Investimet izraelite në digitalizim në Shqipëri, ambasadori Canaj pret drejtuesit e Taga-Urbanic Ltd.

Ambasadori i Shqipërisë në Izrael, Dr. Bardhyl Canaj, priti drejtuesit e kompanisë izraelite Taga-Urbanic Ltd., qendër në Izrael dhe Portugali, të kryesuar nga CEO i saj, Shlomo Avni.


Ambasadori i Shqipërisë në Izrael, Dr. Bardhyl Canaj, priti drejtuesit e kompanisë izraelite Taga-Urbanic Ltd., qendër në Izrael dhe Portugali, të kryesuar nga CEO i saj, Shlomo Avni.

Sipas njoftimit të ambasadës shqiptare, përfaqësuesit e kësaj sipërmarrje shprehën interesin për të investuar në Shqipëri në fushën e “Social Entrepreneurship”, Infrastrukturës ndërtimore, Data Center etj.

Ata priten të vizitojnë së shpejti Shqipërinë, për të diskutuar me të interesuarit lidhur me projekte për ngritjen e një Data Center/Qendër e ruajtjes së të dhënave në nivel kombëtar, të cilin e kanë aplikuar në disa vende të Evropës.

Postimi i plotë:

“Në takimin e zhvilluar në Përfaqësi, me CeO të Kompanisë izraelite me qendër në Izrael dhe Portugali, z. Shlomo Avni, gjate te cilit përfaqësuesit e kësaj sipërmarrje shprehën interesin për të investuar në Shqipëri në fushën e “Social Entrepreneurship”, Infrastrukturës ndërtimore, Data Center etj.

Qëllimi i tyre është të vizitojnë së shpejti Shqipërinë, për të diskutuar me të interesuarit lidhur me projekte për ngritjen e një Data Center/Qendër e ruajtjes së të dhënave në nivel kombëtar, të cilin e kanë aplikuar në disa vende të Evropës.

Nevoja për të patur një Data Center lidhet me faktin se sot cdo biznes e ka të domosdoshme ruajtjen e të dhënave në sisteme kompjuterike si dhe Digitalizimi i ekonomisë sot është një domosdoshmëri pasi Ekonomitë globale kërkojnë një ekosistem të sigurt për të investuar në shumë vende të tjera, pasi kanë verifikuar se në to ekziston sistemi i Data Center.

IZRAEL

E mbijetuara e Holokaustit me rreth 400 pasardhës ndërron jetë në moshën 105 vjeç

Shoshana Ovitz mbijetoi Auschwitz pasi pa se nëna e saj ra në duart e mjekut famëkeq nazist, Josef Mengele.

SHQIPËRI

Kryegjyshi Botëror pret ambasadorin Gendler: Izraeli mund ta ndihmojë Shqipërinë me vaksina kundër Covid!

Kryegjyshi Botëror Dede Edmond Brahimaj, Kryetar i Këshillit Ndërfetar të Shqipërisë, priti në selinë e shenjtë të Kryegjyshatës Botërore Bektashiane,…

KOSOVA

Fahri Xharra: Albin, kur të thërret Izraeli, merre guximin!

Një thirrje jo e zakonshme për udhëheqësin e ardhshëm të Kosovës - Nga Fahri Xharra, publicist

INTERVISTA

Një histori për të gjithë botën

Ambasadori izraelit Noah Gal Gendler ekskluzivisht për Albanian Daily News

MILIARDERËT

Themeluesit hebrenj të Google shtuan 14 miliardë dollarë në vetëm 24 orë

Larry Page dhe Sergey Brin, bashkëthemelues të Google, e bënë veten 14 miliard dollarë më të pasur në më pak…

Rezultati në pak sekonda, Izraeli zbulon testin e Covid përmes pështymës

Një test i pështymës i zhvilluar rishtazi nga qendra më e madhe mjekësore e Izraelit synon të përcaktojë në më…

SPYZONE

Shefi i Mossadit takim me zyrtarët e lartë të SHBA

Cohen do të takojë Këshilltarin e Sigurisë Kombëtare të SHBA, shefin e CIA, ndërsa takimi me Biden nuk është ende…