Bashkëpunim edhe në fushën e muzikës, ambasadori Canaj pret kompozitorin Wasserman

Ambasadori i Shqipërisë në Izrael, Dr. Bardhyl Canaj, priti në ambientet e ambasadës kompozitorin dhe drejtuesin e orkestrës së Konservatorit të Ramat Gan, Alex Wasserman.


Ambasadori i Shqipërisë në Izrael, Dr. Bardhyl Canaj, priti në ambientet e ambasadës kompozitorin dhe drejtuesin e orkestrës së Konservatorit të Ramat Gan, Alex Wasserman.

Wasserman është një nga figurat artistike të kompozicionit më të njohura në Izrael, me një karrierë të spikatur artistike dhe doktoraturë nga The Julliard School in New York.

“Por, Alex është i njohur për bashkëpunime artistike të organizuara në Tirane dhe Jeruzalem me pianisten e talentuar shqiptare Almira Emiri dhe artisten izraelite Sivan Rotem, ku kanë performuar vepra të kompozitorëve themelues të “Society for Jewish Folk Music”.
Bashkëpunimi i radhës, pritet të jetë në pranverë të vitit 2021, ku z. Wasserman planifikon një projekt artistik me Operan dhe Orkestren simpfonike shqiptare, në partnership me Almira Emiri”, shkruan ambasada shqiptare në një njoftim të sajin në rrjetet sociale.

Për aktivitetin e tij artistik Wasserman është dekoruar nga institucione të rëndësishme izraelite dhe botërore si Norfolk Chamber Music Festival Fellowship, Aspen Music Festifal, Albert Szirmai dhe Henrz Mancini fellowship.

Veprat e tij janë shfaqur në SHBA dhe shume koncertet janë mbajtur në Evropë. Aktualesh Alex wasserman është udhëheqësi artistik i Konservatorit të Ramat Gan, Tel Aviv.

Sot, në ambjentet e ambasadës patëm nderin dhe kënaqësinë të mirëpresim kompozitorin dhe drejtuesin e orkestrës së…

Posted by Ambasada Izrael on Monday, December 7, 2020

IZRAEL

Shpresë nga Izraeli, vaksinimi jep efekt: Zvogëlohet me 50% transmetueshmëria e virusit

Një “rreze shprese” nga Izraeli! Vendi është bërë model sa i përket shpejtësisë së vaksinimeve në të gjithë botën. Duket…

SHQIPËRI

Akademia e Shkencave e Shqipërisë miraton Përkufizimin Universal të Antisemitizmit

Institucioni ka promovuar historikisht studimin e Holokaustit dhe mësimet e tij; si i tillë, miratimi i përkufizimit të punës së…

KOSOVA

Ka studiuar në Izrael, Qëndrim Shkodra, fitues i çmimit “Ekonomistë të Rinj” nga Banka Qendrore e Kosovës

Në konferencën e fundvitit të mbajtur nga Banka Qendrore e Kosovës (BQK), Guvernatori Fehmi Mehmeti ndau edhe çmimin për “Ekonomistë…

INTERVISTA

Ambasadori i Izraelit, Noah Gal Gendler: Ja përfitimet e Shqipërisë nga Forumi i Antisemitizmit!

Rezoluta per Anti-semitizmin, flet për televizionin informativ Fax News, Ambasadori Izraelit ne Shqiperi, Noah Gal Gendler

MILIARDERËT

Sheldon Adelson: Luftëtari

Në një jetë mahnitëse që zgjati gati nëntë dekada, Sheldon Adelson u ngrit nga varfëria e epokës së depresionit për…

Rezultati në pak sekonda, Izraeli zbulon testin e Covid përmes pështymës

Një test i pështymës i zhvilluar rishtazi nga qendra më e madhe mjekësore e Izraelit synon të përcaktojë në më…

SPYZONE

150 milionë euro kontratë, Izraeli furnizon Sllovakinë me sisteme moderne radarësh

Izraeli do të dorëzojë 17 sisteme radarësh të prodhuara nga Israel Aerospace Industries (IAI), tek Ministria Sllovake e Mbrojtjes në…