Pse Holokausti është unik për popullin hebre

Holokausti është një ngjarje unike historike. Mbi të gjitha, flasim për vrasjen brutale të gjashtë milionë burrave, grave dhe fëmijëve të pafajshëm, të cilët u masakruan për krimin e lindjes nga raca hebreje.


Nga Rachel Avraham

Dijetari e famshme e Holokaustit Elie Wiesel dikur deklaroi, “Universi i kampeve të përqendrimit sipas modelit të tij qëndron, nëse jo përtej historisë. Fjalori i tij i përket vetëm atij”. Ashtu si shumica e të rinjve hebrenj, unë u rrita në hijen e Holokaustit, gjithmonë duke dëgjuar për vuajtjet brutale që nazistët i imponuan popullit hebre nga të moshuarit që më rrethuan. Babai im lindi në 1939 dhe e kujtoi atë që ndodhi atëherë shumë mirë, sikur të ishte dje, pasi të afërmit tanë u larguan nga Gjermania naziste dhe na treguan se çfarë ndodhi me mbërritjen e tyre në Amerikë.

Për këtë arsye, unë besoj se Holokausti është një ngjarje unike historike dhe gjithmonë zemërohem tepër kur njerëzit përpiqen të banalizojnë brutalitetin e Holokaustit duke i kthyer ngjarjet e tjera historike në një “holokaust”. Jo, më vjen keq. Ekziston vetëm një Holokaust dhe ai u krye kundër popullit hebre, dhe askujt tjetër. Niveli i brutalitetit nazist ishte aq i tmerrshëm sa nuk ka asnjë paralele në historinë njerëzore.

Mbi të gjitha, ne po flasim për vrasjen brutale të gjashtë milionë burrave, grave dhe fëmijëve të pafajshëm, të cilët u masakruan për krimin e lindjes nga raca hebreje. Ata ishin qytetarë që i bindeshin ligjit, të cilët nuk bënë asnjë krim dhe nuk po rebeloheshin kundër shtetit të tyre. Ata thjesht kishin lindur nga një racë e gabuar dhe ky ishte shkaku që i caktoi ata për shfarosje. Ndërsa hebrenjtë gjatë Inkuizicionit Spanjoll mund t’i shpëtonin vdekjes përmes konvertimit, nën sundimin nazist, ky opsion ishte i mbyllur për ta. Në fakt, edhe fakti që kishte një gjysh e hebre hebre ishte e mjaftueshme nën sundimin nazist për të caktuar një që do të there.

Gjatë gjithë historisë së njerëzimit, nuk kishte asnjë gjenocid tjetër që ishte mizor në këtë nivel. Po, Gjenocidi i Ruandës ishte gjithashtu shumë mizor dhe barbar, ashtu si ajo që kolonistët amerikanë u bënë amerikanëve vendas dhe ajo që ISIS bëri me եզidët dhe të krishterët. Unë kam shumë simpati për viktimat e këtyre gjenocideve të tmerrshme. Sidoqoftë, ende nuk ishte Holokaust. Duhet të theksohet se është absolutisht e ndaluar të quhet çdo ngjarje tjetër historike “një holokaust”. Asnjë individ që respekton veten nuk duhet ta bëjë atë. Megjithatë, për fat të keq, në kohët e fundit, ka nga ata që ndotin shenjtërinë e kujtesës së Holokaustit dhe i kthejnë ngjarjet e tjera historike në një holokaust.

Në kohët e fundit, një artikull u botua në The National Interest që argumentonte sa vijon në lidhje me mbështetjen e Izraelit për Azerbajxhanin gjatë Luftës së Dytë të Karabakut: “Shumë Armenë – dhe vëzhgues të zakonshëm të jashtëm – përqendrohen në argumentin moral: Viktimat e një Holokausti jo vetëm duke mbyllur një sy drejt, por edhe shitjes së armëve për autorët e mundshëm të një tjetri “.

