CorNeat Vision, kompania izraelite që ndihmon njerëzit e verbër të shohin përsëri

Ata janë të suksesshëm në vlerësimin e tyre të teknologjisë dhe puna e tyre tashmë është njohur globalisht. – Shkrimi i blogerit të teknologjisë, Hillel Fuld, është botuar në gazetën izraelite “The Jerusalem Post”.


Nga Hillel Fuld, The Jerusalem Post

Mbaj mend kur isha fëmijë, dëgjova një nga mësuesit e mi të thoshte se për të besuar në Zot, gjithçka që duhet të bësh është të mësosh rreth kompleksitetit të syrit të njeriut. Për të mos hyrë në temën filozofike të provës se Zoti ekziston, por objektivisht, është e vështirë për mua të imagjinoj se syri i njeriut dhe të gjitha ndërlikimet e tij sapo erdhën në ekzistencë. Në fakt, është kaq komplekse, madje as nuk e kemi kuptuar plotësisht se sa komplekse është dhe prova e mirë e kësaj është fakti që, sipas Shoqatës për Kërkime në Vizion dhe Oftalmologji, ka rreth 49.1 milion njerëz në të gjithë botën që janë të verbër

Është për këtë arsye që kur kam lexuar kohët e fundit një artikull në lidhje me një kompani izraelite të quajtur CorNeat Vision, që shfrytëzoi teknologjinë më të përparuar për të ndihmuar një të verbër të shikonte përsëri, unë thjesht duhej të mësoja më shumë.

Në fakt, unë doja të lidhesha me këtë kompani kaq keq, bëra diçka që pothuajse nuk e bëj kurrë dhe postova në Facebook-un tim personal duke pyetur nëse dikush e njihte ekipin dhe a do të ishte i gatshëm të bënte një prezantim. Disa ofruan dhe nuk vonoi shumë dhe u lidha me Dr. Gilad Litvin, themeluesin dhe zyrtarin mjekësor të CorNeat Vision.

CorNeat Vision u themelua në 27 Dhjetor 2015, nga Dr. Gilad Litvin dhe Almog Aley-Raz.

Gilad është shpikësi dhe okulisti që qëndron pas sipërmarrjes. Ai sjell njohuri të thelluara mjekësore, aftësi kirurgjikale, përvojë kërkimore dhe zhvillimore, përvojë të hartimit të shpikjeve dhe IP, udhëheqje dhe sukses të provuar të mbledhjes së fondeve në këtë partneritet. Almog vjen nga ana teknike e gjërave.

Gilad përfundoi shkollën mjekësore në Qendrën Mjekësore të Universitetit Hadassah dhe vazhdoi një program qëndrimi në oftalmologji të ndjekur nga një shoqëri retine kirurgjikale. Gjatë kësaj shoqërie, ai hartoi kërkesën e tij të parë për patentë për një pajisje kullimi të glaukomës. Pas përfundimit të dy viteve të trajnimit të retinës, Gilad u përqëndrua në inovacionin në okulistikë. Në qershor 2015, u paraqit shpikja e kornesë artificiale. Duke kërkuar për fonde, Gilad iu afrua Almog, një mik prej një kohe të gjatë, një fqinji dhe një shoku ekipi të biçikletës malore, për këshilla në lidhje me një takim me një investitor të mundshëm, dhe ata vazhduan krijimin e CorNeat Vision.

Almog është një inxhinier elektrik dhe një i diplomuar në MBA. Ai përfundoi tetë vjet shërbim të Forcave Ajrore si oficer dhe inxhinier, u largua në 1999 dhe u bashkua me industrinë e teknologjisë. Ai u bashkua me Comverse Infosys (Renamed Verint), duke zhvilluar zgjidhje biometrike të zërit për përdorime komerciale dhe qeveritare. Ai vazhdoi të themelojë PerSay, ku ai përfundimisht u bë CEO dhe menaxhoi kompaninë në një dalje në 2010. PerSay u shit në Nuance, ku Almog menaxhoi Biometrics dhe linjën e biznesit të biznesit, nga disa miliona të ardhura në vit në një 100 milion dollarë në vit, pioniere e ndërmarrjes biometrike globalisht.

CorNeat Vision aktualisht ka 15 të punësuar dhe është i vendosur në Ra’anana, Izrael. Vetë kompania përqendrohet në teknologjinë e implantit biomimetik në fazën klinike. Platforma e tyre është një material poroz 100% sintetik, jo i degradueshëm, i cili imiton mikro-strukturën e matricës jashtëqelizore, e cila është rrjetë natyrale biologjike e kolagjenit që siguron mbështetje strukturore dhe biokimike për qelizat përreth. Materiali stimulon përhapjen qelizore kur mbillet, gjë që çon në integrimin progresiv të indeve.

