Izraeli do ta çojë botën përsëri në normalitet

Ndërsa fushata e vaksinimit vazhdon të thyejë rekorde botërore, ne duhet të bëjmë më të mirën për të mbrojtur veten dhe për të ndjekur rregullat e bllokimit.


Nga Prof. Arnon Ofek

Ne dëgjojmë termin “mutacion i koronavirusit” gjithnjë e më shpesh kohët e fundit, dhe kjo e bën njeriun të pyesë se si ndikon në shkallën e infeksionit dhe efektivitetin e vaksinave.

Viruset ndryshojnë materialin e tyre gjenetik si një mënyrë për të “trajtuar” përgjigjen imune të trupit, si natyrore ashtu edhe atë të marrë pas vaksinimit. Në rast të koronavirusit, këto ndryshime quhen mutacione.

Disa mutacione vrasin virusin, dhe disa rrisin aftësinë e tij për të shkaktuar sëmundje dhe për t’iu shmangur përgjigjes imune. Më shumë se 2,000 mutacione të koronavirusit janë identifikuar deri më tani.

Tipi britanik i koronavirusit përmban 17 ndryshime gjenetike të cilat i japin mutacionit një aftësi 70% më të lartë të infeksionit. Kjo është arsyeja prapa rritjes së nivelit të infeksionit në Angli, dhe ka shumë të ngjarë edhe arsyeja pse rastet janë ngritur në qiell edhe në Izrael.

Sidoqoftë, lloji britanik nuk shkakton një sëmundje më të rëndë koronavirus, dhe të dy Pfizer dhe Moderna kanë zbuluar se vaksinat e tyre janë efektive kundër mutacionit britanik.

Sa i përket llojit të Afrikës së Jugut, supozimi është se këto vaksina sigurojnë të paktën një mbrojtje të pjesshme kundër tij, por nevojiten më shumë kërkime për të vërtetuar efektivitetin e tyre.

Avantazhi i madh i vaksinave Pfizer dhe Moderna është aftësia e tyre për t’u përshtatur shpejt me çdo mutacion ose ndryshim gjenetik dhe për të krijuar një imunizim që çon në një përgjigje optimale imune.

Fushata e vaksinimit të Izraelit vazhdon të thyejë rekorde botërore. Brenda tre javëve të para të operacionit, më shumë se 20% e të gjithë popullsisë morën dozën e parë të inokulimit. Shkalla e vaksinimit midis izraelitëve mbi moshën 60 vjeç është një dajak 73%.

Brenda katër javësh pas vaksinimit, ajo arrin një normë mbrojtjeje prej 95%. Pesë për qind që do të infektohen, do të përjetojnë vetëm simptoma të lehta. Të dhënat paraprake nga Qendra Mjekësore Sheba dhe HMO tregojnë se vetëm dy javë pas marrjes së dy dozave të para të vaksinës, numri i të infektuarve u ul me 60%. Brenda tre me siguri mund të pritet një rënie e ndjeshme e numrit të pacientëve në gjendje kritike.

Në ndërkohë, ne duhet të bëjmë më të mirën për të ndjekur rregullat e bllokimit, me shpresë se kjo do të jetë bllokimi i fundit i Izraelit. Tani, edhe më shumë se kurrë, ne duhet të bëjmë gjithçka që kemi në fuqinë tonë për të parandaluar rritjen e numrit të pacientëve në gjendje kritike dhe në ventilator. Dëmton aftësinë e spitalit për të siguruar kujdes të shkëlqyeshëm për koronavirusin dhe pacientët e tjerë.

Ka arsye për optimizëm: qeveria izraelite ka rritur përpjekjet e saj dhe nënshkroi një marrëveshje me Pfizer për të marrë vaksina shtesë të cilat do të bëjnë të mundur vaksinimin e të gjithë popullsisë.

Aftësitë mbresëlënëse teknologjike të Izraelit që mbledh informacione dhe monitoron vaksinat, duke mbrojtur identitetin e marrësve, bindën Pfizer se duhet t’i sigurojë vaksina Izraelit, vendit të parë në botë që vaksinon tërë popullsinë e tij

Falë këtyre aftësive, Izraeli do të jetë në gjendje ta paguajë atë përpara duke ndarë përvojën dhe njohuritë e tij për fushatën e vaksinimit me botën.

Falë sistemit të shëndetit publik, fondeve shëndetësore dhe spitaleve, aftësive teknologjike dhe logjistike dhe më e rëndësishmja – mobilizimit dhe përkushtimit të stafit mjekësor – detyra e vaksinimit të të gjithë popullsisë është e mundur. Në të njëjtën kohë, unë besoj se Izraeli do ta çojë botën në normalitet. Sot, ne jemi në miljet e fundit të maratonës.

Falë sistemit të shëndetit publik, HMOs dhe spitaleve, aftësive teknologjike dhe logjistike, dhe më e rëndësishmja – përkushtimi i stafit mjekësor – vaksinimi i të gjithë popullsisë është më se i mundur.

Besoj se Izraeli do ta çojë botën në normalitet. Ne jemi kaq afër vijës së finishit.

Le ta festojmë Pashkën me familjet dhe miqtë tanë këtë vit dhe le të kujtojmë se mund të kapërcejmë çdo virus nëse qëndrojmë së bashku.

Burimi: Israel Hayom

***
Profesori Arnon Ofek shërben si zëvendës drejtor i Qendrës Mjekësore Sheba në Tel Hashomer dhe është një anëtar i ekipit që këshillon shefin kombëtar të Izraelit të Koronës

IZRAEL

Netanyahu: Izraeli, vendi i parë që del nga Covid, deri në fund të marsit vaksinohet e gjithë popullsia

Izraeli është vendi i parë në botë që del nga Covid-19

SHQIPËRI

Kryegjyshi Botëror pret ambasadorin Gendler: Izraeli mund ta ndihmojë Shqipërinë me vaksina kundër Covid!

Kryegjyshi Botëror Dede Edmond Brahimaj, Kryetar i Këshillit Ndërfetar të Shqipërisë, priti në selinë e shenjtë të Kryegjyshatës Botërore Bektashiane,…

KOSOVA

“Jeruzalemi” si debat shterpë

Një debat i ekzagjeruar ka dominuar diskursin publik në Kosovë këto ditë në lidhje me hapjen e ambasadës në Jeruzalem…

INTERVISTA

Një histori për të gjithë botën

Ambasadori izraelit Noah Gal Gendler ekskluzivisht për Albanian Daily News

MILIARDERËT

Themeluesit hebrenj të Google shtuan 14 miliardë dollarë në vetëm 24 orë

Larry Page dhe Sergey Brin, bashkëthemelues të Google, e bënë veten 14 miliard dollarë më të pasur në më pak…

Rezultati në pak sekonda, Izraeli zbulon testin e Covid përmes pështymës

Një test i pështymës i zhvilluar rishtazi nga qendra më e madhe mjekësore e Izraelit synon të përcaktojë në më…

SPYZONE

Shefi i Mossadit takim me zyrtarët e lartë të SHBA

Cohen do të takojë Këshilltarin e Sigurisë Kombëtare të SHBA, shefin e CIA, ndërsa takimi me Biden nuk është ende…