“The New York Times”: Izraeli pas vrasjes së arkitektit të programit iranian të armëve bërthamore

Tre zyrtarë të inteligjencës i thonë gazetës amerikane se Jeruzalemi është përgjegjës për vrasjen e Mohsen Fakhrizadeh. Irani premton “hakmarrje të ashpër” për vrasjen


Izraeli ishte përgjegjës për vrasjen e së premtes ndaj shkencëtarit të lartë bërthamor të Iranit Mohsen Fakhrizadeh, njoftoi “The New York Times”, duke cituar tre zyrtarë të inteligjencës pa emër.

Raporti erdhi pasi disa zyrtarë iranianë vunë gishtin drejt shtetit hebre për goditjen në njeriun që Izraeli dhe zyrtarët e inteligjencës perëndimore kanë identifikuar si figura kryesore në programin e armëve bërthamore të Teheranit.

Raporti i “New York Times” tha se nuk ishte e qartë se sa dinte Uashingtoni përpara sulmit, megjithëse vuri në dukje se Izraeli dhe SHBA punojnë ngushtë në çështjet që lidhen me Iranin.

Një zyrtar i panjohur izraelit i tha Kan News të Premten se “pa Fakhrizadeh do të jetë shumë e vështirë për Iranin të përparojë programin e tij ushtarak [bërthamor]”.

Irani nuk e ka pranuar kurrë që ka një program të armëve bërthamore, megjithëse Izraeli dhe vendet perëndimore hedhin poshtë mohime të tilla. Megjithëse Irani ngriu në dukje të gjithë zhvillimin bërthamor si pjesë e marrëveshjes së tij të vitit 2015 me fuqitë botërore, Izraeli ka thënë që Fakhrizadeh fshehurazi vazhdoi të punonte në zhvillimin e armëve dhe do të kishte qenë një figurë kryesore në çdo shtytje iraniane për bombën.

Vrasja e Fakhrizadeh është e fundit në një seri vrasjesh të shkencëtarëve bërthamorë në Iran në vitet e fundit që republika Islamike ia ka hedhur faj Izraelit. Mbulimi televiziv izraelit vuri në dukje se sulmi i së premtes ishte shumë më kompleks se çdo prej atyre incidenteve të mëparshme.

Në Uashington, një zyrtar i tha CNN se administrata ishte duke ndjekur nga afër vrasjen, e cila “do të ishte një punë e madhe”.

Në një intervistë me Fox News më parë këtë javë, Sekretari i Shtetit i SHBA Mike Pompeo vuri në dukje: “Mjetet e vërteta të krijimit të një arme bërthamore janë kapaciteti, njerëzit e zgjuar, paratë. Këto janë gjërat që ju ndihmojnë të ndërtoni një program të armëve bërthamore “.

Ish-Zëvendës Ndihmës Sekretari i Mbrojtjes i SH.B.A.-së për Lindjen e Mesme, Patrick Mulroy, i tha gazetës Fakhrizadeh ishte “shkencëtari i tyre më i vjetër dhe më i besueshëm dhe besohej të ishte përgjegjës për programin e fshehtë bërthamor të Iranit.

“Ai ishte gjithashtu një oficer i lartë në Trupat e Gardës Revolucionare Islamike dhe kjo do të zmadhojë dëshirën e Iranit për t’u përgjigjur me forcë.”

Shtetet e Bashkuara goditën sanksionet ndaj Fakhrizadeh në 2008 për “përfshirje në aktivitete dhe transaksione që kontribuan në zhvillimin e programit bërthamor të Iranit”, dhe Kryeministri Benjamin Netanyahu e përshkroi atë një herë si babai i programit të armëve bërthamore të Iranit.

Izraeli nuk pranoi të komentonte menjëherë për vrasjen e Fakhrizadeh, të cilin Netanyahu dikur e thirri në një konferencë shtypi mbi programin e armëve bërthamore të Iranit, duke thënë: “Mos harroni atë emër”.

Sipas Kanalit 12, Fakhrizadeh nuk ishte vetëm “babai i programit të armëve bërthamore të Iranit”, por njeriu i vendosur për të siguruar që “ai të dorëzonte bombën” për ajatollahët. Ai ishte gjithashtu një ekspert i raketave balistike, i përfshirë ngushtë në zhvillimin e raketave të Iranit, tha ajo.

Vrasja ndodhi në Absard, një fshat pak në lindje të kryeqytetit që është një tërheqje për elitën iraniane. Televizioni shtetëror iranian tha se një kamion i vjetër me eksplozivë i fshehur nën një ngarkesë druri u hodh në erë pranë një sedan që mbante Fakhrizadeh.

Ndërsa makina e Fakhrizadeh ndaloi, të paktën pesë persona të armatosur dolën dhe shkatërruan makinën me të shtëna me armë të shpejtë, tha agjencia gjysmë zyrtare e lajmeve Tasnim.

