Udhëheqësit europianë telefonojnë Netanyahun, vlerësojnë Izraelin për vaksinimin

Udhëheqësit austriakë, danezë, qipriotë i telefonojnë Netanyahut për të diskutuar bashkëpunimin


Kancelari i Austrisë, Kryeministri i Danimarkës, Presidenti i Qipros dhe udhëheqës të tjerë Evropianë kanë telefonuar në ditët e fundit Kryeministrin e Izraelit Benjamin Netanyahu për ta uruar atë për suksesin e vaksinimit në shtetin hebre, tha zyra e Netanyahut në një njoftim për shtyp të premten.

Netanyahu foli këtë javë me kancelarin austriak Sebastian Kurz, i cili vlerësoi përhapjen e Izraelit të vaksinës së koronavirusit; të dy udhëheqësit diskutuan gjithashtu bashkëpunimin midis Izraelit dhe Austrisë në luftën kundër virusit.

Netanyahu gjithashtu foli me kryeministrin danez Mette Frederiksen rreth mënyrave për të luftuar pandeminë, veçanërisht pas shfaqjes së mutacioneve të ndryshme të virusit.

Frederiksen tregoi një interes të madh për vaksinimin e lavdëruar të Izraelit, duke thënë se ajo kërkonte “të merrte mësime” prej saj.

Të dy ranë dakord për të thelluar bashkëpunimin profesional midis dy vendeve.

Sipas deklaratës, Netanyahu kishte një diskutim të ngjashëm me Presidentin Qipriot Nikos Anastasiadis.

IZRAEL

Të gjithë hebrenjtë që Joe Biden u ka dhënë rolin kryesor në administratën e tij

Këtu keni një përmbledhje të emrave hebrenj që duhet të dini kur fillon administrata e Bajdenit

SHQIPËRI

Akademia e Shkencave e Shqipërisë miraton Përkufizimin Universal të Antisemitizmit

Institucioni ka promovuar historikisht studimin e Holokaustit dhe mësimet e tij; si i tillë, miratimi i përkufizimit të punës së…

KOSOVA

Ka studiuar në Izrael, Qëndrim Shkodra, fitues i çmimit “Ekonomistë të Rinj” nga Banka Qendrore e Kosovës

Në konferencën e fundvitit të mbajtur nga Banka Qendrore e Kosovës (BQK), Guvernatori Fehmi Mehmeti ndau edhe çmimin për “Ekonomistë…

INTERVISTA

Ambasadori i Izraelit, Noah Gal Gendler: Ja përfitimet e Shqipërisë nga Forumi i Antisemitizmit!

Rezoluta per Anti-semitizmin, flet për televizionin informativ Fax News, Ambasadori Izraelit ne Shqiperi, Noah Gal Gendler

MILIARDERËT

Sheldon Adelson: Luftëtari

Në një jetë mahnitëse që zgjati gati nëntë dekada, Sheldon Adelson u ngrit nga varfëria e epokës së depresionit për…

Rezultati në pak sekonda, Izraeli zbulon testin e Covid përmes pështymës

Një test i pështymës i zhvilluar rishtazi nga qendra më e madhe mjekësore e Izraelit synon të përcaktojë në më…

SPYZONE

Ndërsa Trump u largua, fokusi është historia e plotë e Mossad mbi normalizimin

Momentet kryesore me Arabinë Saudite, Emiratet e Bashkuara Arabe në 2017 dhe 2019 çuan në marrëveshjet e vitit të kaluar