“Djemtë e artë”, katër hebrenj në dhjetë më të pasurit e botës

CEO i Facebook, Mark Zuckerberg, kryeson listën hebreje me një vlerë neto prej 85 miliardë dollarësh, i ndjekur nga gjiganti i programeve Oracle, Larry Ellison, në vendin e 5-të me 72 miliardë dollarë.


Revista e njohur amerikane “Forbes”, e cila publikon rregullisht listën e më të pasurve në botë, ka bërë updatet e fundit në lidhje me miliarderët.

Në dy vendet e para janë Jeff Bezos (179 miliardë dollarë) dhe Bill Gates (111 miliardë dollarë).

CEO i Facebook, Mark Zuckerberg, kryeson listën hebreje duke qenë edhe njeriu i tretë më i pasur në botë, me një vlerë neto prej prej 85 miliardë dollarësh.

CEO i Facebook, Mark Zuckerberg
Larry Ellison

Ai ndiqet nga gjigandi i programeve Oracle, Larry Ellison, në vendin e 5-të me 72 miliardë dollarë.

Larry Page

Bashkëthemeluesi i Google, Larry Page, ndodhet në vendin e 8-të me 67.5 miliardë dollarë.

Bashkëthemeluesi tjetër i Google, Sergey Brin, është pak pas me 65.7 miliardë dollarë dhe ndodhet në vendin e 9-të.

Michael Bloomberg

Më në fund, ish-kryebashkiaku i New York, Michael Bloomberg, ndodhet në vendin e 14-të me 55 miliardë dollarë.

 

LISTA E MILIARDERËVE – 25 SHTATOR 2020

 

Ines Demiri uron Distria Krasniqin: Shteti më i ri europian, me kampione olimpike!

Ambasadorja e Kosovës në Izrael, Ines Demiri, uroi kampionen olimpike, xhudisten Distria Krasniqi, e cila fitoi “Medaljen e Artë” në…

Izrael

Lapid takon Stoltenberg: Izraeli është një partner i rëndësishëm i NATO-s!

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, takim me Yair Lapid, Ministër i Punëve të Jashtme të Izraelit

Shqipëri

Ambasadori Dashnor Dervishi: Si u vendosën marrëdhëniet me Izraelin në 1991

Një nga diplomatët më të njohur të shërbimit tonë të Shqipërisë, Dashnor Dervishi, në librin e tij me kujtime sjell…

Kosove

Ines Demiri uron Distria Krasniqin: Shteti më i ri europian, me kampione olimpike!

Ambasadorja e Kosovës në Izrael, Ines Demiri, uroi kampionen olimpike, xhudisten Distria Krasniqi, e cila fitoi “Medaljen e Artë” në…

OPED

Isaac Herzog, shqiptarët kanë një mik të madh në “Shtëpinë e Bardhë” të Izraelit

Presidenti i 11-të i Izraelit ka shprehur dëshirën që të bëhet i pari që do të vizitojë Shqipërinë.

Bota

Biden uron Bennett: SHBA dhe Izraeli miq të përjetshëm!

Presidenti i SHBA-ve, Joe Biden, përgëzon Kryeministrin Naftali Bennett dhe thotë se ai mezi pret që të punojë me të.

Spyzone

Bennett zgjedh ish-zyrtarin e lartë të Mossad, si këshilltarin e tij të ri të Sigurisë Kombëtare

Eyal Hulata, 45 vjeç, kaloi 23 vjet në agjencinë e spiunimit; Kryeministri vlerëson ‘përvojën, performancën dhe kuptimin e tij të…