Kolegjet izraelite, mundësi e shkëlqyer për studentët shqiptarë dhe kosovarë. Si të aplikoni

Ne ambientet e Ambasades, u zhvillua takimi me studentet nga Shqiperia dhe Kosova, te cilet studiojne ne dy Kolegjet Nderkombetare me ne ze izraelite, EMIS dhe Givat Haviva. Ata u priten nga ambasadori i Shqiperise ne Izrael, Dr. Bardhyl Canaj.


Ne ambientet e Ambasades, u zhvillua takimi me studentet nga Shqiperia dhe Kosova, te cilet studiojne ne dy Kolegjet Nderkombetare me ne ze izraelite, EMIS dhe Givat Haviva. Ata u priten nga ambasadori i Shqiperise ne Izrael, Dr. Bardhyl Canaj.

Te dy kolegjet e mesiperme, ofrojne jo vetem kurrikula te pasura te nivelit IB (International Boarding School), por edhe nje trupe pedagogjike teper te kualifikuar, si dhe mundesine unike per te studiuar dhe jetuar ne Izrael, bashke me studente nga gjithe bota.

“Studentet shqiptare dhe kosovare, pas kryerjes se studimeve ne keto kolegje, kane mundesi aplikimi ne te gjitha fushat ne SHBA dhe EU, pasi diploma nderkombetare me te cilen pajisen eshte e njohur ne shumicen e universiteteve amerikane si dhe ne Europe.

Periudha e aplikimit per vitin 2020-2021 eshte ende e hapur deri ne 1 Maj 2020, per te gjithe te interesuarit per EMIS/ Eastern Mediterranean International School https://em-is.org/admissions/
Nderkohe, Kolegji Nderkombetar Givat Haviva www.givathaviva.org/ nder te tjera gezon dhe nje status special konsultativ me OKB ne Keshillin e ceshtjeve ekonomike dhe sociale.

Studentet tane, jane vleresuar maksimalisht nga autoritetet drejtuese te dy kolegjeve, dhe kane demonstruar perkushtim, seriozitet dhe vullnet ne plotesimin jo vetem te kritereve akademike, por edhe lidership ne aktivitetet ekstra-kurikulare te organizuara ne kuader te vitit akademik.
Duke ju uruar suksese te metejshme ne rrugetimin tuaj te dijes, mbetemi besimplote se numri i aplikanteve nga Shqiperia dhe Kosova, do vijoje te rritet!”, shkruan ambasada shqiptare në njoftimin e saj në rrjetet sociale.

Sot, ne ambjentet e Ambasades, u zhvillua takimi me studentet tane nga Shqiperia dhe Kosova, te cilet studiojne ne dy…

Posted by Ambasada Izrael on Friday, February 28, 2020

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Raporti  i Startup Genome Ecosystem: Izraeli, vendi i 6-të për inovacionin në botë

Studimi, i kryer nga Startup Genome Ecosystem, rendit bashkërisht Tel Avivin dhe Jeruzalemin në vendin e gjashtë nga 150 qytetet…

SHQIPËRI

Përvoja izraelite e teknologjive të pastra në ndihmë të bizneseve turistike të Shkodrës

Me moton “Turizmi i gjelbër: Tani dhe përgjithmonë” #GO2Innovation organizoi të Mërkurën një webinar me ligjërues ekspertin izraelit të teknologjive…

KOSOVA

Projekte të përbashkëta, Rotary Club Haifa dhe Rotary Club Prishtina International nënshkruajnë marrëveshjen

Rotary Club Haifa (Izrael) dhe Rotary Club Prishtina International (Kosovë) do të vijojnë zyrtarisht me projektet e tyre të bashkëpunimit.…

INTERVISTA

Ambasadori i Izraelit, Gendler: Shqipëria po dëshmon vlerat e saj edhe në kohën e koronavirusit

Ambasadori i Izraelit në Tiranë, Noah Gal Gendler, dha një intervistë për gazetarin Genc Mlloja të gazetës shqiptare në gjuhën…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Misioni i Mossad për të kapur arkitektin e Holokaustit, Adolf Eichmann

Adolf Eichmann u kap nga shërbimi sekret izraelit në Argjentinë më 11 maj, saktësisht 60 vjet më parë sot; ai…