Një histori për të gjithë botën

Ambasadori izraelit Noah Gal Gendler ekskluzivisht për Albanian Daily News


Nga Genc Mlloja, ADN

“Ne e shohim Shqipërinë si një model për bashkëjetesën dhe tolerancën midis feve dhe pakicave. Për sa i përket “çështjes hebreje të Shqipërisë”, ne duhet të përgëzojmë bujarinë dhe trimërinë e popullit të Shqipërisë gjatë ditëve më të errëta. Prandaj, është detyra jonë ta përhapim këtë histori në të gjithë botën.”

Ky koment u bë nga Z. Noah Gal Gendler, Ambasador i Izraelit në Shqipëri, ku u zhvilluan shumë aktivitete për të nderuar kujtimin e viktimave të Holokaustit në 27 Janar, një ditë që u shpall zyrtarisht Dita Ndërkombëtare e Përkujtimit në Kujtim të Viktimat e Holokaustit nga Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara në nëntor 2005. Data shënon përvjetorin e çlirimit të kampit nazist të përqendrimit dhe shfarosjes të Auschwitz-Birkenau më 27 janar 1945.

Duke iu referuar pandemisë së koronavirusit ai tha se kjo është një kohë kur të gjitha vendet janë të bashkuara për të gjetur një zgjidhje për një armik të përbashkët. “Natyrisht, ne i ofrojmë Shqipërisë përvojën tonë dhe përparimet teknologjike për t’i dhënë fund kësaj pandemie,” tha Z. Gendler.

Lidhur me procedurat e ardhshme të vendosjes së marrëdhënieve diplomatike midis Izraelit dhe Kosovës, Ambasadori tha: “Ky është një proces i vazhdueshëm, i cili duhet të kalojë nëpër të gjitha kanalet shtetërore, po zhvillohen negociata.”

Në një koment mbi zhvillimet në Ballkanin Perëndimor dhe veçanërisht mbi dialogun Kosovë-Serbi, Ambasadori tha se Izraeli ka zgjedhur të mos ndërhyjë në këtë proces. Disputeshtë një mosmarrëveshje rajonale që duhet të zgjidhet në negociata të drejtpërdrejta.”

Në një koment mbi marrëdhëniet e Izraelit me administratën e Biden, diplomati i lartë izraelit në Tiranë tha se ato janë marrëdhënie dypartiake. “Të dy partitë, republikanët dhe demokratët kanë qenë mbështetës të Izraelit. Prandaj, ne besojmë se do të kemi marrëdhënie shumë të mira me administratën e Biden “.

Duke u ndalur në mundësitë e një përparimi në konfliktin izraelito-palestinez, Ambasadori Gendler tha se ishte e mundur. “Nëse palestinezët i shohin” Marrëveshjet e Abrahamit “si një mundësi, jo si një rrezik, procesi me ta mund të rikrijohet. Parashtë krijuar një paradigmë e re për paqen dhe stabilitetin e rajonit dhe bashkësia ndërkombëtare duhet të thirret për të ushtruar presion mbi udhëheqjen palestineze për t’u kthyer në negociata të drejtpërdrejta me Izraelin pa parakushte, “tha ambasadori izraelit Noah Gal Gendler në vijim intervistë:

Albanian Daily News: Ndërsa jemi në muajin e parë të vitit 2021 do të ishte me interes të madh Z. Ambasador të ketë një pasqyrë të progresit të marrëdhënieve dypalëshe dhe bashkëpunimit të përgjithshëm & nbsp; midis Shqipërisë dhe Izraelit, natyrisht, në sfondin e pandemia e koronavirusit. Duke qenë të vetëdijshëm se Izraeli është shumë i avancuar në fushën mjekësore në çfarë aspekti vendi juaj mund të ndihmojë Shqipërinë?

Ambasadori izraelit Noah Gal Gendler: Kjo është një kohë kur të gjitha vendet janë të bashkuara për të gjetur një zgjidhje për një armik të përbashkët. Natyrisht, ne i ofrojmë Shqipërisë përvojën tonë dhe përparimet teknologjike për t’i dhënë fund kësaj pandemie.

– Si vazhdim, Z. Ambasador, Izraeli ka filluar vaksinimin anti-Covid duke e bërë vaksinën të disponueshme për të gjithë popullatën. A ka plane për të ndihmuar palestinezët të vaksinohen duke pasur parasysh potencialin e tyre të dobët ekonomik?

– Palestinezët kanë zgjedhur të blejnë vaksinën ruse. Detyra e Izraelit është t’i ndihmojë ata në çdo hap me vaksinimin e popullatës.

– Si kudo shqiptarët, të cilët po kalojnë goditjen më të rëndë të pandemisë, shohin shpresë në vendet mike. Duke marrë parasysh Izraelin si të tillë, a ka pasur ndonjë demarsh për të konsideruar një ndihmë solidariteti në lidhje me vaksinat anti-Covid për shqiptarët në këtë kohë kritike?

– Demarsh zyrtare? Jo për sa kam njohuri.

– Dita Ndërkombëtare e Përkujtimit u shënua në 27 Janar 2021, dhe kishte shumë aktivitete në Shqipëri. Cilat janë përshtypjet tuaja në mesazhin e tyre ndërsa kujtoni ato kohëra të vështira të Holokaustit, veçanërisht ato që bënë shqiptarët për popullin hebre që u vendosën në këtë vend?

– Ne e shohim Shqipërinë si një model për bashkëjetesën dhe tolerancën midis feve dhe pakicave. Ne mund ta ndihmojmë Shqipërinë për të përhapur këtë histori unike në të gjithë botën. Për sa i përket “çështjes hebreje të Shqipërisë”, ne duhet të përgëzojmë bujarinë dhe trimërinë e popullit të Shqipërisë gjatë ditëve më të errëta. Prandaj, është detyra jonë ta përhapim këtë histori në të gjithë botën.

