Përse Mossad vrau liderin e Al-Qaeda, Abu Muhammad al-Masri

Më 7 gusht, agjentët e Mossad që i përkisnin njësisë Kidon të agjencisë spiune izraelite vranë Abu Muhammad al-Masri, i dyti në komandë i Al-Qaeda dhe vajza e tij Maryam, e veja e Hamzah bin Laden, djalit të Osama bin Laden, në Teheran. Mossad ka një histori të gjatë të vrasjeve brenda Iranit dhe duhet të ketë një prani të fortë në Republikën Islamike.


Mossad e bëri përsëri. Pas kryerjes së një sulmi të guximshëm natën në një lagje të Teheranit dhe vjedhjes së një pjese të madhe të arkivit sekret bërthamor të Iranit në janar 2018, agjencia izraelite e spiunimit në gusht të këtij viti ishte përsëri aktive në tokën iraniane.

Më 7 gusht, agjentët e Mossad që i përkisnin njësisë Kidon të agjencisë spiune izraelite vranë Abu Muhammad al-Masri, i dyti në komandë i Al-Qaeda dhe vajza e tij Maryam, e veja e Hamzah bin Laden, djalit të Osama bin Laden, në Teheran.

Mossad thuhet se vendosi të merrte al-Masri sepse ai po komplotonte sulme të reja terroriste kundër caqeve të Diasporës Izraelite ose Hebraike.

“New York Times” raportoi se Mossad vrau al-Masri me urdhër të qeverisë amerikane, e cila kishte ofruar një shpërblim prej 10 milion dollarësh për informacion në lidhje me vendndodhjen e tij.

Megjithatë, kjo duket e pamundur.

Së pari, al-Masri ishte gjithashtu i kërkuar nga Izraeli sepse njerëzit e tij u përpoqën të rrëzonin një aeroplan izraelit Arkia Airlines që u nis nga Aeroporti Ndërkombëtar i Mombasa me 271 persona në bord në 2002.

Raketat e humbën për pak aeroplanin, i cili më pas u shoqërua nga avionët luftarakë izraelitë në Aeroportin Ben Gurion, ku ai u ul i sigurt.

Al-Masri ishte gjithashtu pas bombardimeve të një hoteli në pronësi të Izraelit në Mombasa duke vrarë tre Izraelitë dhe 13 Kenianë, ndërsa plagosi 80 persona të tjerë që sapo kishin bërë check-in.

Përveç kësaj, Al-Qaeda ishte pas një sulmi në sinagogën El Ghriba në Tunizi në 2002 dhe u përpoq të bënte të njëjtën gjë me sinagogat në Turqi dhe Shtetet e Bashkuara më vonë.

Lideri i Al-Qaeda, Ayman al-Zawahiri, për më tepër, ka bërë thirrje për sulme terroriste kundër caqeve izraelite pasi Administrata Trump njohu sovranitetin e Izraelit mbi Lartësitë Golan në 2019.

Isshtë e vërtetë që al-Masri ishte gjithashtu përgjegjës për dy bombardimet e ambasadave amerikane në Kenia dhe Tanzaninë më 7 gusht 1998, duke vrarë 224 njerëz, përfshirë 12 amerikanë, ndërsa plagosi 4,000 të tjerë. Por Presidenti i SHBA Donald J. Trump padyshim do të kishte njoftuar vrasjen e liderit të Al-Qaeda, ndërsa Mossad pothuajse gjithmonë mban nënën në goditjet dhe operacionet e saj.

Mossad ka një histori të gjatë të vrasjeve brenda Iranit dhe duhet të ketë një prani të fortë në Republikën Islamike.

Agjencia izraelite e spiunimit thuhet se vrau të paktën pesë shkencëtarë bërthamorë iranianë midis 2009 dhe 2012 në të njëjtën mënyrë u vranë al-Masri dhe vajza e tij, domethënë nga një ekip i goditur prej dy burrave në një motor.

Së dyti, Izraeli kishte një interes në marrjen e informacionit në lidhje me vrasjen e al-Masri në New York Times në këtë moment veçanërisht sepse Administrata Biden e ardhshme po planifikon të rifillojë bisedimet me Iranin dhe dëshiron të ribashkohet me JCPOA, marrëveshja e rëndësishme bërthamore 2015 midis Republika Islamike dhe gjashtë fuqitë botërore, mes tyre Shtetet e Bashkuara, të cilat në atë kohë ishin nën administrimin e Barak Obamës, anëtar i shquar i të cilit ishte Joe Biden.

