Teknologjia mjekësore izraelite në Shqipëri

Ambasadori i Shqipërisë në Izrael, Dr. Bardhyl Canaj, zhvilloi një Zoom-Meeting me CEO-n e kompanisë izraelito-japoneze, AID Genomics .


Ambasadori i Shqipërisë në Izrael, Dr. Bardhyl Canaj, zhvilloi një Zoom-Meeting me CEO-n e kompanisë izraelito-japoneze, AID Genomics . Qëllimi i këtij takimi virtual ishte propozimi për hyrjen në tregun shqiptar të teknologjisë laboratorike për testimet COVID-19 PCR, të ofruara nga AID Genomics, e cila e ka selinë qëndrore në Hong Kong.

AID Genomics Limited (“AID”) është kompani multinacionale e cila ofron teknologji dhe produkte të fundit në fushën e R&D (Research & Development), si dhe ka një laborator “genomic” në Izrael.

Fokusohet në mjekësinë precize për trajtimin e sëmundjeve terminale si kancer apo sëmundjeve infektive. AID gjithashtu operon në Japoni, Hong Kong, SHBA si dhe në vende të tjera aziatike.

Theksojmë se AID është kontraktori kryesor i Ministrisë së Shëndetësisë dhe Ministrisë së Mbrojtjes të Izraelit, në testimin në nivel kombëtar të COVID-19. AID Genomics drejtohet nga AID Group.

Gjatë prezantimit on-line, CEO i kësaj kompanie propozoi ofrimin e këtyre laboratorëve të lëvizshëm në Shqipëri, për testimin e COVID-19, në ambjente spitalore ose jashtë, në aeroporte etj, si dhe ofroi garanci mbi ekspertizën dhe burimet e duhura nga ana e kompanisë së tij për krijimin e këtyre laboratorëve testues, (Infectious disease testing labs / Mobile border solutions), për sëmundjet infektive, të cilët mund të ndërtohen në një kohë rekord prej 21 ditësh, në vendin që paraqet interes.

Duke vleresuar interesin e tyre per te hyre ne tregun shqiptar, me qellim të përhapen më tej edhe në Ballkan, Ambasadori Canaj mirepriti propozimin ne fjale dhe ofroi gadishmerine e perfaqesise tone per konkretizimin e nje Investimi te tille edhe ne Shqiperi.

Sot, CeO i kompanisë izraelito-japoneze AID Genomics zhvilloi një Zoom-Meeting me Ambasadorin Canaj.
Qëllimi i këtij…

Posted by Ambasada Izrael on Tuesday, August 4, 2020

Rezultati në pak sekonda, Izraeli zbulon testin e Covid përmes pështymës

Një test i pështymës i zhvilluar rishtazi nga qendra më e madhe mjekësore e Izraelit synon të përcaktojë në më…

IZRAEL

Insulina orale, ekipi izraelit fillon provat përfundimtare për t’u bërë i pari në botë

Një kompani izraelite, Oramed Pharmaceuticals, ka filluar testet në fazën përfundimtare të insulinës së saj orale, duke bërë ofertën për…

SHQIPËRI

Albert Ramaj: Shpëtimi i hebrenjve në Shqipëri dhe Kosovë

Shpëtimi i hebrenjve në Shqipëri dhe Kosovë - Nga Albert Ramaj

KOSOVA

Universiteti i Gjakovës: Konkursi ndërkombëtar për statujëzën “Menorah e së Ardhmes” në bashkëpunim me Izraelin

Universiteti i Gjakovës "Fehmi Agani" fton të studentët, Alumni dhe Anëtarë të Personelit Akademik të marrin pjesë në Konkursin garues…

INTERVISTA

Ambasadori i Izraelit, Noah Gal Gendler: Ja përfitimet e Shqipërisë nga Forumi i Antisemitizmit!

Rezoluta per Anti-semitizmin, flet për televizionin informativ Fax News, Ambasadori Izraelit ne Shqiperi, Noah Gal Gendler

MILIARDERËT

“Djemtë e artë”, katër hebrenj në dhjetë më të pasurit e botës

CEO i Facebook, Mark Zuckerberg, kryeson listën hebreje me një vlerë neto prej 85 miliardë dollarësh, i ndjekur nga gjiganti…

SPYZONE

Izraeli prodhon raketën me precizion të lartë dhe të pazbulueshme

Dy kompani të mëdha izraelite të armëve projektuan një raketë të re me precizion të lartë ajër-tokë që mund të…