Ne të gjithë duhet të themi: Kurrë më!

Opinion nga Reuven Rivlin, presidenti i Shtetit të Izraelit. Forumi i Pestë Botëror i Holokaustit në Jeruzalem është historik dhe në të duhet të angazhohemi për të ruajtur kujtesën e Holokaustit në një kohë kur shtrembërimet historike rriten ndërsa numri i të mbijetuarve zvogëlohet.

Presidenti i Izraelit, Reuven Rivlin

Nga Reuven Rivlin, presidenti i Shtetit të Izraelit

Shtatëdhjetë e pesë vjet pas çlirimit të kampit të përqendrimit Auschwitz-Birkenau, një nga simbolet më të tmerrshme të kapitullit më të errët në historinë e njerëzimit, udhëheqësit botërorë janë mbledhur në Jeruzalem për të përsëritur premtimin e shenjtë – “kurrë më”.

Unë jam krenar për vendin e mrekullueshëm që kemi krijuar, në të cilin kanë ardhur miqtë tanë të vërtetë nga e gjithë bota, duke iu përgjigjur thirrjes time dhe duke u bashkuar me mua në Muzeun Yad Vashem të Holokaustit.

Ata e bëjnë këtë me një vlerësim të madh për Shtetin e Izraelit, dhe ardhja e tyre me guxim i thotë të gjithë botës se ne do të qëndrojmë së bashku për të luftuar antisemitizmin në një kohë kur ai është përsëri duke ngritur kokën e tij.

Numri i të mbijetuarve nga Holokausti që jetojnë midis nesh po zvogëlohet me shpejtësi, ndërsa shtrembërimi i historisë së Holokaustit po përhapet. Këto po provojnë kohë për njerëzimin, gjë që kërkon që të gjithë ne të qëndrojmë të bashkuar. Mbledhja thelbësore dhe emocionuese që po zhvillohet këto ditë është dëshmi se bota e kupton këtë dhe është e gatshme të luftojë antisemitizmin dhe mohimin e Holokaustit.

Kujtesa është gurthemeli i etosit të popullit hebre. Ne nuk jemi të burgosur të së kaluarës, por përkundrazi i konsiderojmë hapat tanë me kujdes ndërsa përballemi me ngjarjet e kaluara dhe i shikojmë të ardhmes me shpresë.

Është kjo kujtesë e përbashkët që e bën një popull në një komb, që formon karakterin tonë kombëtar dhe përshkruan rrugën tonë. Kjo është arsyeja pse ne jemi të detyruar ta ruajmë atë dhe t’ua përcjellim brezave të ardhshëm.

Forumi i Pestë Botëror i Holokaustit në Jeruzalem është një mbledhje historike ku ne do të angazhohemi edhe njëherë për të ruajtur kujtesën e Holokaustit dhe duke i dhënë trashëgiminë e saj brezave të ardhshëm.

Është me vlerësimin më të thellë që unë mirëpres secilin nga udhëheqësit që vizitojnë kryeqytetin e Izraelit, të cilët sjellin me vete zërin e tyre unik dhe identitetin kombëtar. Së bashku qëndrojmë, krah për krah, në luftën tonë kundër antisemitizmit në të gjitha format e tij. Kjo është një luftë që ne duhet ta zhvillojmë pa pushim.

Ne duhet të njohim antisemitizmin kudo që ngre kokën e shëmtuar; kur legjitimohet në qendrat e pushtetit, në arenën publike, madje dhe në akademi, dhe ne duhet ta luftojmë atë.

Ne, anëtarët e familjes së kombeve, jemi të detyruar ta realizojmë betimin “kurrë më” përmes veprimit: të edukojmë brezat e ardhshëm, të zbatojmë ligjin, të zhdukim nxitjen në mediat sociale, t’i mbajmë komunitetet hebraike të sigurta dhe të promovojmë studimin e Holokaustin pa kufizime politike.

Për hir të fëmijëve tanë – për hatër dhe për mbarë njerëzimin – do të thërrasim nga Jeruzalemi së bashku, “Kurrë më;” ne do të ruajmë kujtesën e Holokaustit dhe do të luftojmë antisemitizmin.


* Opinion nga Reuven Rivlin, presidenti i Shtetit të Izraelit

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Izraeli do të përdorë teknologjinë antiterror për të luftuar ‘armikun e padukshëm koronavirus’

Si pjesë e përpjekjeve për të frenuar shpërthimin e koronavirusit, qeveria izraelite "shumë shpejt do të fillojë të përdorë mjete…

SHQIPËRI

Investime izraelite në Shqipëri, “Big Mall Group” bashkëpunim me “Hysenbelliu Group”

Grupi izraelit “Big Mall Group” po bashkëpunon me “Hysenbelliu Group”, për të realizuar investime Shqipëri: në infrastrukturë, sektorin e energjisë…

KOSOVA

Arun Chaudhary, amerikano-hebreu që ndihmoi Albin Kurtin të bëhej Kryeministër

Arun Chaudhary ishte një nga strategët e Kurtit në videokomunikimet me qytetarët e Kosovës gjatë fushatës. Chaudhary, i cili ishte…

INTERVISTA

Ambasadori Gendler: Izraeli me projekte të rëndësishme në Shqipëri

Ambasadori i Izraelit në Shqipëri Noah Gal Gendler ka qenë i ftuar në emisionin ‘PASSPORT’ të gazetarit Arbër Hitaj në…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

MicroLite, avioni futuristik izraelit për mbikëqyrje, i pari i këtij lloji në botë

Kompania ushtarake izraelite, Rafael Advanced Defense Systems, do të prezantojë në panairin 2020 Official Singapore Airshow (11-16 shkurt), avionin MICROLITE.