Dr. Tal Zaks, hebreu i vaksinës “Moderna” kundër Covid-19

Me origjinë nga Ra’anana, qytet në Izraelin Qendror, Zaks u zhvendos në Shtetet e Bashkuara në 1996. Ai ishte shpallur si një nga 50 hebrenjtë më influencë për vitin 2020 nga gazeta izraelite “The Jerusalem Post”.


Kompania amerikane Moderna thotë se të dhënat paraprake tregojnë se vaksina e saj kundër COVID-19 është gati 95% efektive. Dr. Tal Zaks është mjekësor i Moderna.

Me origjinë nga Ra’anana, qytet në Izraelin Qendror, Zaks u zhvendos në Shtetet e Bashkuara në 1996 dhe së pari punoi në kërkimin e kancerit në Institutet Kombëtare të Shëndetit. Ai u bashkua me Moderna në 2015.

Ai ishte shpallur si një nga 50 hebrenjtë më influencë për vitin 2020 nga gazeta izraelite “The Jerusalem Post”.

Dr. Zaks është diplomuar në Universitetin Ben Gurion në Izrael dhe zhvilloi kërkime post-doktorale në Institutet Kombëtare të Shëndetit të ShBA. Ai përfundoi trajnimin e tij klinik në mjekësinë e brendshme në Spitalin Universitar Temple të ndjekur nga një bursë në onkologji mjekësore në Universitetin e Pensilvanisë.

Si Chief Medical Officer (CMO), Dr. Tal Zaks mbikëqyr zhvillimin klinik dhe çështjet rregullatore në kompaninë Moderna. Para se të bashkohej me Moderna, Dr. Zaks ishte nënkryetar i lartë dhe shef i Onkologjisë Globale në Sanofi, ku ai ishte përgjegjës për të gjitha spektet e zbulimit, zhvillimit dhe komercializimit të ilaçeve onkologjike.

Dr. Zaks filloi karrierën e tij në industri në GlaxoSmithKline në grupin e hulumtimit të gjenetikës. Përveç punës së tij në industri, Dr. Zaks është profesor i asociuar i mjekësisë në Universitetin e Pensilvanisë dhe ka shërbyer si mjek vullnetar në Qendrën Mjekësore të Administrimit të Veteranëve në Filadelfia, duke trajtuar pacientë me kancer.

Dr. Zaks shërben në Bordin e Drejtorëve të Adaptimmune Therapeutics Plc.

Moderna planifikon që të aplikojë brenda për miratim emergjent në mbarë botën dhe pret që rreth 20 milionë doza të shpërndahen në Shtetet e Bashkuara deri në fund të vitit.

Kryeministri Benjamin Netanyahu njoftoi në qershor se Izraeli nënshkroi një marrëveshje me “Moderna”, për një vaksinë të ardhshme të koronavirusit, pa specifikuar numrin e dozave që do të furnizohen.

Izraeli i ka paguar një total prej 405 milion NIS (120 milion dollarë) firmës me bazë në SHBA, sipas të përditshmes “Haaretz”.

Lexo më shumë

Rezultati në pak sekonda, Izraeli zbulon testin e Covid përmes pështymës

Një test i pështymës i zhvilluar rishtazi nga qendra më e madhe mjekësore e Izraelit synon të përcaktojë në më…

IZRAEL

Bota arabe e gatshme të përqafojë Lindjen e Mesme të re

Gatishmëria e shteteve arabe për të dalë publikisht në krah të Izraelit kundër Teheranit pasqyron një aleancë solide të rrënjosur…

SHQIPËRI

Ish-ambasadori David Cohen: Shqiptarët rrezikuan jetën për të shpëtuar hebrenjtë gjatë Holokaustit

Ish-ambasadori i parë rezident i Izraelit në Shqipëri, David Cohen, vizitoi së bashku me disa miq të tij izraelitë, parkun…

KOSOVA

“Dita e Falenderimeve”, Joe Biden i shkruan letër shoqatës “Miqtë e Amerikës”

Presidenti i zgjedhur i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, i ka shkruar një letër shoqatës “Miqtë e Amerikës”…

INTERVISTA

Ambasadori i Izraelit, Noah Gal Gendler: Ja përfitimet e Shqipërisë nga Forumi i Antisemitizmit!

Rezoluta per Anti-semitizmin, flet për televizionin informativ Fax News, Ambasadori Izraelit ne Shqiperi, Noah Gal Gendler

MILIARDERËT

“Djemtë e artë”, katër hebrenj në dhjetë më të pasurit e botës

CEO i Facebook, Mark Zuckerberg, kryeson listën hebreje me një vlerë neto prej 85 miliardë dollarësh, i ndjekur nga gjiganti…

SPYZONE

Izraeli pajiset me anijen e tij më të përparuar luftarake

Anija e raketave Saar-6 do të përdoret si një masë paraprake kundër raketave të lundrimit të dizajnuara sovjetike Yakhont dhe…