Izraeli po shndërrohet nga “Startup Nation” në “Unicorn Nation”

Për dekadën e kaluar Izraeli ka qenë i njohur si Startup Nation, por me më pak startape në fazat e hershme dhe më shumë kompani të teknologjisë së rritjes dhe Unicorn, theksi po ndryshon.


Në vitet 2020, kohët po ndryshojnë qartë në Izrael, pasi “Startup Nation” po bëhet “Unicorn Nation”. Theksi i ri është rritur në vitet e fundit me dhjetëra unicorns izraelitë në zhvillim (kompani private me një vlerësim prej më shumë se 1 miliard dollarë) dhe të paktën shtatë me një vlerësim prej më shumë se 2 miliard dollarë. Izraeli ka 37 njëbrirësh (Unicorn), sipas “Geektime”, me një vlerë të kombinuar prej 60 miliardë dollarësh, të cilat kanë mbledhur 32.9 miliardë dollarë.

Në vitin 2018, sipas IVC, pesë ndërmarrje të teknologjisë izraelite përfunduan raunde financimi prej më shumë se 100 milion dollarë dhe 13 kompani shtesë ngritën më shumë se 50 milion dollarë. Në vitin 2019, 17 ndërmarrje të teknologjisë izraelite përfunduan raunde financimi prej më shumë se 100 milion dollarë dhe 15 kompani shtesë përfunduan raunde financimi prej më shumë se 50 milion dollarë. Në vitin 2020 deri më tani, përkundër krizës Covid-19, 17 kompani kanë përfunduar raunde financimi prej më shumë se 100 milion dollarë dhe 18 kompani kanë përfunduar raunde financimi prej më shumë se 50 milion dollarë.

Shumica e kompanive që mbledhin më shumë se 100 milion dollarë në një raund financimi kanë qindra punonjës dhe zyra në të gjithë botën dhe ndoshta nuk është më e përshtatshme t’i quash ato fillestare. Shtatë kompanitë me vlerë më shumë se 2 miliardë dollarë janë: kompania e sigurimeve dixhitale Next Insurance; kompania e sigurisë kibernetike Snyk; platformë dinamike e transportit inteligjent Via; kompania për rritjen e performancës së shitjeve Gong; kompania e automatizimit të pagesave të furnitorëve Tipalti; kompania e sigurisë kibernetike SentinelOne; dhe zhvilluesi i platformës për menaxhimin e ekipeve të punës e hënë.com.

Pra, duket sikur kombi fillestar po zhvillohet në një shkallë më të lartë.

Faza tjetër në procesin evolucionar të ‘shkallëzimit’ për këto kompani të rritjes është ose një dalje përmes një Oferte Publike Fillestare të Wall Street (IPO) ose duke u blerë nga një gjigand i teknologjisë. Dy kompani të mëdha izraelite të rritjes që kanë marrë këtë rrugë të dytë gjatë vitit të kaluar janë prodhuesit e çipave AI Habana Labs dhe aplikacioni për planifikimin e udhëtimit Moovit, të dyja shitur te Intel përkatësisht për 2 miliard dollarë dhe 900 milion dollarë.

Por gjithnjë e më shumë kompani izraelite po kërkojnë të rriten në mënyrë të pavarur përmes një oferte të tregut të aksioneve dhe katër IPO të mëdha izraelite në Wall Street gjatë 18 muajve të fundit kanë qenë: platforma e pavarur Fiverr, e cila mblodhi 100 milion dollarë me një vlerësim të kompanisë prej 600 milion dollarë në Qershor 2019 dhe ka parë që vlera e tij të rritet dymbëdhjetë herë në më shumë se 7.2 miliardë dollarë sot; kompania e sigurimeve dixhitale Lemonade mblodhi 319 milion dollarë me një vlerësim të ndërmarrjes prej 1.6 miliard dollarë në korrik dhe që nga ajo kohë është gati trefishuar në vlerë në 4.3 miliard dollarë; Kompania e automatizimit të azhurnimit të softuerit JFrog ngriti 352 milion dollarë me një vlerësim të kompanisë prej 3.9 miliardë dollarë në shtator dhe tashmë është me vlerë 6.3 miliardë dollarë; dhe kompania e pajisjeve mjekësore Nano-X Imaging mblodhi 190 milion dollarë me një vlerësim të kompanisë prej 800 milion dollarë dhe sot vlen 2.4 miliard dollarë pavarësisht se u sulmua nga disa analistë të tregtisë së shkurtër.

IPO të mëdha në pritje në muajt e ardhshëm thuhet se mund të përfshijnë Monday.com në një vlerësim të kompanisë prej 4 miliardë dollarësh dhe kompani të teknologjisë ad hekur në një vlerësim edhe më të lartë të kompanisë.

