Netanyahu: Mision i shenjtë të sjellim në shtëpi të zhdukurit tanë

Gjatë ceremonisë së Ditës së Përkujtimit, Netanyahu premtoi se Izraeli nuk do të ndalet derisa të sjellë në shtëpi ushtarë ose qytetarë të zënë rob dhe të zhdukur.


Ceremonia për Ditën e Përkujtimit për Luftërat e Rënë të Izraelit filloi të martën në mbrëmje në qendrën Yad Lebanon të Jeruzalemit. Kryeministri, kryetari i Knesset, kryeprokurori i Gjykatës së Lartë dhe kryetari i bashkisë së Jeruzalemit morën pjesë në këtë ngjarje.

Kryeministri Benjamin Netanyahu hapi fjalimin e tij duke ngushëlluar familjet e të rënëve për humbjen e tyre dhe vështirësitë që koronavirusi ka paraqitur në zi dhe përballimin e vdekjes.

Ai tregoi humbjen e tij personale, kur vëllai i tij Yoni Netanyahu vdiq në misionin për të shpëtuar ata të rrëmbyer në Entebbe, Uganda. “Secili prej nesh kujton momentin e tmerrshëm kur ai qëndroi pranë një grumbulli hiri. Ne u shpartalluam, një copëtim që na plagos thellë,” tha Kryeministri.

Me atë Netanyahu të premtuar, “Ne do të bëjmë çdo përpjekje për të sjellë robërit tanë dhe të zhdukurit në shtëpi. Ky është një mision i shenjtë që nuk mund ta lëmë të shkojë”.

“Ne dëshirojmë shumë kthimin e tyre në atdhe … Ne po mbajmë familjet e tyre të dashura, të cilat merren me mall dhe pasiguri. Ne nuk do të ndalemi së lodhuri çdo përpjekje për t’i sjellë ata në shtëpi,” shtoi Kryetari i Knesset Yariv Levin.

Lexo më shumë

IZRAEL

Izraeli refuzon ofertën për armëpushim nga Hamasi, intesifikohen sulmet ndaj Gazës

Kryeministri i Izraelit informon kabinetin e sigurisë se ai ka hedhur poshtë propozimin për armëpushim në 'bazë të ndërsjellë' të…

SHQIPËRI

Ambasadori i Izraelit dhe Kryegjyshi Botëror i Bektashinjve shtrojnë Iftar në Tiranë

Kryegjyshi Botëror i Bektashinjve, Edmond Brahimaj dhe Ambasadori i Izraelit në Shqipërim Noah Gendler kanë organizuar një iftar për mbrëmjen…

KOSOVA

Dr. Sylë Ukshini: Dy paralele nëpër në histori: Kosova dhe Izraeli

Kosova dhe Izraeli jane shume larg njera nga tjera, por ne historine e popujve te ketyre dy vendeve ka shume…

INTERVISTA

Ambasadori Gendler: Izraeli i gatshëm të ndihmojë Shqipërinë në procesin e vaksinimit

Në një intervistë për MCN, ambasadori Izraelit në Shqipëri Noah Gal Gendler u ndal edhe tek çështjet e politikës së…

MILIARDERËT

Themeluesit hebrenj të Google shtuan 14 miliardë dollarë në vetëm 24 orë

Larry Page dhe Sergey Brin, bashkëthemelues të Google, e bënë veten 14 miliard dollarë më të pasur në më pak…

Rezultati në pak sekonda, Izraeli zbulon testin e Covid përmes pështymës

Një test i pështymës i zhvilluar rishtazi nga qendra më e madhe mjekësore e Izraelit synon të përcaktojë në më…

SPYZONE

Izraeli fillon stërvitjen ushtarake më të madhe në historinë e tij

Forcat e Mbrojtjes së Izraelit filluan një stërvitje lufte njëmujore të Dielën - më e madhja në historinë e saj…