Erika Yomtov, shqiptarja që drejton katër laboratorë kimie në institutin kërkimor më të madh të Izraelit, TAMI (IMI)

Erika Yomtov (Langu) sot drejton katër laboratorë kimie në institutin kërkimor më të madh të Israelit TAMI (IMI), me vendndodhje në qytetin e Haifes në veri të Izraelit.


Erika Yomtov (Langu) u largua nga Shqipëria me familjen e saj në vitin 1991 për Israel, në periudhën kur shumica e hebrenjve të Shqipërisë u riatdhesuan në Izrael pas rënies se regjimit Komunist.  Ajo vazhdon të banojë edhe sot në Izrael me bashkëshortin e saj dhe tre djemtë.

Erika është diplomuar ne Universitetin e Tel Avivit ne Master (M.Sc ) të dyfishtë në Bioteknologji  Farmaceutike dhe  Fiziologji, dhe është  diplomuar në Universitetin Teknologjik të Haifës  “Technion-Israel Institute of Technology” në Master të dytë (MBA) për Administrim Bisnesi.

Erika sot drejton katër laboratorë kimie në institutin kërkimor më të madh të Israelit TAMI (IMI) https://www.tami-imi.com me vendndodhje në qytetin e Haifes në veri të Izraelit.

Këto laboratorë japin shërbime në fushën e farmaceutikes,  agrikulturës,  industrisë kimike dhe ushqimore .

TAMI (IMI) është instituti qendror i kërkimeve shkencore te korporatës Izraelite “ICL- Israeli Chemicals LTD  (”http://www.icl-group.com).

Kjo korporatë izraelite ka shtrirje në të gjithë kontinentet dhe prodhon lëndë  të para nga mineralet që gjenden në Detin e Vdekur në Jug  të Izraelit.

Veprimtaria  kryesore e ICL fokusohet ne fushat e:  agrikulturës, ushqimit dhe materialeve industriale .

Me 13,000 punonjës ne mbare boten dhe me një veprimtari vjetore prej 6 miliardë dollarë,  ICL është lider botëror ne fushën e plehrave kimike për bujqësinë si dhe prodhuesi kryesor i lendeve qe ngadalësojnë përhapjen e zjarrit ne ambiente te hapura dhe te mbyllura.

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Shefi i Mossad, Yossi Cohen: Jemi në kontakt me shumë vende në Lindjen e Mesme

Shefi i Mossad, Yossi Cohen, tha gjatë një intervistë për televizionin publik izraelit, KAN: "Ne jemi në kontakt me shumë…

SHQIPËRI

Forumi Ballkani 2020 Kundër Antisemitizmit në Tiranë, Yuri Kim: Pres me padurim fjalën e Mike Pompeo!

Ambasadorja e SHBA-ve në Tiranë, Yuri Kim, ka reaguar pas lajmit se Sekretari Amerikan i Shtetit Mike Pompeo do të…

KOSOVA

Kosova dhe Izraeli diskutojnë për detajet e vendosjes së Marrëdhënieve Diplomatike

Të dyja palët diskutuan edhe aspektet teknike-logjistike për aranzhimin e vizitës së parë zyrtare në Shtetin e Izraelit të delegacionit…

INTERVISTA

Ambasadori Gendler: Së shpejti Izraeli hap ambasadën në Prishtinë

Ambasadori i Izraelit në Tiranë, Noah Gal Gendler, ka folur në një intervistë të posaçme për Vizion Plus, për njohjen…

MILIARDERËT

“Djemtë e artë”, katër hebrenj në dhjetë më të pasurit e botës

CEO i Facebook, Mark Zuckerberg, kryeson listën hebreje me një vlerë neto prej 85 miliardë dollarësh, i ndjekur nga gjiganti…

SPYZONE

Shefi i Mossad, Yossi Cohen: Jemi në kontakt me shumë vende në Lindjen e Mesme

Shefi i Mossad, Yossi Cohen, tha gjatë një intervistë për televizionin publik izraelit, KAN: "Ne jemi në kontakt me shumë…