Takimi Netanyahu-Bin Salman transformon dinamikën rajonale

Takimi historik i dërgon një mesazh të qartë administratës së re në Uashington dhe akoma më shumë regjimit ayatollah në Teheran.


Nga Daniel Siryoti, Israel Hayom

Rjedhjet mbi informacionin mbi takimin e raportuar midis Princit të Kurorës Saudite, Mohammad Bin Salman, Sekretarit të Shtetit të SHBA-ve, Mike Pompeo dhe Kryeministrit Benjamin Netanyahu – dhe fakti që censura ushtarake u dha atyre një dritë jeshile për botim – sugjerojnë se ka pasur një përparim të madh në marrëdhëniet midis Jeruzalemit dhe Riadit. Kjo mund të nënkuptojë se një marrëveshje paqeje është në përfundim ose së paku në një marrëveshje normalizimi. Një zhvillim i tillë, qoftë në formën e një traktati të plotë të paqes ose në një fund të armiqësisë së ndërsjellë siç ishte rasti me Sudanin, do të transformonte dinamikën gjeopolitike në rajon.

Pas humbjes së Donald Trump dhe fitores së sfiduesit demokrat Joe Biden, shumë ekspertë kanë spekuluar se Marrëveshjet e Abrahamit – domethënë, marrëveshjet e paqes midis Izraelit, Bahreinit dhe Sudanit – do të nënshkruheshin. Mbi të gjitha, pa SH.B.A. duke siguruar tutelën diplomatike për këtë proces, pa përpjekjet e saj të ndërmjetësimit dhe pa vendosmërinë e administratës Trump për të ecur përpara pavarësisht nga pista izraelito-palestineze, mundësia që gjërat të vazhdonin përgjatë të njëjtës trajektore ishte e diskutueshme. Por duket se përgjigja e vërtetë u dha të hënën me rrjedhjet.

Marrëdhënia e veçantë që po krijohet midis Izraelit, Arabisë Saudite dhe shteteve të Gjirit ka qenë në proces shumë kohë para se presidenti i 45-të të hynte në Shtëpinë e Bardhë. Afera e fshehtë ka filluar në vazhdën e proceseve rajonale që datojnë në vitet 1990 dhe janë intensifikuar pas Pranverës Arabe rreth 10 vjet më parë.

Këto procese dhe rënia e regjimeve në Lindjen e Mesme ata përshpejtuan, së bashku me kërcënimin në rritje nga Irani dhe rreshtin izolues në rritje në administratën e Obamës, vazhduan gjatë presidencës Trump dhe ngadalë por me siguri ndihmuan afrimin e Izraelit dhe Gjirit pranë.

Kjo çoi në një supozim themelor në Jeruzalem, Riad, Kajro, Abu Dhabi, Bahrein erdhi, duke përfshirë në Aman, i cili praktikisht gjithmonë mban qëndrimin palestinez. Supozimi ishte që nëse administrata e Biden tregon një ton pajtues ndaj Teheranit, vetëm një pakt i fortë rajonal midis Izraelit dhe shteteve arabe të moderuara sunite mund të kontrollojë marshimin iranian drejt bombës. Vetëm një aleancë e tillë do të mundësonte zhvillime të tjera të mëdha në rajon, dhe kryesisht midis atyre zhvillimeve është rifillimi i bisedimeve midis Izraelit dhe Palestinezëve dhe një armëpushim i zyrtarizuar midis Izraelit dhe grupeve terroriste në Rripin e Gazës.

Kështu, takimi të Dielën i dërgon një mesazh të qartë administratës së re në Uashington, dhe madje edhe më shumë regjimit ayatollah në Teheran. Mesazhi është se rajoni ka një udhëheqje të përgjegjshme që është e gatshme për bashkëpunim ndërkufitar që do të çonte në paqe dhe prosperitet për të gjithë të përfshirë.

Burimi: Israel Hayom

Lexo më shumë nga...

IZRAEL

Shpresë nga Izraeli, vaksinimi jep efekt: Zvogëlohet me 50% transmetueshmëria e virusit

Një “rreze shprese” nga Izraeli! Vendi është bërë model sa i përket shpejtësisë së vaksinimeve në të gjithë botën. Duket…

SHQIPËRI

Akademia e Shkencave e Shqipërisë miraton Përkufizimin Universal të Antisemitizmit

Institucioni ka promovuar historikisht studimin e Holokaustit dhe mësimet e tij; si i tillë, miratimi i përkufizimit të punës së…

KOSOVA

Ka studiuar në Izrael, Qëndrim Shkodra, fitues i çmimit “Ekonomistë të Rinj” nga Banka Qendrore e Kosovës

Në konferencën e fundvitit të mbajtur nga Banka Qendrore e Kosovës (BQK), Guvernatori Fehmi Mehmeti ndau edhe çmimin për “Ekonomistë…

INTERVISTA

Ambasadori i Izraelit, Noah Gal Gendler: Ja përfitimet e Shqipërisë nga Forumi i Antisemitizmit!

Rezoluta per Anti-semitizmin, flet për televizionin informativ Fax News, Ambasadori Izraelit ne Shqiperi, Noah Gal Gendler

MILIARDERËT

Sheldon Adelson: Luftëtari

Në një jetë mahnitëse që zgjati gati nëntë dekada, Sheldon Adelson u ngrit nga varfëria e epokës së depresionit për…

Rezultati në pak sekonda, Izraeli zbulon testin e Covid përmes pështymës

Një test i pështymës i zhvilluar rishtazi nga qendra më e madhe mjekësore e Izraelit synon të përcaktojë në më…

SPYZONE

150 milionë euro kontratë, Izraeli furnizon Sllovakinë me sisteme moderne radarësh

Izraeli do të dorëzojë 17 sisteme radarësh të prodhuara nga Israel Aerospace Industries (IAI), tek Ministria Sllovake e Mbrojtjes në…