Argumente të tilla janë një fyerje e hapur për popullin hebre. Disa mund ta quajnë edhe antisemit. Ajo që ndodhi gjatë Luftës së Dytë të Karabakut nuk ishte aspak një “holokaust i mundshëm”. Mbi të gjitha, armenët nuk ishin të mbushur si sardele në trena, as flokët e tyre nuk ishin të qethur dhe as numrat nuk ishin gdhendur në trupat e tyre. Askush nuk i shndërroi pjesët e trupit armenë në sapun. Në fakt, vrasja e civilëve armenë nuk ishte as objektivi strategjik i qeverisë Azerbajxhanase. Përkundrazi, ata thjesht kërkuan të rimarrin tokat.

Ndërsa perandoria Ruse avulloi në 1918, Armenët që mbetën në territorin Azerbajxhan shfrytëzuan vakumin e pushtetit të lënë pas dhe masakruan dhjetëra mijëra burra, gra dhe fëmijë Azerbajxhanas në qytetin Guba. Numri i saktë nuk dihet, por 60,000 është minimumi që besohet të theret nga militantët armenë.

Ka ardhur koha që njerëzit të ndalojnë përdhosjen e kujtimit të Holokaustit. Njerëzit tanë kanë vuajtur mjaftueshëm dhe nuk duhet të tolerojnë një mosrespektim kaq të dukshëm antisemitik. Gjashtë milion hebrenj nuk u zhdukën gjatë Holokaustit, thjesht kaq dekada më vonë, komentuesit mund të shndërronin vuajtjet e rregullta të luftës në një “holokaust të mundshëm” në një përpjekje të ndyrë për të shpifur shtetin e Izraelit për përpjekjen për të promovuar marrëdhënie miqësore me një vend të moderuar mysliman, i cili është sytë dhe veshët tanë në Teheran. Çdo qenie njerëzore e denjë duhet të respektojë kujtimin e Holokaustit në librat e historisë dhe të refuzojë të marrë pjesë në një propagandë të tillë.


Rachel Avraham është një analiste politike që punon për Safadi Center for International Diplomacy, Research, Public Relations and Human Rights. Ajo është autore e “Gratë dhe Xhihadi: Debatimi i Bombave Vetëvrasëse të Grave Palestineze në Mediat Amerikane, Izraelite dhe Arabe”.

Burimi: Israel Hayom

 

Lexo më shumë nga...

IZRAEL

Shpresë nga Izraeli, vaksinimi jep efekt: Zvogëlohet me 50% transmetueshmëria e virusit

Një “rreze shprese” nga Izraeli! Vendi është bërë model sa i përket shpejtësisë së vaksinimeve në të gjithë botën. Duket…

SHQIPËRI

Akademia e Shkencave e Shqipërisë miraton Përkufizimin Universal të Antisemitizmit

Institucioni ka promovuar historikisht studimin e Holokaustit dhe mësimet e tij; si i tillë, miratimi i përkufizimit të punës së…

KOSOVA

Ka studiuar në Izrael, Qëndrim Shkodra, fitues i çmimit “Ekonomistë të Rinj” nga Banka Qendrore e Kosovës

Në konferencën e fundvitit të mbajtur nga Banka Qendrore e Kosovës (BQK), Guvernatori Fehmi Mehmeti ndau edhe çmimin për “Ekonomistë…

INTERVISTA

Ambasadori i Izraelit, Noah Gal Gendler: Ja përfitimet e Shqipërisë nga Forumi i Antisemitizmit!

Rezoluta per Anti-semitizmin, flet për televizionin informativ Fax News, Ambasadori Izraelit ne Shqiperi, Noah Gal Gendler

MILIARDERËT

Sheldon Adelson: Luftëtari

Në një jetë mahnitëse që zgjati gati nëntë dekada, Sheldon Adelson u ngrit nga varfëria e epokës së depresionit për…

Rezultati në pak sekonda, Izraeli zbulon testin e Covid përmes pështymës

Një test i pështymës i zhvilluar rishtazi nga qendra më e madhe mjekësore e Izraelit synon të përcaktojë në më…

SPYZONE

150 milionë euro kontratë, Izraeli furnizon Sllovakinë me sisteme moderne radarësh

Izraeli do të dorëzojë 17 sisteme radarësh të prodhuara nga Israel Aerospace Industries (IAI), tek Ministria Sllovake e Mbrojtjes në…