50 mln USD kontratë, Izraeli i shet ushtrisë amerikane helmetën për të parë natën pilotët

Elbit Systems Ltd. ka siguruar një kontratë prej 50 milionë dollarë, për të prodhuar pjesë rezervë për të mbështetur sistemin e Shfaqjes gjatë Natës në helmetën e pilotit të ushtrisë amerikane


Elbit Systems Ltd. ka siguruar një kontratë prej 50 milionë dollarë, për të prodhuar pjesë rezervë për të mbështetur sistemin e Shfaqjes gjatë Natës në helmetën e pilotit të ushtrisë amerikane (Aviators’ Night Vision Imaging System’s Head-Up Display)

Kontrata do të kryhet nga filiali amerikan i Elbit, Elbit Systems of America, LLC për një periudhë pesë-vjeçare. Një porosi fillestare për 17.9 milionë dollarë u bë së fundmi nën këtë kontratë, për t’u furnizuar deri në vitin 2023.

ANVIS HUD është një sistem shfaqjeje ditë e natë që lidhet me helmetat e pilotëve të helikopterëve të Ushtrisë, duke lejuar që kokat e pilotëve të qëndrojnë në këmbë dhe të shikojnë nga avioni, me të gjitha informacionet e zbatueshme të paraqitura para syve të pilotëve, në vend të duke parë poshtë ose brenda kabinës për të parë informacionin nga sensorë të ndryshëm.

Elbit tashmë ka shitur 3,000 sisteme të tilla shfaqjeje në degë të ndryshme të ushtrisë amerikane.

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Shefi i Mossad, Yossi Cohen: Jemi në kontakt me shumë vende në Lindjen e Mesme

Shefi i Mossad, Yossi Cohen, tha gjatë një intervistë për televizionin publik izraelit, KAN: "Ne jemi në kontakt me shumë…

SHQIPËRI

Forumi Ballkani 2020 Kundër Antisemitizmit në Tiranë, Yuri Kim: Pres me padurim fjalën e Mike Pompeo!

Ambasadorja e SHBA-ve në Tiranë, Yuri Kim, ka reaguar pas lajmit se Sekretari Amerikan i Shtetit Mike Pompeo do të…

KOSOVA

Kosova dhe Izraeli diskutojnë për detajet e vendosjes së Marrëdhënieve Diplomatike

Të dyja palët diskutuan edhe aspektet teknike-logjistike për aranzhimin e vizitës së parë zyrtare në Shtetin e Izraelit të delegacionit…

INTERVISTA

Ambasadori Gendler: Së shpejti Izraeli hap ambasadën në Prishtinë

Ambasadori i Izraelit në Tiranë, Noah Gal Gendler, ka folur në një intervistë të posaçme për Vizion Plus, për njohjen…

MILIARDERËT

“Djemtë e artë”, katër hebrenj në dhjetë më të pasurit e botës

CEO i Facebook, Mark Zuckerberg, kryeson listën hebreje me një vlerë neto prej 85 miliardë dollarësh, i ndjekur nga gjiganti…

SPYZONE

Shefi i Mossad, Yossi Cohen: Jemi në kontakt me shumë vende në Lindjen e Mesme

Shefi i Mossad, Yossi Cohen, tha gjatë një intervistë për televizionin publik izraelit, KAN: "Ne jemi në kontakt me shumë…