Irena Stein-Steinova, shahistja e sukseshme dhe arbitre e shahut në Izrael

Shqiptarët janë të sukseshëm edhe në Izraelin e zhvilluar! Një ndër ta është dhe shahistja dhe arbitre e shahut, IRENA STEIN – STEINOVA, e famshme në Shqipëri dhe e mirënjohur në Izrael.


Shqiptarët janë të sukseshëm edhe në Izraelin e zhvilluar!

Një ndër ta është dhe shahistja dhe arbitre e shahut, IRENA STEIN – STEINOVA, e famshme në Shqipëri dhe e mirënjohur në Izrael.

Ajo është prej dy vjetësh në kryesine e Federates Shahut të Izraelit (The Israel Chess Federation) dhe në komisionin që kujdeset për shtytjen përpara të shahut te femrat.

Në një Izrael ku shahu është një prioritet gati kombëtar, me emra të mëdhenj, me Mjeshtër të Mëdhenj dhe Mjeshtër Ndërkombëtarë, për femra dhe meshkuj.

Por, cila është Irena?

Ja tregimi i saj për “Izraeli Sot”

“Unë kam qen shahiste e klubit “17 Nendori”.Në vitin 1982 kam qene nenkampione.

Ne Izrael erdha në vitin 1991. U vendosa në qytetin e Beer Sheves. Për 23 vjet nuk u aktivizova me shahun, thjesht sepse shahu të ha shume kohe dhe kerkon vetmohim. Si fillim me duhej të mësoja gjuhën hebraike, të bëja kurse kualifikimi, etj.
Para 7 vjetësh fillova të luaj në klubin e qytetit tim, Beer Shevës.

Aktivizohem në gara të ndryshme individuale edhe ekipore. Meqenëse kam pak kohe që aktivizohem ELO-ja ime nuk eshte shume e larte.
Kam eksperimentuar mësimin e shahut te femijët e edukimit special me kufizime mendore dhe autistë.
Suksesi ka qene mahnites, pozitiv dhe shume emocional.

Ka dy vjet që me kanë zgjedhur ne kryesine e Federates Shahut te Izraelit (The Israel Chess Federation) dhe në komisionin qe kujdeset per shtytjen perpara te shahut tek femrat”.

Urime kampiones shqiptare të lojës inteligjente!

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Shefi i Mossad, Yossi Cohen: Jemi në kontakt me shumë vende në Lindjen e Mesme

Shefi i Mossad, Yossi Cohen, tha gjatë një intervistë për televizionin publik izraelit, KAN: "Ne jemi në kontakt me shumë…

SHQIPËRI

Forumi Ballkani 2020 Kundër Antisemitizmit në Tiranë, Yuri Kim: Pres me padurim fjalën e Mike Pompeo!

Ambasadorja e SHBA-ve në Tiranë, Yuri Kim, ka reaguar pas lajmit se Sekretari Amerikan i Shtetit Mike Pompeo do të…

KOSOVA

Kosova dhe Izraeli diskutojnë për detajet e vendosjes së Marrëdhënieve Diplomatike

Të dyja palët diskutuan edhe aspektet teknike-logjistike për aranzhimin e vizitës së parë zyrtare në Shtetin e Izraelit të delegacionit…

INTERVISTA

Ambasadori Gendler: Së shpejti Izraeli hap ambasadën në Prishtinë

Ambasadori i Izraelit në Tiranë, Noah Gal Gendler, ka folur në një intervistë të posaçme për Vizion Plus, për njohjen…

MILIARDERËT

“Djemtë e artë”, katër hebrenj në dhjetë më të pasurit e botës

CEO i Facebook, Mark Zuckerberg, kryeson listën hebreje me një vlerë neto prej 85 miliardë dollarësh, i ndjekur nga gjiganti…

SPYZONE

Shefi i Mossad, Yossi Cohen: Jemi në kontakt me shumë vende në Lindjen e Mesme

Shefi i Mossad, Yossi Cohen, tha gjatë një intervistë për televizionin publik izraelit, KAN: "Ne jemi në kontakt me shumë…