150 milionë euro kontratë, Izraeli furnizon Sllovakinë me sisteme moderne radarësh

Izraeli do të dorëzojë 17 sisteme radarësh të prodhuara nga Israel Aerospace Industries (IAI), tek Ministria Sllovake e Mbrojtjes në një marrëveshje që arrin në afërsisht 150 milionë euro


Izraeli do të dorëzojë 17 sisteme radarësh të prodhuara nga Israel Aerospace Industries (IAI), tek Ministria Sllovake e Mbrojtjes në një marrëveshje që arrin në afërsisht 150 milionë euro, tha Ministria e Mbrojtjes të Enjten.

Ministria tha në një deklaratë se qeveria Sllovake miratoi rekomandimin e bërë nga Ministria e saj e Mbrojtjes për të prokuruar sistemet e radarëve, të prodhuara nga IAI.

Marrëveshja, e udhëhequr nga Drejtoria e Bashkëpunimit Ndërkombëtar të Mbrojtjes (SIBAT), në Ministrinë e Mbrojtjes, përfshin transferimin e teknologjisë dhe njohurive nga Izraeli në Sllovaki, si dhe bashkëpunimin industrial.

Komponentët e radarit do të prodhohen në bashkëpunim me industritë e mbrojtjes në Sllovaki, nën drejtimin profesional të IAI dhe Ministrisë së Mbrojtjes, tha deklarata.

Sistemet e radarëve izraelitë do të jenë të ndërveprueshme me mekanizmat mbrojtës të NATO-s. Në vitet e fundit, sisteme të ngjashme janë përfshirë në sistemet e komandimit dhe kontrollit të vendeve shtesë në aleancën e NATO-s.

Radari anije MMR i prodhuar nga filiali i IAI, sistemet ELTA, është i dëshmuar nga luftimi dhe ka përvojë të gjerë operacionale në Izrael dhe në të gjithë botën.

Radari zbulon kërcënimet në ajër, i klasifikon ato, llogarit nivelin e kërcënimit të tyre dhe siguron të dhëna thelbësore që u mundëson sistemeve të neutralizojnë kërcënime të shumta në të njëjtën kohë.

Ministri i Mbrojtjes Benny Gantz tha në përgjigje: “Siç i thashë ministrit sllovak të mbrojtjes gjatë diskutimit tonë, industria e mbrojtjes së Izraelit është në krye të teknologjisë dhe zhvillimit global dhe prodhon aftësi të shkëlqyera operacionale dhe ushtarake.

“Unë i përgëzoj punonjësit e Ministrisë së Mbrojtjes së Izraelit dhe IAI për një arritje tjetër të rëndësishme, e cila reflekton aftësitë e shkëlqyera të industrisë së mbrojtjes së Izraelit, si dhe forcimin e marrëdhënieve dhe bashkëpunimit të Izraelit me vendet e NATO-s”, tha ai.

Iris Matathia: Shqipëria dhe Izraeli janë dy dashuritë e mia të përjetshme!

“Origjina ime është një përzierje e bukur dhe e veçantë besoj. Unë jam shqiptare, sepse vendlindja ime është Shqipëria, jam…

Izrael

Izraeli ndan një milion vaksina kundër koronavirusit për Autoritetin Palestinez

Izraeli do të ndajë të paktën një milion doza të vaksinave kundër koronavirusit për Autoritetin Palestinez, në kuadër të marrëveshjes…

Shqipëri

Iris Matathia: Shqipëria dhe Izraeli janë dy dashuritë e mia të përjetshme!

“Origjina ime është një përzierje e bukur dhe e veçantë besoj. Unë jam shqiptare, sepse vendlindja ime është Shqipëria, jam…

Kosove

“Smart Cities”, Ines Demiri bisedime me Universitetin Bar-Ilan: Sjellim teknologjinë izraelite në Kosovë!

Ambasadorja e Kosovës në Izrael, Ines Demiri, zhvilloi një vizitë në Universitetin Bar-Ilan, në Ramat Gan, Izrael.

OPED

A po e humb Izraeli luftën kundër antisemitizmit global?

Ndërsa vendet si Shqipëria kanë një histori të njohur të strehimit për Popullin Hebre gjatë Luftës së Dytë Botërore. Deri…

Bota

Biden uron Bennett: SHBA dhe Izraeli miq të përjetshëm!

Presidenti i SHBA-ve, Joe Biden, përgëzon Kryeministrin Naftali Bennett dhe thotë se ai mezi pret që të punojë me të.

Spyzone

Rrëfehet ish-shefi i Mossad, detajet e panjohura të operacioneve që mahnitën shërbimet inteligjente

Ditë pasi dha dorëheqjen, Yossi Cohen jep detaje specifike të veprimeve të Mossad kundër programit bërthamor të Teheranit, rolin e…