Arsenali i armëve të Izraelit me telekomandë

Izraeli është një nga përdoruesit kryesorë në botë të teknologjisë së dronëve në fushën e betejës, me furgona, anije dhe dronë me çanta shpine me telekomandë.


Izraeli është një nga përdoruesit kryesorë në botë të teknologjisë së dronëve në fushën e betejës, me furgona, anije dhe dronë me çanta shpine me telekomandë.

IDF ka përdorur teknologjinë të paktën që nga mesi i viteve 2000, kryesisht për të kryer patrullime përgjatë kufirit të saj me Gaza.

Ndërsa shumë prej automjeteve janë të paarmatosur, ato gjithashtu mund të pajisen me mitraloza dhe raketa që mund të shkrepen nga distanca.

Si rezultat, Izraeli është një nga eksportuesit më të mëdhenj në botë të teknologjisë së automjeteve pa pilot, duke shitur automjete pa pilot për një total prej 4.6 miliardë dollarë në 2013, kryesisht në Azi dhe Evropë.

Pasi Irani pretendoi se një armë e kontrolluar nga sateliti e montuar në furgon ishte përdorur për të nxjerrë Mohsen Fakhrizadeh, shkencëtarin e tij më të lartë bërthamor, dhe fajësoi Izraelin, ne bëjmë një numër të armëve të Izraelit me telekomandë.

1. Kamion me mitraloz

Ushtria Izraelite (IDF) e demonstroi këtë teknologji në vitin 2016, kur u instalua në kamionët Ford F-350 që ishin projektuar për patrullimet kufitare.

Kamionët, të quajtur Automjete tokësore pa pilot të Gardës Kufitare, janë të pajisura me një sërë sensorë dhe kamera që lejojnë njerëzit t’i drejtojnë ato në distancë.

Në kohën e prezantimit të tyre, kamionët ishin të paarmatosur, por IDF tha që ata prisnin të mblidhnin automjetet diku në fillim të vitit 2017.

“Ne do të vendosim një automatik në automjetin që do të operohet nga një dhomë kontrolli,” i tha një zyrtar IDF në Fox News në atë kohë.

IHD-të thanë se automjetet kanë funksionuar që nga viti 2015 dhe më vonë do të përfshijnë teknologji pa shofer.

2. Anije me telekomandë

Anija “Protector” u zhvillua në Izrael nga Rafael Advanced Defense Systems dhe u vu në shërbim rreth vitit 2005.

Anija pa pilot dhe e paarmatosur, anija fillimisht u përdor për të kryer misione rutinë vëzhgimi pa rrezikuar ekuipazhet.

Rafael më pas adaptoi anijet për të qëlluar me raketa, njoftoi Times of Israel, dhe Flota Detare kreu me sukses provat e qitjes së armëve në 2018.

Disa prej anijeve pa pilot të marinës vijnë të pajisura me mitraloza dhe topa uji, të cilat kontrollohen nga distanca.

3. Automjeti sulmues vetëlëvizës

Automjeti luftarak tokësor pa pilot AvantGuard u krijua në Izrael nga sistemet G-NIUS dhe hyri në shërbim në vitin 2010, raporton Army Technology.

Automjeti u krijua kryesisht për mbikëqyrje, patrullim rrugor, zbulim, dhe zbulimin dhe shkatërrimin e IED.

Automjeti luftarak tokësor pa pilot AvantGuard është projektuar për të zbuluar dhe shkatërruar IED, por gjithashtu mund të pajiset me një frëngji mitralozi

Isshtë e pajisur me radarë të bazuar në tokë që e ndihmon atë të zbulojë pajisjet shpërthyese dhe një bllokues të IED që bllokon sinjalet e radios që ndonjëherë përdoren për të shpërthyer pajisjet.

AvantGuard gjithashtu mund të montohet me një mitraloz 7,62 mm të telekomanduar, i cili operohet nga një qendër kontrolli.

4. Automjet zbulimi pa pilot

Një nga robotët më të vjetër në arsenalin e Izraelit, Guardium – i zhvilluar gjithashtu nga G-NIUS – hyri në shërbim në 2008.

E vogël, pa pilot dhe e paarmatosur, ajo ishte projektuar posaçërisht për zbulimin dhe misionet e patrullimit kufitar për të cilat ushtarët konsideroheshin shënjestra të vlefshme.

Guardium është një mjet zbulimi vetëlëvizës që përdoret për patrullimet kufitare, por gjithashtu mund të pajiset për të mbajtur armë

Automjetet janë të pajisura me kamera infra të kuqe, radarë, mikrofona shumë të ndjeshëm, kamera dhe tregues armiqësorë në rast se sulmohen.

Ata gjithashtu mund të pajisen me armë vdekjeprurëse dhe jo vdekjeprurëse, duke përfshirë mitralozë të lehtë.

5. Droni i shpinës

Një dron ajror aq i vogël sa të bartet në një çantë shpine dhe të lëshohet me dorë, Elbit Skylark është në përdorim që prej të paktën 2008.

Developshtë zhvilluar në Izrael, është përdorur nga forcat e armatosura në të gjithë botën, duke përfshirë forcat speciale franceze të Australisë, Kanadasë, Hollandës dhe Suedisë.

Droni është shumë i vogël për të mbajtur sisteme armësh dhe në vend të kësaj është i armatosur me kamera infra të kuqe dhe spektri të rregullt për të rritur dukshmërinë e trupave dhe për të siguruar të dhëna të blerjes së synuar për sulmet ajrore.

