Izraeli ndihmon në modernizimin e Marinës Mbretërore Britanike

Firma izraelite e mbrojtjes Elbit Systems njoftoi këtë javë se iu dha një kontratë me vlerë rreth 166 milionë dollarë për dymbëdhjetë vjet për “transformimin dhe modernizimin” e sistemeve të trajnimit për Marinës Mbretërore Britanike.


Firma izraelite e mbrojtjes Elbit Systems njoftoi këtë javë se iu dha një kontratë me vlerë rreth 166 milionë dollarë për dymbëdhjetë vjet për “transformimin dhe modernizimin” e sistemeve të trajnimit për Marinës Mbretërore Britanike.

Kontrata, dhënë nga Ministria e Mbrojtjes së Londrës, filialit britanik të firmës izraelite (Elbit Systems UK) si pjesë e konsorciumit ndërkombëtar të kompanive të mbrojtjes Fisher, parashikon – në veçanti – azhurnimin e kompleksit të trajnimit tokësor të Marina Mbretërore, duke përfshirë krijimin e Shkollës së ardhshme të Nëndetëseve.

Si ofrues dhe integrues i zgjidhjeve të trajnimit për konsorciumin Fisher, Elbit Systems UK do të zhvillojë dhe shpërndajë një trajner të ri të Operatorëve të Sistemeve të Luftimit për Shkollën e Nëndetëses, dhe do të modernizojë dhe menaxhojë sisteme të tjera trajnimi në të gjithë ushtrinë britanike, do të raportuar.

Programi “do të vendosë një rrugë transformuese për Marinën Mbretërore, duke prezantuar aftësi të zgjeruara të trajnimit për personelin udhëheqës për të arritur potencialin e tyre dhe për të dalë në vijën e frontit më shpejt”, tha Martin Fausset, CEO i Elbit Systems UK. .

“Ne jemi krenarë që jemi pjesë e ekipit që sjell aftësitë e trajnimit të gjeneratës së ardhshme në Marinën Mbretërore, pas suksesit të sigurimit të aftësive të avancuara të trajnimit nga ana e kompanisë për Ushtrinë Britanike dhe Forcën Ajrore Mbretërore,” përfundoi Fausset.

Kryebashkiaku Erion Veliaj pret Avital Leibovich: Bashkëpunim i ngushtë me American Jewish Committee

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, priti Znj.Avital Leibovich, Drejtore e American Jewish Committee Jerusalem, ish-​zëdhënëse e Ushtrisë Izraelite…

Izrael

Izraeli ndan një milion vaksina kundër koronavirusit për Autoritetin Palestinez

Izraeli do të ndajë të paktën një milion doza të vaksinave kundër koronavirusit për Autoritetin Palestinez, në kuadër të marrëveshjes…

Shqipëri

Kryebashkiaku Erion Veliaj pret Avital Leibovich: Bashkëpunim i ngushtë me American Jewish Committee

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, priti Znj.Avital Leibovich, Drejtore e American Jewish Committee Jerusalem, ish-​zëdhënëse e Ushtrisë Izraelite…

Kosove

“Smart Cities”, Ines Demiri bisedime me Universitetin Bar-Ilan: Sjellim teknologjinë izraelite në Kosovë!

Ambasadorja e Kosovës në Izrael, Ines Demiri, zhvilloi një vizitë në Universitetin Bar-Ilan, në Ramat Gan, Izrael.

OPED

A po e humb Izraeli luftën kundër antisemitizmit global?

Ndërsa vendet si Shqipëria kanë një histori të njohur të strehimit për Popullin Hebre gjatë Luftës së Dytë Botërore. Deri…

Bota

Biden uron Bennett: SHBA dhe Izraeli miq të përjetshëm!

Presidenti i SHBA-ve, Joe Biden, përgëzon Kryeministrin Naftali Bennett dhe thotë se ai mezi pret që të punojë me të.

Spyzone

Rrëfehet ish-shefi i Mossad, detajet e panjohura të operacioneve që mahnitën shërbimet inteligjente

Ditë pasi dha dorëheqjen, Yossi Cohen jep detaje specifike të veprimeve të Mossad kundër programit bërthamor të Teheranit, rolin e…