200 mln dollarë kontratë, Izraeli furnizon me armë të avancuara vendin aziatik

Marrëveshja prej 200 milion dollarësh përfshin municione autonome SPICE ajër-tokë dhe raketa të drejtuara Spike, të cilat janë të dyja të provuara në luftime


Israel’s Rafael Advanced Defense Systems njoftoi e i është dhënë një kontratë prej 200 milionë dollarësh, për të furnizuar një vend aziatik të paidentifikuar me municione ajrore në tokë SPICE 2000, raketa të drejtuara anti-tank Spike dhe sisteme të përparuara radiosh taktike.

Familja SPICE e sistemeve të municionit të pavarur, autonom, ajër në tokë godasin objektivat me saktësi të saktë dhe në vëllime të larta sulmi, në mënyrë të pavarur nga lundrimi GPS, bazuar në algoritmet autonome të inteligjencës artificiale që përputhen me skenën elektro-optike. Familja SPICE, operacionale dhe luftarake e provuar nga Forcat Ajrore Izraelite dhe përdoruesit e tjerë në të gjithë botën, përfshin SPICE-250, SPICE-1000 dhe variante të tjera SPICE, me diapazone deri në 100 km, sipas Rafael.

Familja Spike përbëhet nga pesë variante (SR, MR, LR2, ER2 dhe NLOS) të raketave elektro-optike, me shumë qëllime, me shumë platforma, me diapazon deri në 32 km dhe aftësi zjarri dhe azhurnimi. Raketat janë shitur në 35 vende, duke përfshirë 19 kombe të NATO-s, me mbi 33,000 raketa të furnizuar tashmë dhe më shumë se 6,000 të shtënë në prova dhe në luftime. Raketat Spike janë integruar në 45 platforma të ndryshme automjetesh, helikopterësh dhe detare, tha Rafael.

Kontrata e re u tha gjithashtu të përfshinte sistemin e Rafael’s Bnet, një familje e Advanced Radio Broadband IP MANET (Mobile Ad-hoc NETwork) Softuer të përcaktuar për operacione taktike, duke mbështetur nevojat moderne të fushës së betejës me shpejtësi të lartë, vonesë të ulët, lidhje të besueshme për të dhëna, zë dhe video gjatë lëvizjes.

IZRAEL

Izraeli refuzon ofertën për armëpushim nga Hamasi, intesifikohen sulmet ndaj Gazës

Kryeministri i Izraelit informon kabinetin e sigurisë se ai ka hedhur poshtë propozimin për armëpushim në 'bazë të ndërsjellë' të…

SHQIPËRI

Ambasadori i Izraelit dhe Kryegjyshi Botëror i Bektashinjve shtrojnë Iftar në Tiranë

Kryegjyshi Botëror i Bektashinjve, Edmond Brahimaj dhe Ambasadori i Izraelit në Shqipërim Noah Gendler kanë organizuar një iftar për mbrëmjen…

KOSOVA

Dr. Sylë Ukshini: Dy paralele nëpër në histori: Kosova dhe Izraeli

Kosova dhe Izraeli jane shume larg njera nga tjera, por ne historine e popujve te ketyre dy vendeve ka shume…

INTERVISTA

Ambasadori Gendler: Izraeli i gatshëm të ndihmojë Shqipërinë në procesin e vaksinimit

Në një intervistë për MCN, ambasadori Izraelit në Shqipëri Noah Gal Gendler u ndal edhe tek çështjet e politikës së…

MILIARDERËT

Themeluesit hebrenj të Google shtuan 14 miliardë dollarë në vetëm 24 orë

Larry Page dhe Sergey Brin, bashkëthemelues të Google, e bënë veten 14 miliard dollarë më të pasur në më pak…

Rezultati në pak sekonda, Izraeli zbulon testin e Covid përmes pështymës

Një test i pështymës i zhvilluar rishtazi nga qendra më e madhe mjekësore e Izraelit synon të përcaktojë në më…

SPYZONE

Izraeli fillon stërvitjen ushtarake më të madhe në historinë e tij

Forcat e Mbrojtjes së Izraelit filluan një stërvitje lufte njëmujore të Dielën - më e madhja në historinë e saj…