr. Vjollca Dibra, Sekretarja e Përgjithshme, Linda Dula Halilabazi dhe Drejtori për Marrëdhëniet me jashtë, Denis Spahija.

Gjate takimit, u vlerësuan kontaktet e përbashkëta akademike te vendosura me universitetet izraelite, Tel Aviv University dhe Bar-Ilan, universitete prestigjioze dhe me eksperience ne fushen e kërkimit shkencor. Nje iniciative e tille bashkëpunimi ne fushën akademike, pritet te sjelle ne te ardhmen programe shkembimi kurikulash, studentesh si dhe marrëveshje mirëkuptimi mes paleve per te intensifikuar shkëmbimet e njohurive ne fushat e përbashkëta me interes si mjekësia, energjia e rinovueshme, inovacioni etj.

Ambasadori Canaj ofroi mbështetjen e tij per intensifikimin e kontakteve dhe arritjen e marrëveshjeve te mesiperme”, thuhet në njoftimin e ambasadës shqiptare në rrjetet sociale.

 

Ne ambjentet e Ambasades patem kenaqesine te mireprisnim nje ekip akademik nga Universiteti I Gjakoves "Fehmi Agani" I…

Posted by Ambasada Izrael on Monday, January 20, 2020

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Izraeli do të përdorë teknologjinë antiterror për të luftuar ‘armikun e padukshëm koronavirus’

Si pjesë e përpjekjeve për të frenuar shpërthimin e koronavirusit, qeveria izraelite "shumë shpejt do të fillojë të përdorë mjete…

SHQIPËRI

Investime izraelite në Shqipëri, “Big Mall Group” bashkëpunim me “Hysenbelliu Group”

Grupi izraelit “Big Mall Group” po bashkëpunon me “Hysenbelliu Group”, për të realizuar investime Shqipëri: në infrastrukturë, sektorin e energjisë…

KOSOVA

Arun Chaudhary, amerikano-hebreu që ndihmoi Albin Kurtin të bëhej Kryeministër

Arun Chaudhary ishte një nga strategët e Kurtit në videokomunikimet me qytetarët e Kosovës gjatë fushatës. Chaudhary, i cili ishte…

INTERVISTA

Ambasadori Gendler: Izraeli me projekte të rëndësishme në Shqipëri

Ambasadori i Izraelit në Shqipëri Noah Gal Gendler ka qenë i ftuar në emisionin ‘PASSPORT’ të gazetarit Arbër Hitaj në…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

MicroLite, avioni futuristik izraelit për mbikëqyrje, i pari i këtij lloji në botë

Kompania ushtarake izraelite, Rafael Advanced Defense Systems, do të prezantojë në panairin 2020 Official Singapore Airshow (11-16 shkurt), avionin MICROLITE.