Ish-shefi i Mossad: Përhapja e Covid-19 do të sjellë rritjen e sulmeve kibernitike

Tamir Pardo paralajmëroi se çdo kompani që gjen një vaksinë do të bëhet një shënjestër për sulmet kibernetike nga aktorët shtetërorë dhe konkurrentët e biznesit


“Përhapja e koronavirusit (Covid-19) është një krizë në shkallë globale në tre fronte: mjekësore, sociale dhe financiare,” tha ish-shefi i Mossad dhe kryetari aktual i XM Cyber ​​Ltd, Tamir Pardo, në një intervistë me Meir Orbach gjatë një videokonference. “Mjafton të dëshmosh demonstratat që po zhvillohen këtu, në Beograd dhe shumë vende të tjera në botë për të kuptuar se njerëzit janë në gjendje të vështirë për shkak të menaxhimit të dobët të qeverive ndaj kërcënimit me tre drejtime. Krizat e kësaj madhësie mund të përfundojnë në luftëra, qofshin ato reale apo ekonomike dhe revolucionet brenda vendeve që çojnë në ndryshimin e regjimit. Kjo nuk është aspak një periudhë e thjeshtë dhe jemi vetëm në fillimin e rrugës.

“Nuk besoj se vendet sot kanë burime për të hyrë në luftëra të plota, veçanërisht pasi që ka zgjidhje shumë më të lira. Luftrat kibernitike janë shumë më efektive këto ditë, përveç nëse pushtimi i territorit është qëllimi juaj fundi, “tha ish-kreu i agjencisë së famshme të spiunëve të Izraelit, duke e përshkruar internetin si një” mjet fantastik “nëse qëllimet tuaja janë të prishni ekonomitë ose të arrini burimet.

“Unë besoj se do të shohim luftëra kibernetike në nivelin shtetëror, midis kompanive dhe midis organizatave kriminale,” tha Pardo. “Në ditët e para të shpërthimit, pati një rënie të niveleve të krimit, por pas një periudhe rregullimi, ne kemi parë një ngritje shqetësuese. Do të shohim gjithashtu një rritje të krimit kibernetik në javët dhe muajt e ardhshëm. Një spital në SHBA ishte tashmë e detyruar të paguajë një shpërblim prej 1.000.000 $ pas një shkelje që u bë me sa duket nga një organizatë kriminale. Është shumë më e lehtë të tërhiqësh para me një sulm sesa ai të shkosh në një bankë dhe të vjedhësh”.

“Ka organizata shtetërore dhe organizata private. Të parët janë në një pozitë të përshtatshme kur bëhet fjalë për ndjeshmërinë e tyre për sulme, ndërsa kompanitë, universitetet, spitalet dhe organizatat e tjera private janë shumë të prekshme, “tha Pardo. Ai krahasoi investimet në mbrojtjen në internet me investimet në sigurime, vetëm shumë më të shtrenjta, dhe u ankua që kompanitë nuk ishin të gatshme të merrnin kostot, gjë që i lë ata të ndjeshëm për sulm.

“Kushdo që gjen një ilaç ose vaksinë për Covid-19 do të bëhet një objektiv kryesor për sulmuesit. Një kompani e tillë do të gjenerojë të ardhura të mëdha, duke e bërë atë një objektiv kryesor si për aktorët e nivelit shtetëror ashtu edhe për kompanitë e tjera që mund të përpiqen ta ngadalësojnë ose vjedhin prej saj, “tha Pardo. “Në vitet e ardhshme, unë mendoj se do të shohim konflikte kibernetike midis kundërshtarëve politikë dhe tregtarë që duan të dobësohen njëri-tjetrin, rriten në mënyrë dramatike.”

Cyber ​​XM ka zhvilluar një teknologji që simulon sulmet e organizuara në internet ndaj kompanive për t’i ndihmuar ata të përmirësojnë mbrojtjen e tyre. Sistemi i kompanisë paraqet këndet e sulmuesve me aftësinë për të zbuluar dhe shfrytëzuar vrimat në rrjet. Për më tepër, ai siguron një raport të detajuar të veprimeve të kërkuara për të bllokuar sulme të tilla dhe për të mbrojtur pasuritë e organizatës, shkruan izraelitja CTech.

Në fillim të këtij muaji, kompania përfundoi një rreth financimi prej 17 milion dollarësh të udhëhequr nga Macquarie Capital, Nasdaq Ventures, Fundi i Inovacionit dhe Grupi Swarth. Deri më tani, kompania ka rritur 49 milionë dollarë.

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Si ndikojnë votat hebraike në zgjedhjet amerikane

Tradicionalisht, Izraeli gëzon një mbështetje të gjerë nga partitë Demokratike dhe Republikane në Shtetet e Bashkuara, dhe mbrojtja ose shprehja…

SHQIPËRI

Ambasadori Gendler takon rektorin Kasa: Izraeli me projekte për sportin në Shqipëri

Ambasadori i Izraelit në Tiranë, Z. Noah Gal Gendler realizoi sot në ambientet e Universitetit të Sporteve të Tiranës një…

KOSOVA

Kosova dhe Izraeli diskutojnë për detajet e vendosjes së Marrëdhënieve Diplomatike

Të dyja palët diskutuan edhe aspektet teknike-logjistike për aranzhimin e vizitës së parë zyrtare në Shtetin e Izraelit të delegacionit…

INTERVISTA

Ambasadori Gendler: Së shpejti Izraeli hap ambasadën në Prishtinë

Ambasadori i Izraelit në Tiranë, Noah Gal Gendler, ka folur në një intervistë të posaçme për Vizion Plus, për njohjen…

MILIARDERËT

“Djemtë e artë”, katër hebrenj në dhjetë më të pasurit e botës

CEO i Facebook, Mark Zuckerberg, kryeson listën hebreje me një vlerë neto prej 85 miliardë dollarësh, i ndjekur nga gjiganti…

SPYZONE

Shefi i Mossad, Yossi Cohen: Jemi në kontakt me shumë vende në Lindjen e Mesme

Shefi i Mossad, Yossi Cohen, tha gjatë një intervistë për televizionin publik izraelit, KAN: "Ne jemi në kontakt me shumë…