Eksperti i Mossad dhe ish-spiunët: Planifikimi dhe sfidat në vrasjet e shënjestrave

Gazetari Ronen Bergman, ish-agjentët Victor Ostrovsky, Ram Ben-Barak i dhanë televizionit Izraelit, Channel 12, vështrimin teorik se si funksionojnë vrasjet, pas goditjes së shkencëtarit iranian Fakhrizadeh


Një ekspert kryesor në agjencinë e spiunazhit Mossad të Izraelit dhe dy veteranë të organizatës përshkruan se si “killerit” kryejnë vrasje të shënjestruara jashtë vendit në një raport televiziv të transmetuar të Premten.

Raporti nga Channel 12 i Izraelit u prezantua si një vështrim teorik se si funksionojnë vrasjet, si përgatiten operativët në terren dhe dilemat morale që mund të hasin dhe erdhi pas vrasjes së shkencëtarit kryesor bërthamor iranian Mohsen Fakhrizadeh javën e kaluar.

Fakhrizadeh, shkencëtari për të cilin u tha nga Izraeli dhe SHBA, se kryesonte programin mashtrues të armëve bërthamore të Iranit, u vra në një pritë të stilit ushtarak të Premten e kaluar në periferi të Teheranit. Sulmi thuhet se pa një kamion bombë që shpërtheu dhe njerëz të armatosur hapën zjarr ndaj Fakhrizadeh.

Irani ka akuzuar Izraelin për kryerjen e goditjes së 27 nëntorit dhe kërcënoi të hakmerret. Izraeli nuk i ka komentuar publikisht pretendimet se ishte përgjegjës.

Raporti përbëhej nga intervista me tre persona me njohuri të Mossad – gazetari Ronen Bergman dhe veteranët e agjencisë Victor Ostrovsky dhe Ram Ben-Barak. Channel 12 vuri në dukje se raporti u miratua nga censori ushtarak i Izraelit.

Bergman është një reporter izraelit i cili shkruan për “Yedioth Ahronoth” dhe “The New York Times” dhe është autori i “Ngrihu dhe Vrit i Pari: Historia e Fshehtë e Vrasjeve të Synuara të Izraelit”. Ben-Barak është një ish-zëvendës drejtor i Mossad dhe tani është një ligjvënës me partinë e opozitës Yesh Atid. Ostrovsky është një ish anëtar i Mossad i cili shkroi librin tregues të vitit 1990 mbi organizatën spiune “Me anë të mashtrimit”. Disa kritikë kanë vënë në dyshim saktësinë e llogarisë së tij.

Gazetari izraelit Ronen Bergman në një intervistë të transmetuar nga Channel 12, 4 dhjetor 2020. (Screenshot / Channel 12)

 

Të intervistuarit thanë se atentatet ishin operacione tepër komplekse, që kërkojnë koordinim të kujdesshëm, ndarje, planifikim dhe mbledhje të inteligjencës.

“Një atentat është një nga operacionet më të komplikuara që ekziston, sepse ju jeni duke përzier shumë elementë që nuk kanë aftësinë për të komunikuar me njëri-tjetrin”, tha Ostrovsky.

Ben-Barak tha se vrasjet janë “një mision shumë i komplikuar. Shtë një mision i komplikuar që kërkon koordinim midis forcave, logjistikës dhe kryesisht, kryesisht inteligjencës që mund t’i besoni ”.

Raporti i Channel 12 tha që goditja në Fakhrizadeh ishte një operacion shumë kompleks që me gjasë ishte planifikuar për muaj.

“Nëse deri në atë moment ata ishin duke mbledhur informacione mbi shënjestrën për çfarëdo arsye – terrori, ndërtimi i armëve bërthamore – tani ata duhet të përpilojnë një skedar krejtësisht të ndryshëm që u mundëson atyre të kryejnë goditjen. Për shembull, çfarë bën ai në rutinën e tij të përditshme, me kë është, a ka truproje, çfarë lloj makine drejton, i blinduar, jo i blinduar, “tha Bergman.

Ben-Barak dhe Ostrovsky thanë se njohuritë për operacionin do të ishin të kufizuara në sa më pak njerëz që të ishte e mundur, me Ben-Barak që tha se ka të ngjarë të përfshinte “disa qindra njerëz”.

Ish-zv.shefi i Mossad, Ram Ram-Barak në Knesset, 15 janar 2018. (Yonatan Sindel / Flash90)

 

“Është vetë operatori, i cili drejton sulmuesin ose sulmuesit. Më pas ka operativë në terren që po mbledhin informacione, por ata nuk e dinë për çfarë, “tha Ostrovsky. “Ju nuk doni një situatë ku dikush bie dhe pastaj të gjithë bien si domino”.

Ata thanë se planifikimi operacional mund të shkojë nga ditë në disa vjet, varësisht nga sa kompleks është operacioni.

“Atentatet që Mossad kreu ndër vite kërkuan një kohë të gjatë për t’u planifikuar dhe ato zakonisht bëheshin me një përpjekje të madhe për të siguruar që të mos kishte asnjë dëm kolateral,” tha Bergman.

Ai tha se vrasësit rrallë çojnë një shënjestër në një vend të caktuar për një goditje, por kryejnë një operacion ndërsa një shënjestër shkon për biznesin e tij. Fakhrizadeh u vra ndërsa po voziste në një rrugë jashtë qytetit Absard, afër Teheranit, një largim popullor për elitën iraniane.

