Përse erdhi një Gjeneral Amerikan me Katër Yje në Izrael gjatë pandemisë?

Vizita e gjeneralit të ushtrisë amerikane dhe Kryetari i Shefave të Përgjithshëm të Shtabit, gjeneral Mark Milley vjen në mes të rritjes së tensioneve midis Izraelit, SHBA dhe Republikës Islamike.


Nga ANNA AHRONHEIM / THE JERUSALEM POST

Nuk është se çdo ditë që Kryetari i Shefave të Përgjithshëm të Shtabit të SHBA zbarkon në Izrael. Është edhe më e rrallë, që një vizitë e tillë të ndodhë gjatë një pandemie globale, dhe madje edhe më e çudithme kur Izraeli duket se është ndalesa e vetme në udhëtim.

Të premten, Gjenerali të Ushtrisë amerikane dhe Kryetari i Shefave të Përgjithshëm të Shtabit, Gjeneral Mark Milley zbarkuan në Bazën Ajrore të Nevatim në Izraelin jugor dhe u takua me Shefin e Shtabit të FNSH-së, Lant.Gen. Aviv Kochavi dhe zyrtarë të tjerë të lartë të mbrojtjes, si Ministri i Mbrojtjes dhe Kryeministri Alternativ, Benny Gantz, dhe kreun e Mossad, Yossi Cohen.

Milley gjithashtu foli me Kryeministrin e Izraelit, Benjamin Netanyahu, së bashku me Kochavin përmes një videokonference, për shkak të pandemisë së vazhdueshme të koronavirusit dhe diskutoi kërcënimet e vazhdueshme të paraqitura nga Irani dhe sfidat e ndryshme të sigurisë në rajon.

Vizita e tij vjen mes rritjes së tensioneve midis Izraelit, SHBA-ve dhe Republikës Islamike.

Mbi një duzinë shpërthimesh misterioze dhe zjarre që synojnë programin raketor dhe bërthamor të Iranit kanë tronditur Iranin gjatë javëve të fundit. Por, Teherani nuk ka fajësuar Izraelin për këtë dhe është përpjekur të minimizojë incidentet.

Sidoqoftë, me sa duket ka provuar një numër sulmesh në internet kundër Izraelit – të ngjashme me një sulm në objektet e infrastrukturës ujore të vendit në prill. Të gjithë u neutralizuan.

Programi bërthamor dhe raketor i Iranit kryeson listën e kërcënimeve ndaj Shtetit Hebre dhe ka qenë prej kohësh një objektiv i agjencisë kombëtare të inteligjencës së Izraelit, Mossad. Shtetet e Bashkuara dhe Izraeli janë raportuar të kenë kryer sulme të përbashkëta në internet kundër Iranit në të kaluarën, duke përfshirë “Lojërat Olimpike të Operacionit” (“Operation Olympic Games”)- një nga përdorimet e para të njohura të sulmeve fyese kibernetike.

Sulmi kibernetik, i cili lëshura përmes “malware” të kompjuterave duke përdorur “krimbin” Stuxnet, në përpjekje për të ngadalësuar programin bërthamor të Iranit, u konsiderua si një nga përpjekjet më ambicioze me disa vlerësime duke vendosur shkatërrimin e mbi një mijë centrifugave.

Por udhëtimi i Milley, një udhëtim që duket sikur ishte një veprim i njëanshëm, gjatë një periudhe kaq të ngjeshur në Lindjen e Mesme, e bën një çudi.

Hera e fundit që ndodhi një vizitë e tillë ishte në vitin 2012 kur zyrtarët amerikanë vinin në Izrael rregullisht në përpjekje për të ndaluar Izraelin nga sulmi ushtarak mbi Iranin.

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu është në një lidhje të ngushtë politike dhe e di se mund të ketë vetëm disa muaj të tjerë nga administrata më pro-izraelite amerikane në vite. Presidenti amerikan Donald Trump mund të mos fitojë zgjedhjet e ardhshme amerikane dhe të përballet me aktakuza dhe protesta të natës për një ekonomi të shkatërruar pas keqmenaxhimit të tij të krizës së koronavirusit, Netanyahu mund të mos i mbijetojë zgjedhjeve të tjera nëse ai thërret një të tillë.

A mundet që ai po dëshiron të marrë mundësinë për të goditur Iranin, i cili është në mes të një krize shkatërrimtare ekonomike të shoqëruar me koronavirusin vdekjeprurës?

A erdhi ai për të diskutuar këto shpërthime misterioze? Apo ai erdhi për të ecur Izraelin nga ndonjë veprim i ardhshëm, ndoshta sulme kinetike jo-kibernetike?

Megjithëse nuk kishte të ngjarë të ishte e lidhur me vizitën e tij, ushtria e Izraelit u vu në gatishmëri të premten në mbrëmje për shqetësimet se Hezbollah mund të sulmojë në shenjë hakmarrjeje për vdekjen e një prej luftëtarëve të saj në një sulm ajror izraelit të pretenduar që shënjestroi Aeroportin Ndërkombëtar të Damaskut të hënën në mbrëmje.

Të dy Kochavi dhe Gantz theksuan para Gjeneralit amerikan se IDF-ja do të vazhdojë të mbrojë Shtetin e Izraelit dhe “po përgatitet për një sërë skenarësh.”

“IDF dhe ushtria amerikane kanë një interes të përbashkët në ruajtjen e stabilitetit rajonal dhe parandalimin e shkeljes së tij nga Irani ose të autorizuarit prej tij,” tha Kochavi.

Ky interes i përbashkët-Irani – ka qenë në buzët e të gjithëve dhe ka kryesuar listën e kërcënimeve të të dy vendeve. A është rritur kërcënimi që ata paraqesin? Apo kanë identifikuar Uashingtonin dhe Jeruzalemin një dritare mundësish për të kaluar të mirën?

Vera po nxehet. Së shpejti mund të zbulojmë nëse vizita e Milley do të thotë se do të bëhet edhe më e nxehtë.

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Si ndikojnë votat hebraike në zgjedhjet amerikane

Tradicionalisht, Izraeli gëzon një mbështetje të gjerë nga partitë Demokratike dhe Republikane në Shtetet e Bashkuara, dhe mbrojtja ose shprehja…

SHQIPËRI

Ambasadori Gendler takon rektorin Kasa: Izraeli me projekte për sportin në Shqipëri

Ambasadori i Izraelit në Tiranë, Z. Noah Gal Gendler realizoi sot në ambientet e Universitetit të Sporteve të Tiranës një…

KOSOVA

Kosova dhe Izraeli diskutojnë për detajet e vendosjes së Marrëdhënieve Diplomatike

Të dyja palët diskutuan edhe aspektet teknike-logjistike për aranzhimin e vizitës së parë zyrtare në Shtetin e Izraelit të delegacionit…

INTERVISTA

Ambasadori Gendler: Së shpejti Izraeli hap ambasadën në Prishtinë

Ambasadori i Izraelit në Tiranë, Noah Gal Gendler, ka folur në një intervistë të posaçme për Vizion Plus, për njohjen…

MILIARDERËT

“Djemtë e artë”, katër hebrenj në dhjetë më të pasurit e botës

CEO i Facebook, Mark Zuckerberg, kryeson listën hebreje me një vlerë neto prej 85 miliardë dollarësh, i ndjekur nga gjiganti…

SPYZONE

Shefi i Mossad, Yossi Cohen: Jemi në kontakt me shumë vende në Lindjen e Mesme

Shefi i Mossad, Yossi Cohen, tha gjatë një intervistë për televizionin publik izraelit, KAN: "Ne jemi në kontakt me shumë…