Greenbaum: Akt i guximshëm i Kosovës, njeh Jeruzalemin kryeqytet të Izraelit

Gazeta e madhe izraelite “The Jerusalem Post” publikon vazhdimisht letra që lexues të ndryshëm i dërgojnë redaksisë së saj. Një prej tyre është dhe Kevin Greenbaum nga Tel Avivi, i cili shkruan se “Kosova, kombi i parë me shumicë myslimane që njeh qartë – se Jeruzalemi është kryeqyteti i shtetit hebre.


Gazeta e madhe izraelite “The Jerusalem Post” publikon vazhdimisht letra që lexues të ndryshëm i dërgojnë redaksisë së saj. Një prej tyre është dhe Kevin Greenbaum nga Tel Avivi, i cili shkruan se “Kosova, kombi i parë me shumicë myslimane që njeh qartë – se Jeruzalemi është kryeqyteti i shtetit hebre. Unë pres që të vizitoj ambasadën e re të Kosovës në Jeruzalem për t’i mirëpritur dhe falënderuar ata personalisht – dhe shpresoj që një ditë të mund të udhëtoj për të eksploruar vetë vendin.”.

Letra e plotë e publikuar, më 3 shkurt 2021

Kosova e di më së miri

Mirë se vini në Kosovë, kombi i parë me shumicë myslimane që njeh qartë – se Jeruzalemi është kryeqyteti i shtetit hebre (“Izraeli dhe Kosova vendosën lidhje diplomatike me Zoom”, 1 shkurt).

Hapi i guximshëm diplomatik nga ky komb i vogël ballkanik pa dalje në det mund të ndihmojë elementët armiqësorë në pjesën tjetër të botës islamike të kuptojnë se shitja e gënjeshtrave dhe dezinformimi rreth Tokës së Izraelit dhe hebrenjve autoktonë të saj është joproduktive për paqen dhe përparimin.

Unë pres që të vizitoj ambasadën e re të Kosovës në Jeruzalem për t’i mirëpritur dhe falënderuar ata personalisht – dhe shpresoj që një ditë të mund të udhëtoj për të eksploruar vetë vendin.

KEVIN GREENBAUM
Tel Aviv

IZRAEL

E mbijetuara e Holokaustit me rreth 400 pasardhës ndërron jetë në moshën 105 vjeç

Shoshana Ovitz mbijetoi Auschwitz pasi pa se nëna e saj ra në duart e mjekut famëkeq nazist, Josef Mengele.

SHQIPËRI

Kryegjyshi Botëror pret ambasadorin Gendler: Izraeli mund ta ndihmojë Shqipërinë me vaksina kundër Covid!

Kryegjyshi Botëror Dede Edmond Brahimaj, Kryetar i Këshillit Ndërfetar të Shqipërisë, priti në selinë e shenjtë të Kryegjyshatës Botërore Bektashiane,…

KOSOVA

Fahri Xharra: Albin, kur të thërret Izraeli, merre guximin!

Një thirrje jo e zakonshme për udhëheqësin e ardhshëm të Kosovës - Nga Fahri Xharra, publicist

INTERVISTA

Një histori për të gjithë botën

Ambasadori izraelit Noah Gal Gendler ekskluzivisht për Albanian Daily News

MILIARDERËT

Themeluesit hebrenj të Google shtuan 14 miliardë dollarë në vetëm 24 orë

Larry Page dhe Sergey Brin, bashkëthemelues të Google, e bënë veten 14 miliard dollarë më të pasur në më pak…

Rezultati në pak sekonda, Izraeli zbulon testin e Covid përmes pështymës

Një test i pështymës i zhvilluar rishtazi nga qendra më e madhe mjekësore e Izraelit synon të përcaktojë në më…

SPYZONE

Shefi i Mossadit takim me zyrtarët e lartë të SHBA

Cohen do të takojë Këshilltarin e Sigurisë Kombëtare të SHBA, shefin e CIA, ndërsa takimi me Biden nuk është ende…