“Ai merr një rrugë, bën gjëra, blen gjëra. [Drejtuesi Palestinez i Xhihadit Islamik] Fathi Shikaki, në Maltë, tetor 1995, ai shkoi në hotelin e tij, më pas shkoi për të blerë disa këmisha, u kthye në hotel dhe në kthim iu afrua një motoçiklist që e qëlloi atë, “tha Bergman .

Ben-Barak tha se, përndryshe, burrat mund të josheshin në pozitë përmes lajkave.

“Burrat kanë një tendencë të përgëzohen nga gratë. Edhe kur nuk ka asnjë korrelacion midis burrit dhe gruas që po flirton me të, ai kurrë nuk mendon se diçka nuk është në rregull. Ai gjithmonë do të ndihet i lajkatuar dhe do ta lejojë të ndodhë… dhe kur të keni nevojë, ju e përdorni këtë, ”tha Ben-Barak.

Ai tha se operativët nuk kanë detyrime për kryerjen e atentateve.

“Nuk mendoj se ekziston një dilemë morale kur ju bëni diçka në të cilën ju besoni, që mund të shpëtojë jetën e qytetarëve që ju, përmes pozicionit tuaj, keni për qëllim të mbroni”, tha Ben-Barak.

Bergman tha se vrasja e shkencëtarëve ishte më e dobët moralisht. Izraeli është akuzuar për një varg vrasjesh të shkencëtarëve iranianë midis 2010 dhe 2012. Ish-kreu i CIA-s, John Brennan, tha se Fakhrizadeh nuk ishte anëtar i një grupi të caktuar terrorist, dhe për këtë arsye nuk ishte një shënjestër e ligjshme. Fakhrizadeh ishte megjithatë një oficer në Trupat e Gardës Revolucionare Islamike të Iranit, i caktuar nga SH.B.A. si një organizatë terroriste.

“Një shkencëtar bërthamor është shumë më i ndërlikuar. Ai kurrë nuk vrau askënd. Nga ana tjetër, duhet të thuash se ai nuk ishte një screw vidë e vogël ’, ai është kreu i sistemit”, tha Bergman.

Victor Ostrovosky në një intervistë të Channel 12 të transmetuar në 4 Dhjetor 2020. (Screenshot / Channel 12)

 

Ostrovsky shtoi, “Të thuash nuk ka gjak në duar të një personi që ndërton procesin për krijimin e bombave atomike, ai ka potencialin për shumë gjak në duart e tij … ju jeni po aq i përgjegjshëm sa personi që shtyn [lëshimin ] butonin. ”

Kur u pyetën për vrasjen e Fakhrizadeh, të dy Bergman dhe Ben-Barak duartrokitën operacionin.

“Njerëzit që merren me gjëra të ndaluara duhet të dinë se mund të goditen gjithashtu,” tha Ben-Barak.

Berman shtoi se ish-shefi i Mossad Meir Dagan “gjithmonë fliste për rëndësinë e përdorimit të vrasjeve në shënjestër. Ai më tha ‘Ata thonë se të gjithë kanë një zëvendësim. Nuk jam aq i sigurt. A kishte Churchill një zëvendësim? A kishte Hitleri një? ‘”

Ai iu referua vrasjes së Imad Mugniyeh të Hezbollahut në Siri në 2008, duke thënë se asnjë nga katër zëvendësuesit e tij nuk ishte në gjendje të mbushte këpucët e tij.

Izraeli nuk ka komentuar zyrtarisht për akuzat që ka kryer vrasjen e Fakhrizadeh. Zyrtarët kanë paralajmëruar qytetarët izraelitë që udhëtojnë jashtë vendit se ata mund të jenë shënjestra të sulmeve terroriste iraniane pas vrasjes dhe paralajmëruan ish-shkencëtarët bërthamorë izraelitë që ata mund të ishin në mes të Iranit.

Burimi: The Times of Israel

Ambasadorja e Izraelit: S’ka paqe nëse qeveris Hamas!

Ambasadorja e Izraelit në Tiranë, Galit Peleg: Zgjidhja është krijimi i dy shteteve

Izrael

Fyejti Holokaustin, Izraeli shpall “non grata” presidentin e Brazilit

Kryeministri Benjamin Netanyahu i përshkroi fjalët e presidentit Luiz Inácio Lula da Silva si “të turpshme”.

Shqipëri

Dita e Holokaustit, Begaj: Krenar për vlerat e popullit shqiptar në mbrojtjen humanizmit

Roli i Shqipërisë për të shpëtuar hebrenjtë nga tmerret e holokaustit është i ditur botërisht

Kosove

Ceremoni solemne në Prishtinë, për Ditën Përkujtimore të Holokaustit

Marin pjesë Presidentja Osmani, kryeministri Kurti dhe ambasadorja e Izraelite në Kosovë, Tamar Ziv.

OPED

Populli ynë ka qenë dhe do të mbetet krah popullit hebre

Sot shënohet Dita e Përkujtimit të Holokaustit, ditë që përbashkon gjithë botën në kujtim të viktimave

Bota

Shuhet legjenda e diplomacisë amerikane, Henry Kissinger

Vdiq në moshën 100-vjeçare. Kissinger dominoi politikën e jashtme të SHBA në kulmin e Luftës së Ftohtë.

Spyzone

Ushtria e Izraelit rrethon komandën qëndrore të Hamasit

Marina gjithashtu kreu dhjetëra sulme përgjatë bregut të Gazës, duke ndihmuar forcat tokësore.