Shkencëtarët izraelitë: Brenda tri javësh kemi vaksinën kundër koronavirusit

Një ekip shkencëtarësh izraelitë janë në prag të zhvillimit të vaksinës së parë kundër koronavirusit, sipas Ministrit të Shkencës dhe Teknologjisë së Izraelit, Ofir Akunis.


Një ekip shkencëtarësh izraelitë janë në prag të zhvillimit të vaksinës së parë kundër koronavirusit, sipas Ministrit të Shkencës dhe Teknologjisë së Izraelit, Ofir Akunis.

Nëse gjithçka shkon siç është planifikuar, vaksina mund të jetë e gatshme brenda tre javësh dhe në dispozicion në 90 ditë, shkruan gazeta izraelite “The Jerusalem Post“.

“Urime MIGAL [Instituti i Kërkimeve Galile] për këtë përparim tërheqës. Jam i sigurt se do të ketë përparim të mëtejshëm të shpejtë, duke na mundësuar që të sigurojmë një përgjigje të nevojshme ndaj kërcënimit të rëndë global COVID-19, “tha Akunis, duke iu referuar sëmundjes së shkaktuar nga koronavirusi i romanit.

Për katër vitet e kaluara, një ekip i shkencëtarëve MIGAL ka zhvilluar një vaksinë kundër virusit infektiv të bronkitit (IBV), e cila shkakton një sëmundje bronkiale që prek pulat, dhe efektiviteti i të cilave është dëshmuar në studimet para-klinike të kryera në Institutin Veterinar.

MIGAL ndodhet në Galile.

Akunis tha se ai ka udhëzuar drejtorin e përgjithshëm të Ministrisë së Shkencës dhe Teknologjisë që të ndjekë me shpejtësi të gjitha proceset e miratimit me qëllim që vaksina e njeriut të sillet në treg sa më shpejt që të jetë e mundur.

“Duke pasur parasysh nevojën urgjente globale për një vaksinë të koronavirusit njerëzor, ne po bëjmë gjithçka që mundemi për të përshpejtuar zhvillimin”, tha David Zigdon, CEO i MIGAL, i cili tha se beson se vaksina mund të “arrijë miratimin e sigurisë në 90 ditë”.

Ai tha se kjo do të jetë një vaksinë orale, duke e bërë atë veçanërisht të arritshme për publikun e gjerë.

“Ne jemi aktualisht në diskutime intensive me partnerë të mundshëm që mund të ndihmojnë në përshpejtimin e fazës së gjykimeve brenda njerëzore dhe të përshpejtojmë përfundimin e zhvillimit të produkteve dhe aktiviteteve rregullatore përfundimtare,” përfundoi ai.

Ines Demiri uron Distria Krasniqin: Shteti më i ri europian, me kampione olimpike!

Ambasadorja e Kosovës në Izrael, Ines Demiri, uroi kampionen olimpike, xhudisten Distria Krasniqi, e cila fitoi “Medaljen e Artë” në…

Izrael

Lapid takon Stoltenberg: Izraeli është një partner i rëndësishëm i NATO-s!

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, takim me Yair Lapid, Ministër i Punëve të Jashtme të Izraelit

Shqipëri

Ambasadori Dashnor Dervishi: Si u vendosën marrëdhëniet me Izraelin në 1991

Një nga diplomatët më të njohur të shërbimit tonë të Shqipërisë, Dashnor Dervishi, në librin e tij me kujtime sjell…

Kosove

Ines Demiri uron Distria Krasniqin: Shteti më i ri europian, me kampione olimpike!

Ambasadorja e Kosovës në Izrael, Ines Demiri, uroi kampionen olimpike, xhudisten Distria Krasniqi, e cila fitoi “Medaljen e Artë” në…

OPED

Isaac Herzog, shqiptarët kanë një mik të madh në “Shtëpinë e Bardhë” të Izraelit

Presidenti i 11-të i Izraelit ka shprehur dëshirën që të bëhet i pari që do të vizitojë Shqipërinë.

Bota

Biden uron Bennett: SHBA dhe Izraeli miq të përjetshëm!

Presidenti i SHBA-ve, Joe Biden, përgëzon Kryeministrin Naftali Bennett dhe thotë se ai mezi pret që të punojë me të.

Spyzone

Bennett zgjedh ish-zyrtarin e lartë të Mossad, si këshilltarin e tij të ri të Sigurisë Kombëtare

Eyal Hulata, 45 vjeç, kaloi 23 vjet në agjencinë e spiunimit; Kryeministri vlerëson ‘përvojën, performancën dhe kuptimin e tij të…