Fakhrizadeh vdiq në një spital pasi mjekët dhe ndihmësmjekët nuk mundën ta ringjallnin. Të tjerë të plagosur përfshinin truprojat e Fakhrizadeh. Fotografitë dhe videot e shpërndara në internet treguan një sedan Nissan me vrima plumbash në xhamin e përparmë dhe gjak të grumbulluar në rrugë.

Zyrtarët e lartë iranianë më parë theksuan Izraelin si fajtorin e mundshëm.

Ministri i Jashtëm Mohammad Javad Zarif pretendoi se kishte “indikacione serioze të rolit izraelit” në atentat.

“Terroristët vranë një shkencëtar të shquar iranian sot. Kjo frikacak – me indikacione serioze të rolit izraelit – tregon luftë e dëshpëruar e kryerësve të krimeve, ”shkroi Zarif në Twitter. Ai gjithashtu i bëri thirrje komunitetit ndërkombëtar që “t’i japë fund standardeve të tyre të dyfishta të turpshme dhe të dënojë këtë akt të terrorit shtetëror”.

Hussein Dehghan, një këshilltar i Udhëheqësit Suprem të Iranit Ali Khamenei dhe një kandidat presidencial në zgjedhjet e Iranit 2021, lëshoi një paralajmërim në Twitter.

“Në ditët e fundit të jetës politike të aleatit të tyre të bixhozit, Sionistët kërkojnë të intensifikojnë dhe rrisin presionin mbi Iranin për të zhvilluar një luftë të plotë”, shkroi Dehghan, dukej se i referohej Presidentit të SHBA Donald Trump. “Ne do të zbresim si rrufe mbi vrasësit e këtij martiri të shtypur dhe do t’i bëjmë ata të pendohen për veprimet e tyre!”

Televizioni shtetëror e përshkroi Fakhrizadeh si një “nga shkencëtarët bërthamorë të vendit tonë” dhe tha se Izraeli “kishte një armiqësi të vjetër dhe të thellë ndaj tij”.

Shefi i shtabit të forcave të armatosura të Iranit, gjeneral majori Mohammad Bagheri e quajti vdekjen e Fakhrizdeh “një goditje të hidhur dhe të rëndë për sistemin e mbrojtjes së vendit” dhe paralajmëroi për “hakmarrje të ashpër” për ata që qëndronin pas tij, duke akuzuar “entitetin dashakeq zionist për kryerjen e [veprimit] brutal ”

“Ne i sigurojmë [iranianët] se nuk do të pushojmë derisa të jemi ndjekur dhe ndëshkuar” të përfshirë, tha Bagheri në tweets.

Vrasja e Fakhrizadeh vjen më pak se dy muaj para se Joe Biden të marrë detyrën si president i SHBA. Biden ka premtuar një kthim në diplomaci me Iranin pas katër viteve të pavlefshëm nën Trump, i cili u tërhoq nga marrëveshja bërthamore e Iranit në 2018 dhe filloi rivendosjen e sanksioneve dëmtuese.

Trump tha në atë kohë se marrëveshja, e njohur zyrtarisht si Plani i Përbashkët Gjithëpërfshirës i Veprimit, ose JCPOA, nuk ofroi garanci të mjaftueshme për të ndaluar Teheranin nga blerja e një bombe atomike. Irani gjithmonë e ka mohuar se dëshiron një armë të tillë.

Në janar, SH.B.A. vrau Qassem Soleimani, kreu i fuqishëm i Forcës Quds të Iranit, në një sulm ajror në Aeroportin Ndërkombëtar të Bagdadit, gati duke shkaktuar një konflikt më të madh midis vendeve.

Vetë Trump të premten ribotoi një postim nga gazetari izraelit Yossi Melman, një ekspert i shërbimit inteligjent izraelit Mossad, në lidhje me vrasjen. Cicërima e Melman e quajti vrasjen një “goditje të madhe psikologjike dhe profesionale për Iranin”.

Ellie Geranmayeh e Këshillit Evropian për Marrëdhëniet Ndërkombëtare tha në Twitter se “objektivi prapa vrasjes nuk ishte të pengonte programin bërthamor [të Iranit] por të minonte diplomacinë”.

Ajo vuri në dukje se vizitat e fundit të niveleve të larta nga zyrtarë amerikanë në Izrael dhe Arabinë Saudite “ngritën flamuj diçka që gatuhej” për të “provokuar Iranin dhe komplikuar shtytjen diplomatike të Biden”.

New York Times raportoi më herët në nëntor se i dyti në komandë i al-Kaidës u qëllua dhe u vra fshehurazi në Teheran nga dy operativë izraelitë në një motor me urdhër të Uashingtonit.

Udhëheqësi i lartë, i cili shkoi nga nom de guerre Abu Muhammad al-Masri, u vra në gusht së bashku me vajzën e tij, Miriam, e veja e djalit të Osama bin Laden Hamza, tha Times, duke cituar burime të inteligjencës.