Për dekadën e kaluar Izraeli ka qenë i njohur si kombi fillestar, edhe pse, Izraeli ka qenë në fakt kombi fillestar që nga fillimi i viteve 1990. Por Saul Singer dhe Dan Senor botuan librin e tyre, “Kombi fillestar: Historia e Mrekullisë Ekonomike të Izraelit” në Shtator 2009 dhe pak më vonë monikeri ngeci.

Por rëndësia e thirrjes akoma të Izraelit si komb fillestar tani po vihet në dyshim nga shumë, dhe jo vetëm për shkak të numrit të madh të kompanive të rritjes, që kanë shkuar përtej fazës klasike të fillimit. Numri i ndërmarrjeve të reja në vitet e fundit ka ardhur duke u zvogëluar. Sipas Byrosë Qendrore të Statistikave të Izraelit kishte 4,363 fillestar të fazave të hershme në Izrael në 2018, me 6% më pak se 2017 dhe numri ka rënë ndoshta.

Ky është akoma një numër shumë i madh dhe Byroja Qendrore e Statistikave spekulon se mund të ndodhë që rënia e fillimit të fazës së hershme të jetë në të vërtetë një gjë shumë pozitive. Ekosistemi izraelit është pjekur që nga fillimi i viteve 1990 dhe natyra e goditur dhe e humbur e kapitalit të sipërmarrës në atë kohë është zëvendësuar nga një gjykim më i kalitur nga investitorët nëse një ndërmarrje ka të ngjarë të ketë sukses. Kështu që vetëm fillestarët më të aftë ka të ngjarë të gjejnë investime për t’i ngritur ato në punë.

Në raportin e saj më të fundit për tremujorin e tretë të vitit 2020, Qendra e Kërkimeve IVC vuri në dukje se më pak se 100 milion dollarë u mblodhën nga vetëm 95 marrëveshje për farërat, në nëntë muajt e parë të vitit 2020, duke treguar një rënie dramatike të shumave të financimit të farës krahasuar me vitet e mëparshme. Investimi mesatar i farës pasqyron ndryshimin në tremujorët e fundit, duke rënë nga $ 900,000 – $ 1 milion në 2016-2019 në $ 150,000 në 2020.

Sidoqoftë duhet të theksohet se shumë sipërmarrës të suksesshëm më parë po kthehen me ndërmarrje të reja dhe po dalin nga vjedhurazi me raunde të mëdha financimi që kalojnë fazën e financimit të farës.

Për më tepër, ndërsa kriza ekonomike pandemike dhe rezultuese Covid-19 ka rritur shumë kompani të teknologjisë duke vepruar si një katalizator për kalimin për të bërë gjëra në internet dhe në distancë, mund të ketë pak dyshim se vështirësitë e udhëtimeve ndërkombëtare dhe recesioni gjithashtu kanë bllokuar shumë zhvillime dhe marrëveshje, veçanërisht për kompanitë e fazave më të hershme.

Se ku do të shkojë fillimi dhe ekosistemi i teknologjisë së lartë të Izraelit nga këtu është e paqartë. Pesimistët mendojnë se rënia në fillimet e fazave të hershme do të përkthehet në një thatësirë në vitet e ardhshme ndërsa optimistët shohin një përqindje më të lartë të numrit më të vogël të fillimeve të fazave të hershme që bëhen për t’u bërë kompani të mëdha të suksesshme.

Burimi: Globes

Lexo më shumë

Ambasadorja e Izraelit, Galit Peleg, merr pjesë në darkën e Iftarit

I pranishëm ishte edhe Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj.

Izrael

Golda Meir, “Zonja e Hekurt” e Izraelit

E vetmja kryeministre femër dhe një nga themelueset e Shtetit të Izraelit

Shqipëri

“Lulja e Vlorës” i Dr. Anna Kohen prezantohet në Izrael

Ambasadat e Kosovës dhe Shqipërisë organizojne promovimin e librit te Dr. Anna Kohen, “Lulja e Vlorës: Duke u rritur hebre…

Kosove

“Grand Hotel Belushi”, hoteli me 5 yje më i bukuri në Kosovë!

Eshtë një investim shumë serioz dhe madhështor i vëllezërve Belushi, të mirënjohur për investimet në Austri

OPED

Ismail Kadare: Pse më zgjoi një interes të veçantë “Hebrenjtë në Shqipëri” i Monika Stafës

Parathënia e shkrimtarit të madh shqiptar, Ismail Kadare, fitues edhe i “Çmimit të Jerusalemit për Letërsi”

Bota

Blinken dënon aktin terrorist palestinez pranë një sinagoge

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken mbërriti sot në Tel Aviv në një kohë kur dhuna mes Izraelit dhe palestinezëve…

Spyzone

Rrëfehet ish-shefi i Mossad, Yossi Cohen: Operacionet që mahnitën shërbimet inteligjente

Yossi Cohen jep detaje specifike të veprimeve të Mossad kundër programit bërthamor të Teheranit