Donald Trump pajton Sudanin me Izraelin. Netanyahu: Faleminderit President!

Presidenti amerikan Donald Trump njoftoi sot se Sudani do të fillojë të normalizojë lidhjet me Izraelin, duke e bërë atë shtetin e tretë arab që e bën këtë si pjesë e marrëveshjeve të ndërmjetësuara nga SHBA në muajt e fundit.


Presidenti amerikan Donald Trump njoftoi sot se Sudani do të fillojë të normalizojë lidhjet me Izraelin, duke e bërë atë shtetin e tretë arab që e bën këtë si pjesë e marrëveshjeve të ndërmjetësuara nga SHBA në muajt e fundit.

Gjatë një telefonate me Kryeministrin Benjamin Netanyahu, presidentin e Këshillit Sovran Sovran Gjeneral Abdel Fattah al-Burhan dhe Kryeministrin Sudanez Abdalla Hamdok, Trump solli gazetarët në Zyrën Ovale dhe njoftoi: “Shteti i Izraelit dhe Republika e Sudanit kanë rënë dakord të bëjnë paqen.”

Një ndihmës i lartë i Trump, Judd Deere, tha se Sudani dhe Izraeli “kanë rënë dakord për normalizimin e marrëdhënieve”.

Trump tha se Sudani kishte demonstruar një angazhim për të luftuar terrorizmin. “Kjo është një nga ditët më të mira në historinë e Sudanit,” tha Trump, duke shtuar se Izraeli dhe Sudani kanë qenë në një gjendje lufte për dekada.

“Është një botë e re”, tha Netanyahu përmes telefonit. “Ne jemi duke bashkëpunuar me të gjithë. Ndërtimi i një të ardhme më të mirë për të gjithë ne. ”

“Ne po zgjerojmë rrethin e paqes kaq shpejt me udhëheqjen tuaj”, mund të dëgjohej Netanyahu duke i thënë Trump, i cili u përgjigj duke thënë. “Ka shumë, shumë më shumë që vijnë”.

Trump gjithashtu u dëgjua duke marrë një gërmim në Joe Biden, kundërshtari i tij në zgjedhjet e nëntorit duke thënë: “A mendoni se ‘Sleepy Joe’ mund ta kishte bërë këtë marrëveshje, Bibi?”

Marrëveshja me Sudanin do të përfshijë ndihmë dhe investime nga Izraeli, veçanërisht në teknologji dhe bujqësi, së bashku me lehtësimin e mëtejshëm të borxhit. Ajo vjen ndërsa Sudani dhe qeveria e tij kalimtare nguten në skaj. Mijëra kanë protestuar në kryeqytetin e vendit Khartoum dhe rajone të tjera në ditët e fundit për kushtet e tmerrshme ekonomike.

Kryeministri civil i Sudanit, Abdulla Hamdok, falënderoi Trump në Twitter pa përmendur njohjen e Izraelit – një hap që ai kishte thënë më parë se nuk ishte i autorizuar të ndërmerrte.

Rezultati në pak sekonda, Izraeli zbulon testin e Covid përmes pështymës

Një test i pështymës i zhvilluar rishtazi nga qendra më e madhe mjekësore e Izraelit synon të përcaktojë në më…

IZRAEL

Biden mund të gjenerojë momentum për paqen izraelito-palestineze

Dr. Nimrod Goren është Themeluesi dhe Kreu i MITVIM- Instituti Izraelit për Politikat e Huaja Rajonale (The Israeli Institute for…

SHQIPËRI

Center for Jewish Impact: Urime Shqipërisë për festat, dy popujt tanë kanë një lidhje të gjatë

Qendra për Ndikimin Hebre (Center for Jewish Impact) uroi popullin shqiptar me rastin e Festave Kombëtare të Shqipërisë, duke veçuar…

KOSOVA

“Dita e Falenderimeve”, Joe Biden i shkruan letër shoqatës “Miqtë e Amerikës”

Presidenti i zgjedhur i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, i ka shkruar një letër shoqatës “Miqtë e Amerikës”…

INTERVISTA

Ambasadori i Izraelit, Noah Gal Gendler: Ja përfitimet e Shqipërisë nga Forumi i Antisemitizmit!

Rezoluta per Anti-semitizmin, flet për televizionin informativ Fax News, Ambasadori Izraelit ne Shqiperi, Noah Gal Gendler

MILIARDERËT

“Djemtë e artë”, katër hebrenj në dhjetë më të pasurit e botës

CEO i Facebook, Mark Zuckerberg, kryeson listën hebreje me një vlerë neto prej 85 miliardë dollarësh, i ndjekur nga gjiganti…

SPYZONE

Arsenali i armëve të Izraelit me telekomandë

Izraeli është një nga përdoruesit kryesorë në botë të teknologjisë së dronëve në fushën e betejës, me furgona, anije dhe…