Kompania izraelite kthen maskat e koronavirusit në termoplastikë të riciklueshme

UBQ Materials shndërron plehrat në thesar me procesin e patentuar që shpreson të miratohet në të gjithë botën.


Një kompani izraelite, UBQ Materials, ka gjetur një zgjidhje krijuese për tumat e pajisjeve mbrojtëse të hedhura me përdorim të vetëm COVID-19 që janë duke mbushur plazhe, dysheme oqeanesh dhe qytete në të gjithë botën.

Duke demonstruar se si plehrat e një njeriu janë thesari i një njeriu tjetër, UBQ Materials shndërrojnë maska për fytyrë, doreza dhe pajisje të tjera mbrojtëse personale (PPE) në një formë alternative të plastikës së riciklueshme.

Kompania përpunon gati 30 tonë mbeturina çdo javë në fabrikën e saj në kibutz jugor izraelit të Ze’elim. Procesi i tij inovativ mund të kthejë të gjitha llojet e mbeturinave shtëpiake – gjithçka, nga pelenat, ushqimi, qeset plastike dhe maskat – në një material të qëndrueshëm dhe të qëndrueshëm që kushton afërsisht njësoj si polimerët konvencionalë.

Gjetja e një zgjidhjeje për urinë në rritje të botës për plastikën është një detyrë shqetësuese. Pothuajse 360 milion tonë metrikë plastikë u prodhuan globalisht që nga viti 2018, tregon një raport i lëshuar nga faqja e internetit e bazës së të dhënave statistikore. Ky numër pritet të katërfishohet në më shumë se 1.35 miliardë tonë deri në vitin 2050.

Lexo më shumë nga...

IZRAEL

Shpresë nga Izraeli, vaksinimi jep efekt: Zvogëlohet me 50% transmetueshmëria e virusit

Një “rreze shprese” nga Izraeli! Vendi është bërë model sa i përket shpejtësisë së vaksinimeve në të gjithë botën. Duket…

SHQIPËRI

Akademia e Shkencave e Shqipërisë miraton Përkufizimin Universal të Antisemitizmit

Institucioni ka promovuar historikisht studimin e Holokaustit dhe mësimet e tij; si i tillë, miratimi i përkufizimit të punës së…

KOSOVA

Ka studiuar në Izrael, Qëndrim Shkodra, fitues i çmimit “Ekonomistë të Rinj” nga Banka Qendrore e Kosovës

Në konferencën e fundvitit të mbajtur nga Banka Qendrore e Kosovës (BQK), Guvernatori Fehmi Mehmeti ndau edhe çmimin për “Ekonomistë…

INTERVISTA

Ambasadori i Izraelit, Noah Gal Gendler: Ja përfitimet e Shqipërisë nga Forumi i Antisemitizmit!

Rezoluta per Anti-semitizmin, flet për televizionin informativ Fax News, Ambasadori Izraelit ne Shqiperi, Noah Gal Gendler

MILIARDERËT

Sheldon Adelson: Luftëtari

Në një jetë mahnitëse që zgjati gati nëntë dekada, Sheldon Adelson u ngrit nga varfëria e epokës së depresionit për…

Rezultati në pak sekonda, Izraeli zbulon testin e Covid përmes pështymës

Një test i pështymës i zhvilluar rishtazi nga qendra më e madhe mjekësore e Izraelit synon të përcaktojë në më…

SPYZONE

150 milionë euro kontratë, Izraeli furnizon Sllovakinë me sisteme moderne radarësh

Izraeli do të dorëzojë 17 sisteme radarësh të prodhuara nga Israel Aerospace Industries (IAI), tek Ministria Sllovake e Mbrojtjes në…