Popullsia hebraike në botë arrin në 14.4 milionë banorë

Komuniteti hebre në Izrael është më i madhi, me 6.740,000, i ndjekur nga Amerika e Veriut, me 6.088,000.


Popullsia hebraike e botës është 14.410.700 njerëz, tha Ministri i Çështjeve të Diasporës ,Omer Yankelevitch, para Komitetit për Absorbimin, Imigrimin dhe Çështjet e Diasporës në parlamentin izraelit, në raportin vjetor të ministrisë së saj para komitetit.

Komuniteti hebre në Izrael është më i madhi, me 6.740,000 veta, i ndjekur nga Amerika e Veriut, me 6.088,000.

Evropa vlerësohet të ketë 1.072.400 hebrenj, Amerika e Jugut ka 324,000, Azia (duke përjashtuar Izraelin) ka 300,000, Australia dhe Zelanda e Re kanë 120,000 dhe Afrika ka 74,000.

Lexo më shumë

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Izraeli do të testojë vaksinën anti-Covid te njerëzit në tetor

Një laborator kombëtar izraelit do të fillojë të testojë vaksinën e tij të koronavirusit mbi subjektet njerëzore në mes të…

SHQIPËRI

Zv.ambasadorja e Izraelit, Liora Peleg: Privilegj të njihja një popull të mrekullueshëm

Zv.ambasadorja e Izraelit në Shqipëri, Liora Peleg, ka përfunduar detyrën e saj diplomatike në Tiranë.

KOSOVA

Kosovo Jewish Organization organizon festën tradicionale hebre të Shabbatit

Organizata Kosovo Jewish Organization (KJO) ka organizuar festën tradicionale hebre të Shabbatit.

INTERVISTA

Ambasadori i Izraelit, Gendler: Shqipëria po dëshmon vlerat e saj edhe në kohën e koronavirusit

Ambasadori i Izraelit në Tiranë, Noah Gal Gendler, dha një intervistë për gazetarin Genc Mlloja të gazetës shqiptare në gjuhën…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Përse erdhi një Gjeneral Amerikan me Katër Yje në Izrael gjatë pandemisë?

Vizita e gjeneralit të ushtrisë amerikane dhe Kryetari i Shefave të Përgjithshëm të Shtabit, gjeneral Mark Milley vjen në mes…