Mjekët izraelitë zbulojnë molekulën që mund të shpëtonte Stephen Hawking

Ky studim revolucionar, i kryer në Jerusalem, u jep shpresë të re pacientëve me këtë sëmundje vdekjeprurëse deri atëherë të pashërueshme


Mjekët izraelitë zbulojnë arsyen pse shkatërrohen neuronet te pacientët që kanë sklerozë laterale (sclerose laterale amyotrophique), sëmundja nervore që shkaktoi edh e vdekjen e shkëncëtarit të njohur me famë botërore, Stephen Hawking.

Sipas një studimi të kryer nga doktorët Roi Maimon, Ariel Ionescu dhe Miguel Weil, nën drejtimin e Dr. Eran Perlson të Fakultetit të Mjekësisë të Universitetit të Tel Avivit, sëmundja nervore vjen nga toksina që sekretojnë muskujt.

SLA, Skleroza Amyotrofike Laterale është një sëmundje neuro-degjenerative që progresivisht paralizon muskujt e trupit, duke e çuar përfundimisht në vdekje.

Duke vazhduar studimin e tyre, studiuesit gjetën një molekulë të aftë të pengojë gjenet që prodhojnë këto toksina, dhe për këtë arsye mund të përdoret për të zhvilluar një medikament kundër sëmundjes, dhe më vonë ndoshta kundër sëmundjeve të tjera neurogjene si Alzheimer dhe Parkinson.

Ky studim revolucionar, i kryer në bashkëpunim me Prof. Oded Behar i Spitalit Hadassah në Jerusalem, i cili u jep shpresë të re pacientëve me këtë sëmundje vdekjeprurëse deri atëherë të pashërueshme.

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Shefi i Mossad, Yossi Cohen: Jemi në kontakt me shumë vende në Lindjen e Mesme

Shefi i Mossad, Yossi Cohen, tha gjatë një intervistë për televizionin publik izraelit, KAN: "Ne jemi në kontakt me shumë…

SHQIPËRI

Forumi Ballkani 2020 Kundër Antisemitizmit në Tiranë, Yuri Kim: Pres me padurim fjalën e Mike Pompeo!

Ambasadorja e SHBA-ve në Tiranë, Yuri Kim, ka reaguar pas lajmit se Sekretari Amerikan i Shtetit Mike Pompeo do të…

KOSOVA

Kosova dhe Izraeli diskutojnë për detajet e vendosjes së Marrëdhënieve Diplomatike

Të dyja palët diskutuan edhe aspektet teknike-logjistike për aranzhimin e vizitës së parë zyrtare në Shtetin e Izraelit të delegacionit…

INTERVISTA

Ambasadori Gendler: Së shpejti Izraeli hap ambasadën në Prishtinë

Ambasadori i Izraelit në Tiranë, Noah Gal Gendler, ka folur në një intervistë të posaçme për Vizion Plus, për njohjen…

MILIARDERËT

“Djemtë e artë”, katër hebrenj në dhjetë më të pasurit e botës

CEO i Facebook, Mark Zuckerberg, kryeson listën hebreje me një vlerë neto prej 85 miliardë dollarësh, i ndjekur nga gjiganti…

SPYZONE

Shefi i Mossad, Yossi Cohen: Jemi në kontakt me shumë vende në Lindjen e Mesme

Shefi i Mossad, Yossi Cohen, tha gjatë një intervistë për televizionin publik izraelit, KAN: "Ne jemi në kontakt me shumë…