Iftari Ndërfetar i organizuar nga Combat Anti-semitisme, merr pjesë edhe Valentina Leskaj

Ambasadorët nga e gjithë bota dhe anëtarët e Kongresit amerikan nga të dy anët ishin ndër pjesëmarrësit e shquar në aktivitetin Nacionale Ndërfetare Iftar (gjatë muajit të Ramazanit), duke lëshuar një thirrje të fortë për komunitetet për të ndërtuar ura miqësie, të bashkohen së bashku dhe të mposhtin anti-Semitizëm dhe urrejtje.


Ambasadorët nga e gjithë bota dhe anëtarët e Kongresit amerikan nga të dy anët ishin ndër pjesëmarrësit e shquar në aktivitetin Nacionale Ndërfetare Iftar (gjatë muajit të Ramazanit), duke lëshuar një thirrje të fortë për komunitetet për të ndërtuar ura miqësie, të bashkohen së bashku dhe të mposhtin anti-Semitizëm dhe urrejtje.

Në vitin e tij të dytë, ngjarja e organizuar nga Lëvizja Kundër Anti-Semitizmit (CAM) dhe Këshilli i Fuqizimit të Grave Amerikane Myslimane & Multifaith (AMWEC), gjithashtu paraqiti hoxhallarë, rabinë, priftërinj dhe udhëheqës të tjerë fetarë nga myslimanët, hebrejtë, hinduët, Komunitetet zoroastriane dhe kristiane.

Ish-ministrja e qeverisë shqiptare dhe anëtare e Bordit Këshillimor të CAM, Valentina Leskaj tha: “Kjo ngjarje bashkon njerëz të të gjitha besimeve dhe kombësive. Ngjarje të tilla na sjellin më pranë Zotit dhe njëri-tjetrit.”

Ajo shtoi: “Fatkeqësisht, sot ne shohim më shumë urrejtje në të gjithë botën. Ne duhet të shohim rrënjët e problemit – Injoranca dhe mungesa e arsimimit. Ne duhet të investojmë më shumë në arsim, drejt tolerancës dhe respektit. Kjo është për të ardhmen e fëmijëve tanë dhe për të gjithë, qofshin ata myslimanë, hebrenj apo të krishterë.”

Ambasadorja Peleg: Kryeministri David Ben-Gurion, një vizionar i madh!

Kryeministri i parë i shtetit hebre: "Në Izrael, për të qenë realist, duhet të besosh në mrekulli!"

Izrael

Presidenti Herzog: Izraeli i është mirënjohës popullit shqiptar!

Presidenti izraelit, Isaac Herzog, videomesazh Kuvendit ku shpreh mbështetjen ndaj Shqipërisë

Shqipëri

Kryerabini Yoel Kaplan: Lutem çdo ditë për Shqipërinë!

Gazeta “Izraeli Sot” zhvilloi një intervistë me kryerabinin Yoel Kaplan, në lidhje projektet e "Chabad Albania" në Shqipëri.

Kosove

Mevi Rafuna: “Love in time of Holocaust”, një histori dashurie mes shqiptarëve dhe hebrenjve

Një rrëfim dashurie mes një djali shqiptar me emrin Astrit dhe vajzës hebreje Ana, gjatë Luftës II Botërore.

OPED

“Israeli House Albania” i bëri një shërbim të jashtëzakonshëm Shqipërisë!

Për herë të parë një delegacion nga Shteti i Izraelit, i një niveli shumë të lartë erdhi në Shqipëri

Bota

Blinken dënon aktin terrorist palestinez pranë një sinagoge

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken mbërriti sot në Tel Aviv në një kohë kur dhuna mes Izraelit dhe palestinezëve…

Spyzone

Izraeli, fuqia e tetë më e madhe bërthamore në botë

Sipas raportit, kryesojnë Rusia dhe SHBA, të ndjekura nga Kina, Franca dhe Britania e Madhe.