Irani tha se raporti ishte bazuar në “informacion të sajuar” dhe riafirmoi mohimin e tij të pranisë së ndonjë prej anëtarëve të grupit në republikën islamike.

Lajmet shtetërore të Iranit IRNA dhe agjencia e lajmeve Mehr në atë kohë raportuan një incident të ngjashëm dhe identifikuan viktimat si Habib Dawoud, një mësues libanez i 58-vjeçarit të historisë dhe vajza e tij Maryam, 27, pa dhënë detaje të tjera.

Vrasja vjen vetëm disa ditë para 10-vjetorit të vrasjes së shkencëtarit bërthamor iranian Majid Shahriari, për të cilën Teherani gjithashtu i fajësoi Izraelin. Këto vrasje në shënjestër erdhën së bashku me të ashtuquajturin virus Stuxnet, që besohet të jetë një krijim izraelit dhe amerikan, që shkatërroi centrifugat iraniane.

Fakhrizadeh drejtoi programin e ashtuquajtur “Amad” të Iranit ose “Shpresa”. Izraeli dhe Perëndimi kanë pohuar se ishte një operacion ushtarak duke parë mundësinë e ndërtimit të një arme bërthamore në Iran. Teherani për një kohë të gjatë ka ruajtur programin e tij bërthamor është paqësor.

Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Atomike thotë se Irani “kreu aktivitete të rëndësishme për zhvillimin e një pajisje shpërthyese bërthamore” në një “program të strukturuar” deri në fund të vitit 2003. Ky ishte programi Amad, i cili përfshinte punën për eksplozivët e lartë me kohë të nevojshëm për të shpërthejnë një bombë bërthamore.

Irani gjithashtu “kreu modelimin kompjuterik të një pajisje shpërthyese bërthamore” para 2005 dhe midis 2005 dhe 2009, ka thënë IAEA. Agjencia tha, megjithatë, se këto llogaritje ishin “jo të plota dhe të fragmentuara”.

Sipas Kanalit 12, IAEA kishte kërkuar për vite që të takohej me Fakhrizadeh për ta pyetur për aktivitetet e tij, por u kundërshtua vazhdimisht nga Teherani.

Netanyahu pohoi në 2018 se Fakhrizadeh vazhdoi të drejtojë përpjekjet e Iranit për armët bërthamore, pavarësisht nga marrëveshja bërthamore e vitit 2015 që synonte të parandalonte Teheranin nga ndërtimi i armëve të tilla.

Një raport televiziv izraelit në maj 2018 pretendoi se Izraeli mund të ketë vendosur të mos vrasë Fakhrizadeh në të kaluarën, sepse preferonte ta mbante gjallë dhe të shikonte se çfarë po bënte.

Fakhrizadeh ishte “një nga njerëzit më të mbrojtur nga afër në Iran”, i rrethuar vazhdimisht nga truprojat, tha Channel 12 të Premten.

Pavarësisht, kërcënimeve të hakmarrjes iraniane, deri më tani ushtria izraelite nuk është vendosur në ndonjë gatishmëri të shtuar pas incidentit, tha Kanali 12.

Burimi “The Times of Israel”

IZRAEL

Izraeli refuzon ofertën për armëpushim nga Hamasi, intesifikohen sulmet ndaj Gazës

Kryeministri i Izraelit informon kabinetin e sigurisë se ai ka hedhur poshtë propozimin për armëpushim në 'bazë të ndërsjellë' të…

SHQIPËRI

Ambasadori i Izraelit dhe Kryegjyshi Botëror i Bektashinjve shtrojnë Iftar në Tiranë

Kryegjyshi Botëror i Bektashinjve, Edmond Brahimaj dhe Ambasadori i Izraelit në Shqipërim Noah Gendler kanë organizuar një iftar për mbrëmjen…

KOSOVA

Dr. Sylë Ukshini: Dy paralele nëpër në histori: Kosova dhe Izraeli

Kosova dhe Izraeli jane shume larg njera nga tjera, por ne historine e popujve te ketyre dy vendeve ka shume…

INTERVISTA

Ambasadori Gendler: Izraeli i gatshëm të ndihmojë Shqipërinë në procesin e vaksinimit

Në një intervistë për MCN, ambasadori Izraelit në Shqipëri Noah Gal Gendler u ndal edhe tek çështjet e politikës së…

MILIARDERËT

Themeluesit hebrenj të Google shtuan 14 miliardë dollarë në vetëm 24 orë

Larry Page dhe Sergey Brin, bashkëthemelues të Google, e bënë veten 14 miliard dollarë më të pasur në më pak…

Rezultati në pak sekonda, Izraeli zbulon testin e Covid përmes pështymës

Një test i pështymës i zhvilluar rishtazi nga qendra më e madhe mjekësore e Izraelit synon të përcaktojë në më…

SPYZONE

Izraeli fillon stërvitjen ushtarake më të madhe në historinë e tij

Forcat e Mbrojtjes së Izraelit filluan një stërvitje lufte njëmujore të Dielën - më e madhja në historinë e saj…