Turizmi në Izrael e fillon vitin 2020 me një rekord të ri

309,000 turistë erdhën në Izrael në janar 2020 në krahasim me 285,000 turistë në 2019, raporton Byroja Qendrore e Statistikave.


Të dhënat turistike të janarit 2020 janë 8.5% më të larta se viti 2019, raporton Byroja Qendrore e Statistikave.

309,000 turistë erdhën në Izrael në Janar 2020 krahasuar me 285,000 turistë në 2019. 269,000 turistë hynë në Izrael nga ajri në janar dhe 40,000 nga toka. Për më tepër, 24,000 njerëz hynë në Izrael për një ditë duke përfshirë 5.800 në jahte dhe mjete të tjera lundruese.

Një rekord prej 4.5 milionë turistë vizituan Izraelin në vitin 2019, sipas Byrosë Qendrore të Statistikave, krahasuar me 4.1 milionë në 2018, 3.6 milionë në 2017 dhe 2.89 milionë në 2016.

Janari është tradicionalisht një muaj relativisht i dobët për turizmin me pak njerëz që udhëtojnë jashtë vendit pas festave të Krishtlindjes, kështu që shifrat më të larta të janarit sugjerojnë se vendi mund të jetë në rrugën e një viti tjetër rekord thyer në 2019.

Lexo më shumë

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Izraeli lëshon me sukses satelitin e ri spiun për të monitoruar armiqtë

Ministria e Mbrojtjes e Izraelit ka njoftuar për nisjen e suksesshme të një sateliti të ri spiun, i cili do…

SHQIPËRI

“Shqipëria – Një perlë e pazbuluar!”, Agjencia Kombëtare e Turizmit projekte me izraeliten “Think Creative”

Shqipëria dhe Izraeli vazhdojnë të thellojnë kontaktet në fushën e turizmit, pavarësisht pandemisë së koronavirusit. Sot, u zhvillua një takim…

KOSOVA

Projekte të përbashkëta, Rotary Club Haifa dhe Rotary Club Prishtina International nënshkruajnë marrëveshjen

Rotary Club Haifa (Izrael) dhe Rotary Club Prishtina International (Kosovë) do të vijojnë zyrtarisht me projektet e tyre të bashkëpunimit.…

INTERVISTA

Ambasadori i Izraelit, Gendler: Shqipëria po dëshmon vlerat e saj edhe në kohën e koronavirusit

Ambasadori i Izraelit në Tiranë, Noah Gal Gendler, dha një intervistë për gazetarin Genc Mlloja të gazetës shqiptare në gjuhën…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Izraeli lëshon me sukses satelitin e ri spiun për të monitoruar armiqtë

Ministria e Mbrojtjes e Izraelit ka njoftuar për nisjen e suksesshme të një sateliti të ri spiun, i cili do…