– Z. Ambasador, më lejoni të kthehem te Kosova. Sipas informacionit në një takim midis ish Presidentit Trump me Kryeministrin e Kosovës Hoti dhe Presidentit Serb Vuçiq shtatorin e kaluar u njoftua se Izraeli e njeh Kosovën. Ju lutem a mund të thoni kur pritet procedura zyrtare për vendosjen e marrëdhënieve diplomatike midis dy vendeve?

– Ky është një proces i vazhdueshëm, i cili duhet të kalojë nëpër të gjitha kanalet shtetërore. Negociatat po zhvillohen.

– Si vazhdim, Z. Gendler, pasi Izraeli është i etur për zhvillimet në Ballkanin Perëndimor, cili është mendimi juaj për shkëmbimin e tokës ndërmjet Kosovës dhe Serbisë ose ndonjë pjesë tjetër të këtij rajoni?

– Ne zgjedhim të mos ndërhyjmë në këtë proces. Disputeshtë një mosmarrëveshje rajonale që zgjidhet në negociata të drejtpërdrejta. Pjesëmarrja jonë në këtë proces shkon aq larg sa të garantojë që ajo të bëhet nën masa paqësore.

– Cilat janë, zoti Ambasador, pritjet e Izraelit për politikën e jashtme të Administratës së re të SHBA nën Presidentin Joe Biden globalisht dhe në veçanti qasja e tij ndaj Izraelit?

– Marrëdhëniet midis Izraelit dhe SHBA janë marrëdhënie dypalëshe. Të dy partitë, republikanët dhe demokratët kanë qenë mbështetës të Izraelit. Prandaj, ne besojmë se do të kemi marrëdhënie shumë të mira me administratën e Biden. Duke marrë parasysh traktatet e nënshkruara deri më tani me vendet fqinje, ne jemi optimistë që kjo tendencë do të vazhdojë.

– Ekziston një shtysë e re në marrëdhëniet midis Izraelit dhe disa vendeve arabe. Sipas raporteve, Egjipti, Bahreini dhe Emiratet e Bashkuara Arabe mirëpritën krijimin e lidhjeve të plota midis Izraelit dhe Marokut. Çfarë prisni nga lëvizjet e tilla diplomatike dhe a shihni mundësi që një përparim në konfliktin izraelito-palestinez të marrë vrull vitin e ardhshëm?

– Është e mundur. Nëse palestinezët i shohin Acc Marrëveshjet e Abrahamit ’si një mundësi, jo si një rrezik, procesi me ta mund të rikrijohet. Parashtë krijuar një paradigmë e re për paqen dhe stabilitetin e rajonit dhe bashkësia ndërkombëtare duhet të thirret për të ushtruar presion mbi udhëheqjen palestineze për t’u kthyer në negociata të drejtpërdrejta me Izraelin pa parakushte.  Shteti i Izraelit është i përkushtuar ndaj stabilitetit dhe qetësisë në rajon dhe po konsideron avancimin e projekteve të zhvillimit në Rripin e Gazës, nëse ofrohet një zgjidhje për çështjen e të burgosurve dhe personave të zhdukur, dhe nëse intensifikimi i Hamasit dhe pushkatimi ndaj Izraelit ndalon.

-Si është intervista e parë për këtë vit 2021 a mund ta ndani, Z. Ambasador, me lexuesit e ADN-së se si ishte atmosfera e festimeve të Krishtlindjeve në Izrael?

– Ishte një lloj atmosfere e trishtuar për shkak të pandemisë Covid. Ne do të lutemi që të vijnë ditë më të mira.

IZRAEL

Ushtria izraelite godet 750 objektiva në Gaza, eliminon 60 terroristë pa dëmtuar asnjë civil

Zëdhënësi i Forcës Ajrore Izraelite përshkruan se sulmi ishte 'shënjestër e veçantë' që përfshinte hedhjen e 170 bombave në zonën…

SHQIPËRI

Ambasadori i Izraelit, Gendler: Jeruzalemi është kryeqyteti ynë, Hamas një organizatë terroriste

Në një rrëfim për Report TV ambasadori izraelit në Tiranë, Noah Gal Gentler , theksoi se përplasjet e ditëve të…

KOSOVA

Ridvan Berisha: Të mos ta humbim një mik të çmuar të vendit tonë siç është Izraeli!

Udheheqesit shteterore te Kosoves do te duhej te denonin publikisht sulmet terroriste te Hamasit mbi Izraelin. Kete nuk po e…

INTERVISTA

Ambasadori i Izraelit, Gendler: Jeruzalemi është kryeqyteti ynë, Hamas një organizatë terroriste

Në një rrëfim për Report TV ambasadori izraelit në Tiranë, Noah Gal Gentler , theksoi se përplasjet e ditëve të…

MILIARDERËT

Themeluesit hebrenj të Google shtuan 14 miliardë dollarë në vetëm 24 orë

Larry Page dhe Sergey Brin, bashkëthemelues të Google, e bënë veten 14 miliard dollarë më të pasur në më pak…

Rezultati në pak sekonda, Izraeli zbulon testin e Covid përmes pështymës

Një test i pështymës i zhvilluar rishtazi nga qendra më e madhe mjekësore e Izraelit synon të përcaktojë në më…

SPYZONE

Izraeli fillon stërvitjen ushtarake më të madhe në historinë e tij

Forcat e Mbrojtjes së Izraelit filluan një stërvitje lufte njëmujore të Dielën - më e madhja në historinë e saj…