Izraeli, ekosistemi i tretë kryesor i startapeve në të gjithë botën

Izraeli është vlerësuar si ekosistemi i tretë kryesor i startapeve në të gjithë botën në edicionin e fundit të raportit vjetor të renditjes së ekosistemit të qendrës kërkimore, StartupBlink.


Izraeli është vlerësuar si ekosistemi i tretë kryesor i startapeve në të gjithë botën në edicionin e fundit të raportit vjetor të renditjes së ekosistemit të qendrës kërkimore, StartupBlink.

Duke vlerësuar ekosistemet e inovacionit në 100 vende dhe 1000 qytete në nivel global, StartupBlink rendit vendet sipas sasisë dhe cilësisë së startapeve dhe organizatave mbështetëse, dhe faktorëve që lidhen me mjedisin e tyre të biznesit, përfshirë lehtësinë e të bërit biznes dhe investimet.

Izraeli u ngjit nga vendi i katërt në vendin e tretë në renditjen e vitit 2020, duke kapërcyer Kanadanë dhe duke u ulur mbrapa vetëm Shteteve të Bashkuara dhe Mbretërisë së Bashkuar në krye të indeksit.

Zona e Tel Aviv, e njohur si qendra e inovacionit izraelit, u rendit si qyteti i shtatë mw i mirw për startapet në të gjithë botën, duke rënë një vend që nga renditja e vitit 2019, për shkak të ngritjes së fundit të Pekinit.

Jeruzalemi u ngrit për tre vende për t’u quajtur qyteti i 55-të i startapeve në botë. Gjithashtu, në mesin e 200 qyteteve të para globale të ekosistemit fillestar ishin Haifa, e cila u rrit 35 vende në vendin e 143-të, dhe Beersheba, e cila ra 19 vende për të renditur në vendin e 199-të.

Tre qytetet kryesore të botës përsa u përket startapeve mbetën pa ndryshime në renditjen e vitit 2020: San Francisco Bay, New York dhe Londra. Ata u ndoqën nga Boston dhe Los Angeles.

“Izraeli njihet si” start-up nation” për një arsye të mirë,” thanë autorët e raportit. “Është një vend relativisht i vogël që bën një ndikim thelbësor në ekosistemin fillestar global.”

Për të mbajtur “renditjen e saj të jashtëzakonshme që shkon përpara”, autorët thanë që Izraeli duhet të sigurojë që Tel Aviv të mbetet një qendër globale e inovacionit përballë rritjes së konkurrencës; tw përpiqet të rrisë Jeruzalemin dhe të forcojë renditjen e qyteteve të tjera; dhe të përmirësojë mjedisin e tij të biznesit.

Hyrjet e reja të Izraelit në 1000 qytetet më të mira ishin Yokneam, të shënuara për administrimin e përfitimeve nga taksat në një mënyrë me kosto efektive; Eilat, për shkak të përqendrimit të saj në agroturizmin; dhe Ashdod, të cituar si një vendndodhje alternative për inovacionin e karakterizuar nga një kosto më e ulët e jetesës

“Ekzistojnë një larmi vertikalesh kur Izraeli shkëlqen, nga drejtimi autonom (Mobileye, Waze), reklamimi (Taboola), shërbimet (Fiverr), dhe shumë më tepër,” thanë autorët e raportit.

“Një vertikale që është e pjekur dhe tregon potencial të konsiderueshëm është siguria kibernetike në internet, duke shfrytëzuar sfidat unike me të cilat përballet ushtria e Izraelit.”

Për më tepër, thanë autorët, Izraeli përfaqëson një “shembull të ndritshëm” të inovacionit për vendet e tjera mirësjellje për aftësinë e tij për t’u bërë një qendër globale përkundër një mjedisi të komplikuar gjeopolitik, dhe të ardhura të konsiderueshme tatimore të fituara nga vendi nga shitjet dhe pagat e larta.

E gjithë kjo është bërë pa udhëzim të sektorit publik, shtojnë autorët. Megjithatë, ekosistemi lokal ka përfituar jashtëzakonisht indirekt nga “krijimi i përshpejtuesit më të madh të fillimit në botë” – ushtria izraelite.

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Izraeli lëshon me sukses satelitin e ri spiun për të monitoruar armiqtë

Ministria e Mbrojtjes e Izraelit ka njoftuar për nisjen e suksesshme të një sateliti të ri spiun, i cili do…

SHQIPËRI

“The Jerusalem Post”: Shqipëria nderon vendasit që shpëtuan hebrenjtë gjatë Holokaustit me një Memorial

Gazeta e madhe izraelite "The Jerusalem Post" shkruan për Memorialian e Holokaustit të inauguruar pak ditë më parë në Tiranë:…

KOSOVA

Kosova thellon bashkëpunimin me Izraelin, ministrja Haradinaj pret ambasadoren Alona Fisher-Kamm

Ministrja e Jashtme e Kosovës, Meliza Haradinaj-Stublla priti sot në Prishtinë Ambasadoren e Izraelit me mision në Beograd, Alona Fisher-Kamm.

INTERVISTA

Ambasadori i Izraelit, Gendler: Shqipëria po dëshmon vlerat e saj edhe në kohën e koronavirusit

Ambasadori i Izraelit në Tiranë, Noah Gal Gendler, dha një intervistë për gazetarin Genc Mlloja të gazetës shqiptare në gjuhën…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Izraeli lëshon me sukses satelitin e ri spiun për të monitoruar armiqtë

Ministria e Mbrojtjes e Izraelit ka njoftuar për nisjen e suksesshme të një sateliti të ri spiun, i cili do…