Britania dhe Izraeli nënshkruajnë marrëveshje bashkëpunimi ushtarak

Udhëheqësit ushtarakë britanikë dhe izraelitë kanë nënshkruar një marrëveshje të përbashkët për të forcuar bashkëpunimin e tyre në një numër fushash


Udhëheqësit ushtarakë britanikë dhe izraelitë kanë nënshkruar një marrëveshje të përbashkët për të forcuar bashkëpunimin e tyre në një numër fushash, në një lëvizje të njoftuar nga diplomatët.

Pjesa më e madhe e detajeve të marrëveshjes janë klasifikuar, por besohet se mbulon fusha të luftës si detare, tokë, ajër, hapësirë ​​dhe luftë kibernetike dhe elektromagnetike.

Ambasadori i Mbretërisë së Bashkuar në Izrael, Neil Wigan, tha se ishte “i kënaqur” kur njoftoi se Shefi i Mbrojtjes Britanik Gjenerali Sir Nicholas Carter dhe Shefi i Shtabit i IDF Gjeneral Lejtnant Aviv Kochavi, kishte rënë dakord të “thellonte më tej bashkëpunimin tonë ushtarak”.

Ushtria Britanike tashmë vendos dronë izraelitë në teatrot e luftës dhe vitin e kaluar një zyrtar i lartë i MB tha se të dy vendet kishin një “partneritet të shkallës së parë” mbi sigurinë kibernetike.

Analistët dyshojnë se një forcë shtytëse pas njoftimit të kësaj jave është dëshira e Mbretërisë së Bashkuar për të kaluar në një ushtri dixhitale, potencialisht duke përdorur platforma të dizajnuara nga Izraeli.

Në tetor u raportua se britanikëve u ishte dhënë hyrja në selinë e lëvizshme Rhino të Izraelit, e krijuar nga Elbit Systems, e cila përdor teknologji të përparuar dixhitale për të lidhur komandantët dhe njësitë në terren.

Ushtria Britanike tha se sistemi ndihmon “të zvogëlojë madhësinë e shtabit, e bën atë më pak të prekshëm dhe mund të marrë dhe komunikojë vendime më shpejt”.

Një grup ekspertësh Mbretëri e Bashkuar-Izrael, BICOM, tha: “Bashkëpunimi ushtarak është rritur në dekadën e fundit me marrëdhëniet që shihen si të dobishme për të dyja palët. Të dy ushtritë ndajnë një angazhim për të përmirësuar dhe integruar aftësitë e tyre shumëplanësh”.

IZRAEL

Në prag të Ditës së Pavarësisë, popullsia e Izraelit arrin në 9.3 milionë

Që nga Dita e Pavarësisë së vitit të kaluar, 167,000 foshnja lindën, 50,000 njerëz vdiqën dhe 16,300 emigruan në vend,…

SHQIPËRI

Canaj takon avokatin Bressel: Konsulencë ligjore izraelite për markat dhe pronësinë intelektuale në Shqipëri

Ambasadori i Shqipërisë në Izrael, Dr. Bardhyl Canaj u takua me avokatin e njohur izraelit, Dr. Eyal Bresel, themeluesin dhe…

KOSOVA

Ministrja e Jashtme e Kosovës, Donika Gërvalla: Ambasada në Jerusalem, punë e kryer!

Ministrja e Punëve të Jashtme e Kosovës, Donika Gërvalla: Nuk do t’i hymë aventurave diplomatike për të rikthyer në shqyrtim…

INTERVISTA

Ambasadori Gendler: Izraeli i gatshëm të ndihmojë Shqipërinë në procesin e vaksinimit

Në një intervistë për MCN, ambasadori Izraelit në Shqipëri Noah Gal Gendler u ndal edhe tek çështjet e politikës së…

MILIARDERËT

Themeluesit hebrenj të Google shtuan 14 miliardë dollarë në vetëm 24 orë

Larry Page dhe Sergey Brin, bashkëthemelues të Google, e bënë veten 14 miliard dollarë më të pasur në më pak…

Rezultati në pak sekonda, Izraeli zbulon testin e Covid përmes pështymës

Një test i pështymës i zhvilluar rishtazi nga qendra më e madhe mjekësore e Izraelit synon të përcaktojë në më…

SPYZONE

Shërbimet inteligjente perëndimore: Mossad pas sulmit në impiantin bërthamor të Iranit

Burimet e inteligjencës perëndimore i thanë medias hebraike se agjencia izraelite e spiunazhit përgjegjëse për ndërprerjen e energjisë në Natanz;…