Ai ka shërbyer në detyrë aktive në Izrael si pjesë e Operacionit Edge Protective, dhe gjithashtu ka shërbyer në Afganistan dhe Irak.

6. Droni raketor

Hermes 450, i zhvilluar në Izrael nga Elbit Systems, është projektuar kryesisht si një dron zbulimi, por mund të pajiset me raketa.

Në mënyrë tipike, Hermes mbart kamera me spektër infra të kuqe dhe të rregullt për vizionin ditën dhe natën, dhe përcaktuesit e lazerit për të zgjedhur objektivin e sulmeve ajrore.

Hermes 450 ishte projektuar për të mbajtur një suitë të sistemeve të raketave të sofistikuara, por është raportuar të jetë modifikuar për të mbajtur të paktën dy raketa.

Forca Ajrore e Izraelit gjithashtu raportohet se ka përshtatur një skuadër të këtyre dronëve për të mbajtur dy raketa Rafael ose Hellfire secila.

Edhe pse Izraeli nuk e ka konfirmuar kurrë këtë aftësi, as ai nuk e ka mohuar atë.

Vrasje me telekomandë

Shkencëtari i lartë bërthamor i Iranit, Mohsen Fakhrizadeh, u vra duke përdorur një automatik me telekomandë të lënë brenda një makine që më vonë shpërtheu, sipas burimeve në vend.

Fakhrizadeh u qëllua të paktën tre herë nga arma, e vendosur në një kamionçinë Nissan që ishte parkuar buzë rrugës me të cilën po udhëtonte, para se të shpërthente, njoftoi agjencia gjysmë zyrtare e lajmeve Fars.

Përshkrimi i vrasjes me telekomandë bie në kundërshtim me raportet e mëparshme të shtypit iranian se kamionçina Nissan kishte shpërthyer e para, përpara se një ekip vrasësish njerëzorë të zbriste në autokolonë, të nxirrte Fakhrizadeh nga makina e tij dhe ta qëllonte në rrugë.

Duke zbuluar më shumë rreth mënyrës se si vdiq Fakhrizadeh, burimet i thanë Fars se ai kishte udhëtuar në një makinë antiplumb me gruan e tij në veri të Teheranit kur diçka goditi makinën, duke bërë që autokolona ku ai po udhëtonte të ndalonte.

Fakhrizadeh më pas doli nga makina për të kontrolluar se çfarë po ndodhte para se arma e telekomanduar të hapte zjarr, tha Fars. Shkencëtari bërthamor u qëllua dy herë në anën dhe një në shpinë, duke e vrarë atë.

Një truprojë i cili u përpoq të mbronte trupin e Fakhrizadeh u qëllua gjithashtu dhe u plagos para se të shpërthente makina e parkuar.

“Në këtë operacion, i cili zgjati rreth tre minuta, nuk kishte agjentë njerëzorë në vendin e vrasjes dhe të shtënat u qëlluan vetëm me armë automatike,” citoi një burim.

Hetuesit gjithashtu pretenduan se kishin identifikuar pronarin e Nissan.

Ali Shamkhani, sekretari i Këshillit të Lartë të Sigurisë Kombëtare të vendit, përsëriti linjën gjatë varrimit të Fakhrizadeh, duke thënë se “pajisjet elektronike” u përdorën në sulm.

Kanali televiziv shtetëror në arabisht, Al-Alam, gjithashtu pretendoi se armët “kontrolloheshin nga sateliti”.

IZRAEL

Shpresë nga Izraeli, vaksinimi jep efekt: Zvogëlohet me 50% transmetueshmëria e virusit

Një “rreze shprese” nga Izraeli! Vendi është bërë model sa i përket shpejtësisë së vaksinimeve në të gjithë botën. Duket…

SHQIPËRI

Akademia e Shkencave e Shqipërisë miraton Përkufizimin Universal të Antisemitizmit

Institucioni ka promovuar historikisht studimin e Holokaustit dhe mësimet e tij; si i tillë, miratimi i përkufizimit të punës së…

KOSOVA

Ka studiuar në Izrael, Qëndrim Shkodra, fitues i çmimit “Ekonomistë të Rinj” nga Banka Qendrore e Kosovës

Në konferencën e fundvitit të mbajtur nga Banka Qendrore e Kosovës (BQK), Guvernatori Fehmi Mehmeti ndau edhe çmimin për “Ekonomistë…

INTERVISTA

Ambasadori i Izraelit, Noah Gal Gendler: Ja përfitimet e Shqipërisë nga Forumi i Antisemitizmit!

Rezoluta per Anti-semitizmin, flet për televizionin informativ Fax News, Ambasadori Izraelit ne Shqiperi, Noah Gal Gendler

MILIARDERËT

Sheldon Adelson: Luftëtari

Në një jetë mahnitëse që zgjati gati nëntë dekada, Sheldon Adelson u ngrit nga varfëria e epokës së depresionit për…

Rezultati në pak sekonda, Izraeli zbulon testin e Covid përmes pështymës

Një test i pështymës i zhvilluar rishtazi nga qendra më e madhe mjekësore e Izraelit synon të përcaktojë në më…

SPYZONE

150 milionë euro kontratë, Izraeli furnizon Sllovakinë me sisteme moderne radarësh

Izraeli do të dorëzojë 17 sisteme radarësh të prodhuara nga Israel Aerospace Industries (IAI), tek Ministria Sllovake e Mbrojtjes në…