“The Times of Israel”: Shqipëria inauguron Memorialin e Holokaustit për të nderuar vendasit që mbrojtën hebrenjtë

Gazeta e madhe izraelite shkruan për inaugurimin e Memorialit të Holokaustit në Tiranë, duke theksuar rolin e shqiptarëve në shpëtimin e hebrenjve gjatë Luftës së Dytë Botërore.


TIRANË, Shqipëri (AP) – Shqipëria zbuloi të enjten një memorial të Holokaustit në kryeqytet për të nderuar të vdekurit dhe shqiptarët që mbronin hebrenjtë nga nazistët.

Memoriali i mermertë u vendos në një hyrje të Parkut të Liqenit Artificial të Tiranës, afër Sheshit Nënë Tereza. Mbishkrimi ishte shkruar në tre gjuhë – anglisht, hebraisht dhe shqip – dhe thuhej se “Shqiptarët, të krishterë dhe myslimanë rrezikuan jetën e tyre për të mbrojtur dhe shpëtuar hebrenjtë.”

 

Nazistët vranë 6 milionë njerëz, por Shqipëria ishte i vetmi vend ku asnjë hebre vdiq ose apo u dorëzuan. Shqiptarët mbrojtën disa qindra miqtë hebrenj të tyre dhe ndihmuan hebrenjtë e tjerë që ikën nga Gjermania dhe Austria, duke i ndihmuar ata të largoheshin jashtë vendit ose duke i fshehur në shtëpi.

“Ne jemi i vetmi vend me më shumë Hebrenj pas Luftës së Dytë Botërore, ku Hebrenjtë u kërkuan për mbrojtje dhe shpëtim,” tha kryeministri shqiptar Edi Rama.

Forcat gjermane naziste pushtuan Shqipërinë nga shtatori 1943 deri në nëntor 1944, kur ato u nxorën jashtë nga partizanët komunistë lokalë.

Ambasadorja amerikane, Yuri Kim, vlerësoi “besën” e shqiptarëve ose traditën e besimit për të shpëtuar hebrenjtë.

Një komunitet i vogël hebre që jetonte në Shqipëri u largua nga vendi ish-komunist drejt Izraelit menjëherë pas rënies së regjimit në 1991.

Ambasadori izraelit, Noah Gal Gendler, vlerësoi lart shembullin e Shqipërisë për mbrojtjen e komunitetit hebre gjatë luftës.

“Një shembull i shkëlqyeshëm nga një vend i vogël që nxjerr në pah vlerat e njerëzimit, sakrificën dhe dashurinë, vlera të cilat ende qëndrojnë si themelore në Shqipëri”, tha ai. “Do të ishte madhështore nëse më shumë kombe do ta mësonin këtë pjesë të Shqipërisë.”

 

https://www.timesofisrael.com/albania-inaugurates-holocaust-memorial-honoring-locals-who-protected-jews/

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Izraeli do të testojë vaksinën anti-Covid te njerëzit në tetor

Një laborator kombëtar izraelit do të fillojë të testojë vaksinën e tij të koronavirusit mbi subjektet njerëzore në mes të…

SHQIPËRI

Zv.ambasadorja e Izraelit, Liora Peleg: Privilegj të njihja një popull të mrekullueshëm

Zv.ambasadorja e Izraelit në Shqipëri, Liora Peleg, ka përfunduar detyrën e saj diplomatike në Tiranë.

KOSOVA

Kosovo Jewish Organization organizon festën tradicionale hebre të Shabbatit

Organizata Kosovo Jewish Organization (KJO) ka organizuar festën tradicionale hebre të Shabbatit.

INTERVISTA

Ambasadori i Izraelit, Gendler: Shqipëria po dëshmon vlerat e saj edhe në kohën e koronavirusit

Ambasadori i Izraelit në Tiranë, Noah Gal Gendler, dha një intervistë për gazetarin Genc Mlloja të gazetës shqiptare në gjuhën…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Përse erdhi një Gjeneral Amerikan me Katër Yje në Izrael gjatë pandemisë?

Vizita e gjeneralit të ushtrisë amerikane dhe Kryetari i Shefave të Përgjithshëm të Shtabit, gjeneral Mark Milley vjen në mes…