Dita e Përkujtimit: Izraeli ul kokën për të nderuar 23,928 të rënët e tij

Izraelitët do të ulin kokën në zi në mbrëmjen e së martës për të nderuar 23,928 ushtarë të rënë dhe viktima civile të luftërave dhe terrorizmit. Një sirenë një minutëshe do të tingëllojë në të gjithë vendin në orën 8 pasdite.


Izraelitët do të ulin kokën në zi në mbrëmjen e së martës për të nderuar 23,928 ushtarë të rënë dhe viktima civile të luftërave dhe terrorizmit. Një sirenë një minutëshe do të tingëllojë në të gjithë vendin në orën 8 pasdite.

Pas sirenës, një ceremoni përkujtimore e ndezjes së pishtarit do të zhvillohet në Murin Perëndimor, ku do të marrin pjesë Presidenti Reuven Rivlin dhe Shefi i Shtabit të IDF Lt.-Gjeneral. Aviv Kohavi.

Në 11 të mëngjesit të Mërkurën, një sirenë dy-minutëshe do të tingëllojë, përpara se të fillojnë ceremonitë përkujtimore shtetërore në 52 varrezat ushtarake në të gjithë vendin. Ceremonia kryesore do të mbahet në Varrezat Ushtarake Mount Herzl në Jeruzalem.

Në orën 13:00, një ceremoni për nderimin e viktimave të terrorizmit do të zhvillohet në malin Herzl, ku zakonisht marrin pjesë Rivlin, Kryeministri Benjamin Netanyahu dhe Kohavi.

Dyzet e tre ushtarë dhe civilë të rënë humbën jetën gjatë vitit të kaluar.

Pasi familjet e fatkeqësisë u parandaluan të vizitonin varret e të dashurve të tyre vitin e kaluar, Ministria e Mbrojtjes vendosi të lejojë anëtarët e familjes në varreza pa kufizime COVID-19. Ceremonitë, duke përfshirë në malin Herzl dhe në qendrën e përkujtimit Yad Labanim, mund të marrin pjesë vetëm nga individë me një certifikatë vaksinimi ose çertifikatë shërimi nga koronavirusi i ri.

“Në emër të ushtarëve dhe komandantëve të IDF, i përshëndes ata që vdiqën dhe familjet e pikëlluara,” shkroi Kohavi në një letër dërguar personelit të IDF të hënën. “Zotohem se do të bëjmë gjithçka që kemi në fuqinë tonë për t’i kthyer ata që janë zhdukur dhe janë zënë robër. Ne do të vazhdojmë të kujtojmë, të mësojmë dhe të mësojmë – dhe do të vazhdojmë të përmbushim qëllimin tonë – për të mbrojtur, për t’u përgatitur dhe për të fituar. ”

Ushtari i fundit që u vra gjatë një operacioni ishte St.-Sgt. Amit Ben Yigal i Batalionit elitar të Zbulimit Golani, i cili u vra majin e kaluar në një operacion për kapjen e të dyshuarve terroristë në fshatin palestinez Yabad në Bregun Perëndimor verior. Ai u godit nga një shkëmb i hedhur nga një ndërtesë pasi kishte përfunduar përmbledhja.

Pasi u mjekua nga mjekët luftarakë në vendngjarje, Ben Yigal u evakuua me helikopter në Qendrën Mjekësore Rambam në Haifa, ku ai iu nënshtrua plagëve të tij.

Lexo më shumë

IZRAEL

Izraeli refuzon ofertën për armëpushim nga Hamasi, intesifikohen sulmet ndaj Gazës

Kryeministri i Izraelit informon kabinetin e sigurisë se ai ka hedhur poshtë propozimin për armëpushim në 'bazë të ndërsjellë' të…

SHQIPËRI

Ambasadori i Izraelit dhe Kryegjyshi Botëror i Bektashinjve shtrojnë Iftar në Tiranë

Kryegjyshi Botëror i Bektashinjve, Edmond Brahimaj dhe Ambasadori i Izraelit në Shqipërim Noah Gendler kanë organizuar një iftar për mbrëmjen…

KOSOVA

Dr. Sylë Ukshini: Dy paralele nëpër në histori: Kosova dhe Izraeli

Kosova dhe Izraeli jane shume larg njera nga tjera, por ne historine e popujve te ketyre dy vendeve ka shume…

INTERVISTA

Ambasadori Gendler: Izraeli i gatshëm të ndihmojë Shqipërinë në procesin e vaksinimit

Në një intervistë për MCN, ambasadori Izraelit në Shqipëri Noah Gal Gendler u ndal edhe tek çështjet e politikës së…

MILIARDERËT

Themeluesit hebrenj të Google shtuan 14 miliardë dollarë në vetëm 24 orë

Larry Page dhe Sergey Brin, bashkëthemelues të Google, e bënë veten 14 miliard dollarë më të pasur në më pak…

Rezultati në pak sekonda, Izraeli zbulon testin e Covid përmes pështymës

Një test i pështymës i zhvilluar rishtazi nga qendra më e madhe mjekësore e Izraelit synon të përcaktojë në më…

SPYZONE

Izraeli fillon stërvitjen ushtarake më të madhe në historinë e tij

Forcat e Mbrojtjes së Izraelit filluan një stërvitje lufte njëmujore të Dielën - më e madhja në historinë e saj…