I gjithë institucioni politik izraelit është kundër angazhimit të ri të SHBA me Iranin jo vetëm për faktin se Republika Islamike po përpiqet të përparojë programin e saj bërthamor, siç raportoi javën e kaluar IAEA, vëzhguesi bërthamor i KB. Izraeli është gjithashtu i etur për të mbajtur presionin e SHBA mbi Iranin për të frenuar mbështetjen e Republikës Islamike për organizatat terroriste rajonale.

Megjithëse Irani po mohon që ai kishte strehuar udhëheqësin e Al-Qaeda për 20 vitet e fundit, fakti është se ai u ka dhënë strehë terroristëve të Al-Kaidës në të kaluarën pas sulmeve të 11 Shtatorit në Kullat Binjake në New York në 2001 .

Disa ekspertë tregojnë tani për faktin se Irani është një vend mysliman shiit dhe për këtë arsye ata thonë se duket e pamundur që Republika Islamike po i jepte strehim një udhëheqësi të Al-Al-Qaeda sepse ajo organizatë është Sunite.

Irani, megjithatë, është gjithashtu sponsori kryesor i Hamasit, i cili është gjithashtu një grup terrorist suni. Shtë e qartë, Teherani është i gatshëm të punojë me çdo organizatë terroriste që mund ta ndihmojë atë të arrijë qëllimin e saj për të zgjeruar Revolucionin Islamik në të gjithë globin.

Koha e zbulimit të vrasjes së udhëheqësit të Al-Qaeda nga Mossad pasi u zbulua “New York Times”, një letër e lidhur me Partinë Demokratike, mund të ketë shumë të bëjë me një përpjekje izraelite për të forcuar marrëdhëniet me Administrata Amerikane e Joe Biden dhe Kamala Harris.

Kryeministri izraelit Benyamin Netanyahu me sa duket donte t’i dërgonte një mesazh administratës së ardhshme në lidhje me nevojën për të vazhduar bashkëpunimin e ngushtë midis SHBA dhe Izraelit në luftën kundër Iranit dhe përfaqësuesve të tij të shumtë, dhe jo për të filluar atje ku u ndal Administrata Obama, domethënë duke u përpjekur për ta bërë Republikën Islamike një “komb normal“.

Lajmi në lidhje me vrasjen izraelite të udhëheqësit numër dy të Al-Qaeda, për më tepër, i dërgon një mesazh të ri Iranit që, ashtu si tha Netanyahu, Izraeli e di se çfarë po bëni dhe kur po e bëni dhe ku po e bëni.

 

Burimi: Israel Today

Ines Demiri uron Distria Krasniqin: Shteti më i ri europian, me kampione olimpike!

Ambasadorja e Kosovës në Izrael, Ines Demiri, uroi kampionen olimpike, xhudisten Distria Krasniqi, e cila fitoi “Medaljen e Artë” në…

Izrael

Lapid takon Stoltenberg: Izraeli është një partner i rëndësishëm i NATO-s!

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, takim me Yair Lapid, Ministër i Punëve të Jashtme të Izraelit

Shqipëri

Ambasadori Dashnor Dervishi: Si u vendosën marrëdhëniet me Izraelin në 1991

Një nga diplomatët më të njohur të shërbimit tonë të Shqipërisë, Dashnor Dervishi, në librin e tij me kujtime sjell…

Kosove

Ines Demiri uron Distria Krasniqin: Shteti më i ri europian, me kampione olimpike!

Ambasadorja e Kosovës në Izrael, Ines Demiri, uroi kampionen olimpike, xhudisten Distria Krasniqi, e cila fitoi “Medaljen e Artë” në…

OPED

Isaac Herzog, shqiptarët kanë një mik të madh në “Shtëpinë e Bardhë” të Izraelit

Presidenti i 11-të i Izraelit ka shprehur dëshirën që të bëhet i pari që do të vizitojë Shqipërinë.

Bota

Biden uron Bennett: SHBA dhe Izraeli miq të përjetshëm!

Presidenti i SHBA-ve, Joe Biden, përgëzon Kryeministrin Naftali Bennett dhe thotë se ai mezi pret që të punojë me të.

Spyzone

Bennett zgjedh ish-zyrtarin e lartë të Mossad, si këshilltarin e tij të ri të Sigurisë Kombëtare

Eyal Hulata, 45 vjeç, kaloi 23 vjet në agjencinë e spiunimit; Kryeministri vlerëson ‘përvojën, performancën dhe kuptimin e tij të…