Nga Izraeli në Ballkan: Shqipëri, Kosovë dhe Mali i Zi

Një reportazh i bukur, i shkruar nga gazetari amerikano-izraelit, Larry Luxner, për gazetën “The Times of Israel”

Maya Klinger Cohen: Shpëtimi i hebrenjve në Shqipëri, një mrekulli e Besës

Shkrimi i gazetarit amerikano-izraelit, Larry Luxner, botuar në gazetën e madhe “The Times of Israel”

Amerikanët lavdërojnë Shqipërinë për shpëtimin e hebrenjve gjatë Holokaustit

Në një kohë të rritjes së islamofobisë, si dhe antisemitizmit si brenda dhe jashtë vendit, Stephen B. Jacobs thotë se, bota nuk duhet të harrojë kurrë sesi kombi mbizotërues mysliman i Shqipërisë u tha okupatorëve të tij nazistë të kohës së luftës pa kushte të pasigurta: Lini hebrenjtë tanë të qetë.

Izraeli, ekonomia e katërt me performancën më të mirë midis vendeve të OECD në vitin 2022

“The Economist”: Eksportet izraelite do të rriten në nivelin rekord prej mbi 160 miliardë dollarë

Ndërsa kërkesa globale për mikroçipet rritet, gjigantët e teknologjisë i kanë sytë në Izrael

Google, Microsoft, Facebook, Intel dhe Nvidia po krijojnë ose zgjerojnë operacionet e tyre të dizajnit të çipit izraelit.

Izraeli: Aleatët e SHBA-ve dhe Europës na mbështetën në konfliktin në Gaza; bota arabe jo

Netanyahu dhe Ashkenazi falënderojnë homologët perëndimorë; Shtetet arabe shprehin kritika – shpesh duke theksuar Jeruzalemin më shumë sesa Gaza

Izraeli po lufton në tre fronte

Izraeli është përfshirë në një raund të ri dhe të rrezikshëm luftimesh me palestinezët në tre fronte të ndara.

Tetë strategët izraelitë që punuan për Ramën dhe Bashën në zgjedhjet e 25 prillit në Shqipëri

Jo më pak se tetë strategë izraelitë të fushatave ishin të përfshirë në zgjedhjet e fundit të Shqipërisë, duke përfshirë edhe zëdhënësin dikurshëm të Netanyahut, Jonatan Urich

Lidhja e Izraelit me Kosovën zhvillim pozitiv në Ballkan

1 shkurt 2021, shënon nënshkrimin e marrëdhënieve zyrtare diplomatike midis Izraelit dhe Kosovës

The Times of Israel: Kosova do të vendosë zyrtarisht lidhje diplomatike me Izraelin në 1 Shkurt

Ministri i Jashtëm Gabi Ashkenazi do të mbajë ceremoninë virtuale të nënshkrimit me homologen e tij kosovare pasi marrëveshja u ndërmjetësua nga Trump Shtëpia e Bardhë në shtator