CorNeat Vision shpiku një kornea artificiale (Keratoproteza, ose KPro) dhe një copë toke të pa-degradueshme sintetike për të zëvendësuar indet e ruajtura ose të përpunuara në kirurgjinë oftalmike (EverPatch) që janë tani në provat klinike. Ata gjithashtu shpikën një pajisje kullimi të glaukomës dhe një produkt për recesionin e gingivës që janë në zhvillim e sipër dhe testimin e avancuar të kafshëve. CorNeat Vision ka regjistruar IP për një larmi rastesh të mundshme përdorimi në oftalmologji dhe fusha të tjera të mjekësisë.

Për sa i përket teknologjisë së pronarit që kompania ka zhvilluar, ata përdorin një teknologji inxhinierike kimike të quajtur elektrospinim që mund të sajojë struktura në shkallën e mikrometrit dhe nanometrit. Si rezultat, ato mund të rikrijojnë strukturat biologjike që përbëjnë skeletin mikro-anatomik të indeve tona duke përdorur polimere sintetike.

CORNEAT VISION është një kompani unike që është relativisht më e shpejtë në përparimin e saj me pajisjet e saj aktuale sesa shumica e kompanive në hapësirë. Marrja e dy implanteve në provat klinike brenda pesë viteve është një arritje e rëndësishme. Nuk është çudi që ata mblodhën më shumë se 12 milion dollarë nga investitorë privatë dhe një fond mbrojtës zviceran që u bashkua me raundin e fundit të shkaktuar nga COVID.

Ata janë të suksesshëm në vlerësimin e tyre të teknologjisë dhe puna e tyre tashmë është njohur globalisht. CorNeat Vision u emërua BioMed fillestar i Izraelit i vitit në 2018 dhe u zgjodh për 1.2M RMB në çmime, duke fituar garën e Dytë Ndërkombëtare të Kinës për Inovacion dhe Ndërmarrësi në 2018 (Shenzhen) – e zgjedhur nga afër 1.500 kompani nga nëntë industri dhe nëntë vendet. Awardshtë çmimi më i lartë i inovacionit që një kompani izraelite ka marrë ndonjëherë në Kinë.

CorNeat Vision synon të vazhdojë të investojë në vendet me të ardhura të ulëta dhe të ofrojë zgjidhjet e tyre atje. Një nga sukseset e tyre janë miratimet që morën kohët e fundit për hapjen e një vendi klinik në Kenia. Pasi të miratohen, dhe në shumicën e vendeve, pajisjet do të shiten përmes kodeve të rimbursimit për ofruesit e sigurimeve shëndetësore. Në disa zona, pajisjet do t’u shiten institucioneve mjekësore dhe ofruesve, dhe në disa zona, do të shiten privatisht.

Kompania po planifikon të kontribuojë në një pjesë të biznesit për t’u dhënë mundësi njerëzve në vendet e pa privilegjuara të kenë qasje në zgjidhjet e tyre.

Siç e përmenda, syri i njeriut është kaq kompleks, madje edhe ekspertët më të mëdhenj në botë nuk kanë një kuptim të plotë të të gjitha ndërlikimeve të tij.

Unë me siguri nuk e bëj. Unë di një gjë pse. Nëse CorNeat Vision përmbush misionin e saj për të ndihmuar në kurimin e verbërisë, ata do të kenë arritur diçka me të cilën shkencëtarët kanë luftuar për qindra vjet dhe ata do ta bëjnë botën shumë më mirë.

E di që do ta shikoj këtë kompani me një sy të ngushtë. Asnjë fjalë për fjalë.

 

 

Ambasadorja e Izraelit, Galit Peleg, merr pjesë në darkën e Iftarit

I pranishëm ishte edhe Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj.

Izrael

Golda Meir, “Zonja e Hekurt” e Izraelit

E vetmja kryeministre femër dhe një nga themelueset e Shtetit të Izraelit

Shqipëri

Ismail Kadare: Pse më zgjoi një interes të veçantë “Hebrenjtë në Shqipëri” i Monika Stafës

Parathënia e shkrimtarit të madh shqiptar, Ismail Kadare, fitues edhe i “Çmimit të Jerusalemit për Letërsi”

Kosove

“Grand Hotel Belushi”, hoteli me 5 yje më i bukuri në Kosovë!

Eshtë një investim shumë serioz dhe madhështor i vëllezërve Belushi, të mirënjohur për investimet në Austri

OPED

Ismail Kadare: Pse më zgjoi një interes të veçantë “Hebrenjtë në Shqipëri” i Monika Stafës

Parathënia e shkrimtarit të madh shqiptar, Ismail Kadare, fitues edhe i “Çmimit të Jerusalemit për Letërsi”

Bota

Blinken dënon aktin terrorist palestinez pranë një sinagoge

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken mbërriti sot në Tel Aviv në një kohë kur dhuna mes Izraelit dhe palestinezëve…

Spyzone

Rrëfehet ish-shefi i Mossad, Yossi Cohen: Operacionet që mahnitën shërbimet inteligjente

Yossi Cohen jep detaje specifike të veprimeve të Mossad kundër programit bërthamor të Teheranit