Ambasadori Gendler i dhuron ministres së Arsimit broshurën “Roli i Shqiptarëve në shpëtimin e Hebrenjve”

Ambasadori i Izraelit ne Tirane, z. Noah Gal Gendler, zhvilloi nje takim me Ministren e Arsimit të Shqipërisë, Evis Kushi


Ambasadori i Izraelit ne Tirane, z. Noah Gal Gendler, zhvilloi nje takim me Ministren e Arsimit të Shqipërisë, Evis Kushi, ku nder te tjera i dhuroi dy kopje te broshurave “Roli qe luajti Shqiperia ne Shpetimin e Hebrenjve gjate Holokaustit, (Shoah)” te edukimit per nxenes dhe mesues te shkollave te mesme.

Ambasadori e njohu Znj. Ministre me rendesine e ketyre materialeve, te cilat botohen prej vitesh ne Izrael dhe tashme, perkthyer ne shqip i ofrohen dhe shkollave ne Shqiperi. Keto botime jane te rendesishme per njohjen e historise dhe rolit te shqiptareve ne mbrojtjen e Hebrenjve te Shqiperise.

Postimi i Ministres Evis Kushi në Facebook

Gjithmonë e nderuar të mirëpres Ambasadorin e Izraelit në Shqipëri, SH.T.Z. Noah Gal Gendler. Shqipëria ishte i vetmi vend ku hebrenjtë gjetën një strehë të sigurt për qëndrim në kohën kur në të gjitha vendet e tjera të Europës ata po përndiqeshin dhe vriteshin në masë. Bazuar në vlerat mikpritëse të popullit shqiptar dhe tolerancës fetare që na karakterizon, në Shqipëri u shpëtuan mbi 2 mijë hebrenj, përveç atyre që kishin ardhur këtu që përpara Luftës së Dytë Botërore.

Sot, me sytë nga historia, është krenari për mësuesit dhe nxënësit shqiptarë të studiojnë thellësisht këtë kapitull mes popullit shqiptar dhe popullit hebre, në një nga periudhat që është konsideruar nga më të errëtat në historinë e njerëzimit. 🇦🇱🤝🇮🇱

IZRAEL

Izraeli refuzon ofertën për armëpushim nga Hamasi, intesifikohen sulmet ndaj Gazës

Kryeministri i Izraelit informon kabinetin e sigurisë se ai ka hedhur poshtë propozimin për armëpushim në 'bazë të ndërsjellë' të…

SHQIPËRI

Ambasadori i Izraelit dhe Kryegjyshi Botëror i Bektashinjve shtrojnë Iftar në Tiranë

Kryegjyshi Botëror i Bektashinjve, Edmond Brahimaj dhe Ambasadori i Izraelit në Shqipërim Noah Gendler kanë organizuar një iftar për mbrëmjen…

KOSOVA

Dr. Sylë Ukshini: Dy paralele nëpër në histori: Kosova dhe Izraeli

Kosova dhe Izraeli jane shume larg njera nga tjera, por ne historine e popujve te ketyre dy vendeve ka shume…

INTERVISTA

Ambasadori Gendler: Izraeli i gatshëm të ndihmojë Shqipërinë në procesin e vaksinimit

Në një intervistë për MCN, ambasadori Izraelit në Shqipëri Noah Gal Gendler u ndal edhe tek çështjet e politikës së…

MILIARDERËT

Themeluesit hebrenj të Google shtuan 14 miliardë dollarë në vetëm 24 orë

Larry Page dhe Sergey Brin, bashkëthemelues të Google, e bënë veten 14 miliard dollarë më të pasur në më pak…

Rezultati në pak sekonda, Izraeli zbulon testin e Covid përmes pështymës

Një test i pështymës i zhvilluar rishtazi nga qendra më e madhe mjekësore e Izraelit synon të përcaktojë në më…

SPYZONE

Izraeli fillon stërvitjen ushtarake më të madhe në historinë e tij

Forcat e Mbrojtjes së Izraelit filluan një stërvitje lufte njëmujore të Dielën - më e madhja në historinë e saj…