Festat e Nëntorit, Ambasada e Shqipërisë uron shqiptarët dhe komunitetin shqiptaro-hebre në Izrael

Ambasada e Shqipërisë në Izrael uron të gjithë shqiptarët brenda apo jashtë vendit, si edhe komunitetin shqiptaro-hebre që jeton në Izrael me rastin 28 Nëntorit, Ditës së Pavarësisë.


Ambasada e Shqipërisë në Izrael uron të gjithë shqiptarët brenda apo jashtë vendit, si edhe komunitetin shqiptaro-hebre që jeton në Izrael me rastin 28 Nëntorit, Ditës së Pavarësisë.

“Ambasada e Republikës së Shqipërisë në Izrael uron komunitetin shqiptaro-hebre, shqiptarët që jetojnë në Izrael dhe kudo në botë, me një dolli në distancë ne perkujtim te lidhjeve të forta me rrënjët, kulturën dhe traditat tona. Veçojme në këtë ditë momentet më te bukura te takimeve tona të kaluara, punës së Ambasadës për intensifikimin e marrëdhenieve me shtetin e Izraelit në të gjitha fushat, si dhe vleresojmë me këtë rast mirënjohjen e popullit hebre për Shqiperine dhe popullin shqiptar për rolin e tyre në mbrojtje te hebrenjve në ditët e errëta të Shoah-s”, shkruan midis të tjerash ambasada në rrjetet sociale.

Urimi është shkruar në shqip, hebraisht dhe anglisht.

Postimi i plotë

GEZUAR FESTAT E NENTORIT!

28 Nentori është një ditë shumë e veçantë për të gjithë ne shqiptarët brenda apo jashtë vendit, edhe për komunitetin shqiptaro hebre që jeton në Izrael. Eshtë Dita e Pavarësisë, Festa jone Kombëtare qe mbart vlera pozitive duke i bashkuar te gjithe rreth një identiteti të fortë kombëtar.
Edhe pse këtë vit nuk do të jetë e mundur të takohemi dhe ta festojme së bashku, si pasoje e pandemise Covid-19, Ambasada e RSH në Izrael uron komunitetin shqiptaro-hebre, shqiptarët që jetojnë në Izrael dhe kudo në botë, me një dolli në distancë ne perkujtim te lidhjeve të forta me rrënjët, kulturën dhe traditat tona.

Dita e Pavarësisë, është festë që gëzon e bashkon, ringjall kujtime dhe ripërtërit shpresat për një të ardhme më të bukur. Veçojme në këtë ditë momentet më te bukura te takimeve tona të kaluara, punës së Ambasadës për intensifikimin e marrëdhenieve me shtetin e Izraelit në të gjitha fushat, si dhe vleresojmë me këtë rast mirënjohjen e popullit hebre për Shqiperine dhe popullin shqiptar për rolin e tyre në mbrojtje te hebrenjve në ditët e errëta të Shoah-s.

GEZUAR FESTAT E NENTORIT!

28 Nentori është një ditë shumë e veçantë për të gjithë ne shqiptarët brenda apo jashtë…

Posted by Ambasada Izrael on Friday, November 27, 2020

IZRAEL

Shpresë nga Izraeli, vaksinimi jep efekt: Zvogëlohet me 50% transmetueshmëria e virusit

Një “rreze shprese” nga Izraeli! Vendi është bërë model sa i përket shpejtësisë së vaksinimeve në të gjithë botën. Duket…

SHQIPËRI

Akademia e Shkencave e Shqipërisë miraton Përkufizimin Universal të Antisemitizmit

Institucioni ka promovuar historikisht studimin e Holokaustit dhe mësimet e tij; si i tillë, miratimi i përkufizimit të punës së…

KOSOVA

Ka studiuar në Izrael, Qëndrim Shkodra, fitues i çmimit “Ekonomistë të Rinj” nga Banka Qendrore e Kosovës

Në konferencën e fundvitit të mbajtur nga Banka Qendrore e Kosovës (BQK), Guvernatori Fehmi Mehmeti ndau edhe çmimin për “Ekonomistë…

INTERVISTA

Ambasadori i Izraelit, Noah Gal Gendler: Ja përfitimet e Shqipërisë nga Forumi i Antisemitizmit!

Rezoluta per Anti-semitizmin, flet për televizionin informativ Fax News, Ambasadori Izraelit ne Shqiperi, Noah Gal Gendler

MILIARDERËT

Sheldon Adelson: Luftëtari

Në një jetë mahnitëse që zgjati gati nëntë dekada, Sheldon Adelson u ngrit nga varfëria e epokës së depresionit për…

Rezultati në pak sekonda, Izraeli zbulon testin e Covid përmes pështymës

Një test i pështymës i zhvilluar rishtazi nga qendra më e madhe mjekësore e Izraelit synon të përcaktojë në më…

SPYZONE

150 milionë euro kontratë, Izraeli furnizon Sllovakinë me sisteme moderne radarësh

Izraeli do të dorëzojë 17 sisteme radarësh të prodhuara nga Israel Aerospace Industries (IAI), tek Ministria Sllovake e Mbrojtjes në…