Forumi i Antisemitizmit/ I dërguari special i SHBA, Elan Carr: Shqipëria është një vend model!

I dërguari special i Shteteve të Bashkuara për monitorimin e luftës kundër antisemitizmit, Elan Carr, tha në Forumin e Antisemitizmit se ka pasur raste të tmerrshme antisemitiste, ndërsa shtoi se nëna e tij pa babanë duke u arrestuar.


I dërguari special i Shteteve të Bashkuara për monitorimin e luftës kundër antisemitizmit, Elan Carr, tha në Forumin e Antisemitizmit se ka pasur raste të tmerrshme antisemitiste, ndërsa shtoi se nëna e tij pa babanë duke u arrestuar.

Në fjalën e tij, zyrtari i lartë theksoi se një nga vendet më të rrezikshme për antisemitizmin është Irani, si dhe e djathta dhe e majta ekstreme, ku të tre këto forca operojnë përmes internetit duke nxitur sëmundjen e urrejtjes ndaj izraelitëve.

“Ka pasur raste të tmerrshme antisemitiste. Nëna ime pa babanë duke u arrestua. Ne kemi dy histori të ndryshme që kanë të bëjnë me antisemitizmin dhe një histori të tolerancës. Shqipëria është një vend model, ku duam ta shohim të gjithë botën. Nuk duhet të ketë mungesë koordinimi, duhet organizim global. Çdo vend mund të ketë aroma të ndryshme antisemite. Ndonjëherë e djathta ekstreme është kundër izraelitëve, e majta ekstreme gjithashtu, pra është një kërcënim i madh. Sot një nga vendet më të rrezikshme është Irani, por të tre forcat operojnë së bashku për të nxitur këtë sëmundje, që është urrejtja ndaj izraelitëve.

Gjithashtu, ata bashkohen në sulmet e tyre, sepse të tre kanë miratuar internetin, mediat sociale, për të përhapur urrejtjen dhe ideologjinë e tyre me një klikim në internet. Për këtë arsye antisemitizmi po rritet. Këto ide plot urrejtje po përhapen përmes teknologjisë. Ne duhet t’i konfrontojmë, të përballemi me ta në përpjekje globale. Ne duhet të fokusohemi së pari te siguria fizike. Ne po punojmë me aleatët që të sigurohemi që komunitetet hebre janë të sigurt”, tha ai.

Rezultati në pak sekonda, Izraeli zbulon testin e Covid përmes pështymës

Një test i pështymës i zhvilluar rishtazi nga qendra më e madhe mjekësore e Izraelit synon të përcaktojë në më…

IZRAEL

Biden mund të gjenerojë momentum për paqen izraelito-palestineze

Dr. Nimrod Goren është Themeluesi dhe Kreu i MITVIM- Instituti Izraelit për Politikat e Huaja Rajonale (The Israeli Institute for…

SHQIPËRI

Center for Jewish Impact: Urime Shqipërisë për festat, dy popujt tanë kanë një lidhje të gjatë

Qendra për Ndikimin Hebre (Center for Jewish Impact) uroi popullin shqiptar me rastin e Festave Kombëtare të Shqipërisë, duke veçuar…

KOSOVA

“Dita e Falenderimeve”, Joe Biden i shkruan letër shoqatës “Miqtë e Amerikës”

Presidenti i zgjedhur i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, i ka shkruar një letër shoqatës “Miqtë e Amerikës”…

INTERVISTA

Ambasadori i Izraelit, Noah Gal Gendler: Ja përfitimet e Shqipërisë nga Forumi i Antisemitizmit!

Rezoluta per Anti-semitizmin, flet për televizionin informativ Fax News, Ambasadori Izraelit ne Shqiperi, Noah Gal Gendler

MILIARDERËT

“Djemtë e artë”, katër hebrenj në dhjetë më të pasurit e botës

CEO i Facebook, Mark Zuckerberg, kryeson listën hebreje me një vlerë neto prej 85 miliardë dollarësh, i ndjekur nga gjiganti…

SPYZONE

Arsenali i armëve të Izraelit me telekomandë

Izraeli është një nga përdoruesit kryesorë në botë të teknologjisë së dronëve në fushën e betejës, me furgona, anije dhe…