Dr. Miriam Adelson: Lamtumirë, i dashuri im Sheldon Adelson!

Miliarderi dhe filantropisti i njohur amerikano-hebre Sheldon Adelson ndërroi jetë në moshën 87-vjeçare. Dr. Miriam Adelson është bashkëshortja e tij, njëherësh edhe pronare e gazetës “Israel Hayom”.


Nga Dr. Miriam Adelson

Është e shoqërua me një dhimbje të padurueshme që unë të bëj të ditur vdekjen e burrit tim, Sheldon, nga ndërlikimet nga një sëmundje e gjatë.

Sheldon ishte dashuria e jetës time. Ai ishte partneri im në romancë, filantropi, aktivizëm politik dhe ndërmarrje. Ai ishte shpirti im i dashur.

Për mua – si për fëmijët e tij, nipërit e mbesat, dhe legjionet e tij të miqve dhe admiruesve, punonjësve dhe kolegëve – ai është krejtësisht i pazëvendësueshëm.

Është shkruar dhe thënë shumë rreth asaj se si Sheldon, djali i emigrantëve të varfër, u ngrit në majën e suksesit të biznesit mbi forcën e grintës dhe gjenialitetit, frymëzimin dhe integritetin. E tij ishte një histori e sipërmarrjes amerikane. Kur Sheldon nisi një sipërmarrje të re, e gjithë bota e pa me pritje.

Në aventurën tonë mahnitëse 32-vjeçare së bashku, unë pata fatin të dëshmoj bukurinë e anës private të Sheldon.

Ai ishte një patriot amerikan: një veteran i Ushtrisë Amerikane që u dha bujarisht luftëtarëve të plagosur dhe, kudo që të mundte, shikonte përparimin e këtyre Shteteve të Bashkuara të mëdha. Ai ishte krenari i hebrenjve, i cili pa në shtetin e Izraelit jo vetëm realizimin e një premtimi historik për një popull unik dhe të merituar, por edhe një dhuratë nga i Plotfuqishmi për të gjithë njerëzimin.

Dhe Sheldon ishte i sjellshëm. Ai dha me lehtësi pasurinë e tij për kauza bamirësie që fjalë për fjalë mund të jenë të panumërta, pasi ai nuk priste asnjë meritë dhe shpesh preferonte anonimitetin. Edhe pse blof në ndërtim dhe në të folur – dhe, në dy dekadat e fundit, i rrethuar nga një sëmundje e dhimbshme – Sheldon ishte gjithmonë i ndjeshëm ndaj nevojave të të tjerëve.

Vizitoni ndonjë nga hotelet tona dhe menjëherë do të vini re tavanet jashtëzakonisht të larta, të dizenjuara në mënyrë të hollë nga Sheldon në një sakrificë të hapësirës me kate fitimprurëse. Ai donte që të gjithë mysafirët tanë – pa marrë parasysh mjetet e tyre – të ndiheshin si mbretër, të merrnin frymë të lirë në qetësi të mrekullueshme. Kur goditi kriza COVID-19 dhe ato hotele u errësuan, ai këmbënguli që dhjetëra mijëra Anëtarët tanë të Ekipit të vazhdojnë të marrin pagat dhe sigurimet mjekësore.

Secili prej atyre njerëzve, dhe miliona përfitues të tjerë të Sheldonit, janë dëshmitë e tij.

Por ai shkoi përtej përmirësimit të jetës së individëve: Ai hartoi rrjedhën e kombeve. Disa nga ndryshimet historike që ai ndihmoi të kryheshin – në Shtetet e Bashkuara, Izrael dhe gjetkë – janë të njohura publikisht. Të tjerët nuk janë. Për Sheldon, njohja e rolit të tij të domosdoshëm ishte e parëndësishme. Ajo që vlente ishte që të bëhej e mira. Ai u kujdes për ngritjen në këmbë për atë që ishte e drejtë, edhe nëse kjo do të thoshte të qëndroje vetëm. Fundi i ditës së tij ideale ishte në shoqërinë e familjes dhe miqve, jo të burrave të shtetit ose të famshëm.

Unë dhe Sheldoni u rritëm në brigjet: ai në Boston, unë në Haifa. Së bashku lundruam përtej oqeaneve, shtyam prapa Delta e Lumit Pearl për të ndihmuar zhvillimin e së ardhmes së Makaos, rikrijuam kanalet e lagunës së Venecias në Las Vegas. Për mua, Sheldoni kishte fuqi dhe thellësi dhe mister si deti. Përkushtimi i tij më preku si valë, duke më ngritur lart dhe përmes sfidave personale dhe profesionale.

Dhe tani ai është zhdukur. Ujërat mbështetës janë zhdukur drejt qiellit. Mbetet vetëm një det i gjerë dhe i thatë. Humbja është kolosale.

Lamtumirë, i dashur im, dashuria ime e vërtetë. Pasi keni fituar dhe dhënë kaq shumë, ju e keni fituar këtë pushim.

Burimi: Israel Hayom

IZRAEL

Të gjithë hebrenjtë që Joe Biden u ka dhënë rolin kryesor në administratën e tij

Këtu keni një përmbledhje të emrave hebrenj që duhet të dini kur fillon administrata e Bajdenit

SHQIPËRI

Akademia e Shkencave e Shqipërisë miraton Përkufizimin Universal të Antisemitizmit

Institucioni ka promovuar historikisht studimin e Holokaustit dhe mësimet e tij; si i tillë, miratimi i përkufizimit të punës së…

KOSOVA

Ka studiuar në Izrael, Qëndrim Shkodra, fitues i çmimit “Ekonomistë të Rinj” nga Banka Qendrore e Kosovës

Në konferencën e fundvitit të mbajtur nga Banka Qendrore e Kosovës (BQK), Guvernatori Fehmi Mehmeti ndau edhe çmimin për “Ekonomistë…

INTERVISTA

Ambasadori i Izraelit, Noah Gal Gendler: Ja përfitimet e Shqipërisë nga Forumi i Antisemitizmit!

Rezoluta per Anti-semitizmin, flet për televizionin informativ Fax News, Ambasadori Izraelit ne Shqiperi, Noah Gal Gendler

MILIARDERËT

Sheldon Adelson: Luftëtari

Në një jetë mahnitëse që zgjati gati nëntë dekada, Sheldon Adelson u ngrit nga varfëria e epokës së depresionit për…

Rezultati në pak sekonda, Izraeli zbulon testin e Covid përmes pështymës

Një test i pështymës i zhvilluar rishtazi nga qendra më e madhe mjekësore e Izraelit synon të përcaktojë në më…

SPYZONE

Ndërsa Trump u largua, fokusi është historia e plotë e Mossad mbi normalizimin

Momentet kryesore me Arabinë Saudite, Emiratet e Bashkuara Arabe në 2017 dhe 2019 çuan në marrëveshjet e vitit të kaluar