Izraeli ka gati pajisjen për të trajtuar pacientët me koronavirus në Kinë

Një pajisje e shpikur nga një mjek izraelit në Spitalin ALYN mund të përdoret në trajtimin e pacientëve me koronavirus në Kinë, sipas shpikësit të saj, Dr. Eliezer Be’eri, shkruan gazeta e madhe izraelite “The Jerusalem Post”.


Një pajisje e shpikur nga një mjek izraelit në Spitalin ALYN është më së shumti javë – dhe me shumë mundësi edhe ditë – larg nga përdorimi për të ndihmuar në trajtimin e pacientëve me koronavirus në Kinë, sipas shpikësit të saj, Dr. Eliezer Be’eri.

CoughSync, e shpikur 10 vjet më parë nga Be’eri, për të ndihmuar në trajtimin e fëmijëve, adoleshentëve dhe të rriturve me aftësi të kufizuara fizike, adoleshentë dhe të rritur në ALYN, u zhvillua si  një pajisje nga një startap izraelit. Pastaj, tre vjet më parë, kur skuadra izraelite po kërkonte një prodhues dhe fonde shtesë, Ruxin Medical Systems me qendër në Pekin investoi në kompani. Që atëherë, Ruxin ka ecur përpara me pajisjen.

Tani, kur koronavirusi po përhapet me shpejtësi në të gjithë Kinën,  Ruxin kontaktoi Administratës Kombëtare të Produkteve Mjekësore të vendit për të shpejtuar procesin e miratimit të tij rregullator dhe për ta marrë pajisjen në spitale dhe duke ndihmuar pacientët.

CoughSync simulon një kollë normale, duke pastruar sekrecione nga rrugët e ajrit të një personi.

“Nëse keni dikë në një ventilator, mënyra standarde për të hequr sekrecionet nga rrugët e tyre të ajrit është që një infermiere shkëput pacientin nga ventilatori dhe vendos një kateter për të thithur sekrecionet,” shpjegoi Be’eri.

Një alternative e zhvilluar dhe e përdorur nga ALYN është simulimi i kollës.

“Çfarë ndodh kur kolliteni? Ju merr një frymë të thellë ajri brenda dhe largoni me shpejtësi ajrin, i cili pastron sekretimet sepse fluksi i ajrit është kaq i shpejtë, “tha Be’eri. “CoughSync lidhet me ventilatorin dhe punon në sinkron. Ventilatori i jep personit një frymë dhe pajisja thithëse thith ajrin me shpejtësi sikur pacienti të kollitet, duke sjellë sekrecionet lart pa e shkëputur ventilatorin.

Pajisja do të ishte e domosdoshme kur trajtohen pacientët me koronavirus.

Së pari, kursen kohë të çmuar të stafit duke hequr sekretet automatikisht në vend që infermierja duhet ta bëjë atë me dorë, thelbësore në rastin e një shpërthimi masiv si ai aktual.

Së dyti, Dr.Be’eri tha që mund të zvogëlojë përhapjen e virusit.

“Mosinfektimi i infermierëve që merren direkt me pacientët në lidhje me sekretimet e tyre mund të ulë efektivitetin e virusit,” tha ai.

Një përfitim për të gjithë pacientët – dhe jo vetëm ata me koronavirus – është që pajisja mund ta bëjë ventilimin më efektiv në mënyrë që pacientët të pastrohen nga ventilatorët më të shpejtë.

Pajisja tashmë është aprovuar për t’u përdorur në Evropë.

Sapo Kina të miratojë prodhimin e saj, për të cilën Be’eri tha, se Ruxin pret që të mund të ndodhte brenda ditësh, atëherë ajo do të jetë në përdorim në Kinë. Pas kësaj, ai tha se shpreson që Izraeli do ta aprovojë përdorimin e tij.

Dr. Be’eri bëri një video javën e kaluar për të ndihmuar në mbështetjen e gjurmimit të shpejtë të miratimit të saj në Kinë, e cila u shpërnda gjerësisht në Internet dhe u mor nga media izraelite.

Dr. Be’eri vuri në dukje se pajisja e tij është vetëm një nga shumë të zhvilluara në ALYN, e cila tre vjet më parë nisi një qendër inovacioni për të krijuar pajisje të reja për të ndihmuar personat me aftësi të kufizuara.

 

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Izraeli do të përdorë teknologjinë antiterror për të luftuar ‘armikun e padukshëm koronavirus’

Si pjesë e përpjekjeve për të frenuar shpërthimin e koronavirusit, qeveria izraelite "shumë shpejt do të fillojë të përdorë mjete…

SHQIPËRI

Investime izraelite në Shqipëri, “Big Mall Group” bashkëpunim me “Hysenbelliu Group”

Grupi izraelit “Big Mall Group” po bashkëpunon me “Hysenbelliu Group”, për të realizuar investime Shqipëri: në infrastrukturë, sektorin e energjisë…

KOSOVA

Arun Chaudhary, amerikano-hebreu që ndihmoi Albin Kurtin të bëhej Kryeministër

Arun Chaudhary ishte një nga strategët e Kurtit në videokomunikimet me qytetarët e Kosovës gjatë fushatës. Chaudhary, i cili ishte…

INTERVISTA

Ambasadori Gendler: Izraeli me projekte të rëndësishme në Shqipëri

Ambasadori i Izraelit në Shqipëri Noah Gal Gendler ka qenë i ftuar në emisionin ‘PASSPORT’ të gazetarit Arbër Hitaj në…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

MicroLite, avioni futuristik izraelit për mbikëqyrje, i pari i këtij lloji në botë

Kompania ushtarake izraelite, Rafael Advanced Defense Systems, do të prezantojë në panairin 2020 Official Singapore Airshow (11-16 shkurt), avionin MICROLITE.