I pari në botë, Izraeli fillon vaksinimin nga mosha 16 vjeç

Ministria e Shëndetësisë, siç u tha, udhëzoi katër fondet shëndetësore kombëtare të vendit dhe të gjitha spitalet për të vaksinuar këdo mbi moshën 16 vjeç.


Drejtori i Përgjithshëm i Ministrisë së Shëndetësisë Prof. Hezi Levi tha të Mërkurën se vaksinat për të gjithë popullsinë e rritur ishin tani në dispozicion, ndërsa Kryeministri Benjamin Netanyahu tha të Martën se ekonomia do të fillojë hapjen gradualisht javën e ardhshme, por në një mënyrë “të kujdesshme”.

Qeveria është vendosur të mblidhet të Mërkurën pasdite për të shqyrtuar një zgjatje të mundshme të bllokimit, i cili aktualisht është vendosur të skadojë të Premten në mëngjes në 7 të mëngjesit.

Tani, megjithatë, Netanyahu po bën presion për një zgjatje tre-ditore që do ta mbajë Izraelin nën bllokim të plotë deri në mesnatën midis të dielës dhe të hënës.

Netanyahu, duke iu drejtuar kombit nga selia e Ministrisë së Shëndetësisë në Jeruzalem, nxiti publikun të vaksinohet, duke vendosur një qëllim për të inokuluar 90% të njerëzve të moshës 50 vjeç e lart brenda dy javëve të ardhshme.

“Ne jemi në mes të një gare midis vaksinimit dhe mutacioneve,” tha ai, duke iu referuar varianteve të koronavirusit që përhapen në të gjithë vendin.

Ai më tej zgjeroi që varianti britanik ishte identifikuar në 80% të atyre që ishin pozitivë për COVID-19.

Ministria e Shëndetësisë, siç u tha, udhëzoi katër fondet shëndetësore kombëtare të vendit dhe të gjitha spitalet për të inokuluar këdo mbi moshën 16 vjeç. Fëmijët nën atë moshë u përjashtuan nga provat e vaksinave dhe për këtë arsye nuk mund të inokulohen derisa të kryhen kërkime shtesë.

Njoftimi i Levi, ndërkohë, ishte një tregues i mundshëm se vaksinimi fillestar i vendit me shpejtësi të shpejtë ishte ngadalësuar. Në fakt, “shumë pajisje vaksinimi kanë qëndruar bosh”, sipas disa raporteve.

Kryebashkiaku Erion Veliaj pret Avital Leibovich: Bashkëpunim i ngushtë me American Jewish Committee

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, priti Znj.Avital Leibovich, Drejtore e American Jewish Committee Jerusalem, ish-​zëdhënëse e Ushtrisë Izraelite…

Izrael

Izraeli ndan një milion vaksina kundër koronavirusit për Autoritetin Palestinez

Izraeli do të ndajë të paktën një milion doza të vaksinave kundër koronavirusit për Autoritetin Palestinez, në kuadër të marrëveshjes…

Shqipëri

Kryebashkiaku Erion Veliaj pret Avital Leibovich: Bashkëpunim i ngushtë me American Jewish Committee

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, priti Znj.Avital Leibovich, Drejtore e American Jewish Committee Jerusalem, ish-​zëdhënëse e Ushtrisë Izraelite…

Kosove

“Smart Cities”, Ines Demiri bisedime me Universitetin Bar-Ilan: Sjellim teknologjinë izraelite në Kosovë!

Ambasadorja e Kosovës në Izrael, Ines Demiri, zhvilloi një vizitë në Universitetin Bar-Ilan, në Ramat Gan, Izrael.

OPED

A po e humb Izraeli luftën kundër antisemitizmit global?

Ndërsa vendet si Shqipëria kanë një histori të njohur të strehimit për Popullin Hebre gjatë Luftës së Dytë Botërore. Deri…

Bota

Biden uron Bennett: SHBA dhe Izraeli miq të përjetshëm!

Presidenti i SHBA-ve, Joe Biden, përgëzon Kryeministrin Naftali Bennett dhe thotë se ai mezi pret që të punojë me të.

Spyzone

Rrëfehet ish-shefi i Mossad, detajet e panjohura të operacioneve që mahnitën shërbimet inteligjente

Ditë pasi dha dorëheqjen, Yossi Cohen jep detaje specifike të veprimeve të Mossad kundër programit bërthamor të Teheranit, rolin e…