Ambasadori Canaj takon Felicita Yakoel, projekte të përbashkëta shqiptaro-hebreje

Ambasadori I Shqipërisë në Izrael, Dr. Bardhyl Canaj, pati bisedime të frytshme me Kryetaren e Komunitetit Shqiptaro-Hebre në Izrael, znj. Felicita Yakoel.


Ambasadori I Shqipërisë në Izrael, Dr. Bardhyl Canaj, pati bisedime të frytshme me Kryetaren e Komunitetit Shqiptaro-Hebre në Izrael, znj. Felicita Yakoel.

Zonja Yakoel është vlerësuar për angazhimin e saj personal në forcimin e marrëdhënieve brenda Komunitetit Shqipëri-Hebre, dhe është dhënë nga Qeveria shqiptare me titullin prestigjioz “Shqiponja e Arte” dhe “Ambasadori i Kombit”.

“Për shkak të situatës COVID-19, pothuajse të gjitha aktivitetet diplomatike janë duke u zhvilluar përmes platformave dixhitale, megjithatë, Felicita u prit me kënaqësi në ambientet tona, për të diskutuar në lidhje me projektet tona të përbashkëta si Muzeu Historik Hebre në rrethin e Vlorës, kontributi i shqiptaro-hebreje komunitet në këtë përpjekje, duke ofruar fakte historike, dokumente, foto dhe objekte, duke pasqyruar rrënjët historike të këtij komuniteti në Shqipëri dhe rolin e tij thelbësor në shoqërinë shqiptare”, shkruan ne ne njoftimin e saj, Ambasada e Shqiperise ne Izrael.

Ambasadorja e Izraelit: Shqipëria, shembull i bukur tolerancës ndërfetare

Ambadasadorja e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg, ka qenë e ftuar në disa darka iftari të organizuar në Tiranë.

Izrael

Izraeli, rekord eksportesh prodhime ushtarake në 2023

Kompanitë izraelite të mbrojtjes nënshkruan porosi të reja eksporti me vlerë rekord 13.073 miliardë USD në vitin 2023

Shqipëri

Mazniku pret ministrin izraelit: Të vendosur për thellimin e marrëdhënieve dypalëshe

Ministri i Shtetit për Pushtetin Vendor, Arbjan Mazniku pret ministrin e Brendshëm i Izraelit, Moshe Arbel

Kosove

Osmani: Kosova dënon sulmin e Iranit ndaj Izraelit

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka reaguar pas sulmit të Iranit ndaj Izraelit natën e kaluar.

OPED

Populli ynë ka qenë dhe do të mbetet krah popullit hebre

Sot shënohet Dita e Përkujtimit të Holokaustit, ditë që përbashkon gjithë botën në kujtim të viktimave

Bota

U rrëzua helikopteri, vdesin Presidenti i Irani dhe ministri i Jashtëm

Presidenti iranian Ebrahim Raisi dhe ministri i Jashtëm Hossein Amirabdollahian ishin në mesin e nëntë personave që humbën jetën

Spyzone

Izraeli, rekord eksportesh prodhime ushtarake në 2023

Kompanitë izraelite të mbrojtjes nënshkruan porosi të reja eksporti me vlerë rekord 13.073 miliardë USD në vitin 2023