Netanyahu bisedë me CEO e Pfizer, Albert Bourla: Do të marrim 6 mln vaksina anti-Covid

Kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanyahu, zhvilloi një bisedë telefonike me CEO hebre të Pfizer, Albert Bourla. Ai beson se Izraeli do të sigurojë një marrëveshje për të blerë vaksinat e koronavirusit nga kompania.


Kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanyahu, zhvilloi një bisedë telefonike me CEO hebre të Pfizer, Albert Bourla dhe se ai beson se Izraeli do të sigurojë një marrëveshje për të blerë vaksinat e koronavirusit nga kompania.

“Unë kërkova të flas me [CEO Albert Bourla], ai ra dakord menjëherë. Rezulton se Albert Bourla është shumë krenar për trashëgiminë e tij Greke dhe Hebreje … ai më tha se ai me të vërtetë vlerëson përmirësimin e lidhjeve midis Izraelit dhe Greqisë, “thotë Netanyahu në një video.

“Pas bisedës, kjo ishte shumë faktike dhe e ngjashme me biznesin, unë jam i bindur që do të nënshkruajmë një marrëveshje me Pfizer.”

Një raport në Kanalin 12 i bën jehonë pretendimit të Netanyahut që të dy krijuan një raport, duke folur për një sinagogë në Selanik ku Bourla ishte martuar dhe të cilën Netanyahu e vizitoi një herë.

Kanali 12 raporton se palët po diskutojnë për vaksinat për tre milion njerëz (gjashtë milion doza, me secilin person që merr dy).

Ai gjithashtu thotë se Izraeli ka rënë dakord për një depozitë 100 milionë dollarë paradhënie për vaksinat.

Pfizer këtë javë njoftoi se provat e fazës së tretë kishin treguar se vaksina e saj ishte 90 për qind efektive.

Vaksina nuk ka marrë ende miratimin përfundimtar për përdorim dhe nuk është ende e qartë se kur do të bëhet, megjithëse ka të ngjarë të duhen disa muaj para se ndonjë vaksinë të arrijë në Izrael.

Rezultati në pak sekonda, Izraeli zbulon testin e Covid përmes pështymës

Një test i pështymës i zhvilluar rishtazi nga qendra më e madhe mjekësore e Izraelit synon të përcaktojë në më…

IZRAEL

Biden mund të gjenerojë momentum për paqen izraelito-palestineze

Dr. Nimrod Goren është Themeluesi dhe Kreu i MITVIM- Instituti Izraelit për Politikat e Huaja Rajonale (The Israeli Institute for…

SHQIPËRI

Center for Jewish Impact: Urime Shqipërisë për festat, dy popujt tanë kanë një lidhje të gjatë

Qendra për Ndikimin Hebre (Center for Jewish Impact) uroi popullin shqiptar me rastin e Festave Kombëtare të Shqipërisë, duke veçuar…

KOSOVA

“Dita e Falenderimeve”, Joe Biden i shkruan letër shoqatës “Miqtë e Amerikës”

Presidenti i zgjedhur i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, i ka shkruar një letër shoqatës “Miqtë e Amerikës”…

INTERVISTA

Ambasadori i Izraelit, Noah Gal Gendler: Ja përfitimet e Shqipërisë nga Forumi i Antisemitizmit!

Rezoluta per Anti-semitizmin, flet për televizionin informativ Fax News, Ambasadori Izraelit ne Shqiperi, Noah Gal Gendler

MILIARDERËT

“Djemtë e artë”, katër hebrenj në dhjetë më të pasurit e botës

CEO i Facebook, Mark Zuckerberg, kryeson listën hebreje me një vlerë neto prej 85 miliardë dollarësh, i ndjekur nga gjiganti…

SPYZONE

Arsenali i armëve të Izraelit me telekomandë

Izraeli është një nga përdoruesit kryesorë në botë të teknologjisë së dronëve në fushën e betejës, me furgona, anije dhe…